Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WWF pragnie ograniczyć ilość niepotrzebnych wydruków

pseven 10 Gru 2010 12:04 2089 14
 • WWF pragnie ograniczyć ilość niepotrzebnych wydrukówMiędzynarodowa organizacja WWF, której misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego uruchomiła nową inicjatywę, która ma na celu redukcję ilości niepotrzebnych wydruków i tym samym zużycia papieru. W tym celu organizacja rozpoczęła promocję nowego formatu plików o rozszerzeniu WWF. Plik wynikowy WWF tak naprawdę stanowi jedynie odmianę dokumentu PDF, z tą różnicą, że zapis do formatu wiąże się z domyślnie zablokowaną możliwością wydruku. By wziąć udział w akcji wystarczy pobrać niezbędne oprogramowanie i rozpocząć korzystanie z nowego formatu, w takich wypadkach, w których uznamy, że nie ma potrzeby drukowania, po drugiej stronie, przekazywanego dokumentu. W chwili pisania artykułu zapis, odczyt i wydruk plików WWF możliwy był wyłącznie na komputerach pracujących pod kontrolą systemów Mac OS. Wkrótce ten stan rzeczy powinien się jednak zmienić. Wątpliwe jest jednak, że format zyska wsparcie producentów urządzeń drukujących i materiałów eksploatacyjnych. Czy taka akcja ma szansę w znaczący sposób przyczynić się do redukcji zużycia papieru?

  Źródło:
  http://www.saveaswwf.com/en/

 • #2 10 Gru 2010 12:24
  lukasker
  Tłumacz Redaktor

  Bardzo fajny pomysł :)

 • #3 10 Gru 2010 12:31
  mmm777
  Poziom 29  

  A ta oszczędność ma jakikolwiek sens? Bo czytałem że zbiórka makulatury nie ma sensu - papier pochodzi z przemysłowo hodowanych szybkorosnących drzew, a nie - jak sobie naiwini wyobrażają - z wycinania ślicznego, dzikiego lasu...

 • #4 10 Gru 2010 14:27
  xray81
  Poziom 21  

  To jest głupie, po co kolejny format który tylko blokuje możliwość wydruku jak w pdf można przecież zrobić to samo. WWF raczej niech zacznie wywierać nacisk na państwa gdzie dokument w formie papierowej jest ważniejszy niż elektroniczny (wprowadzenie w końcu podpisu elektronicznego) chociaż ten dokument został najpierw sporządzony w formie elektronicznej i zapisany do bazy danych.

 • #5 10 Gru 2010 14:44
  michal-michalik
  Poziom 23  

  Krótko: Co za głupota... Kiedy wprowadzą przepis o zwalczaniu ekologów?

 • #6 10 Gru 2010 14:59
  silvvester
  Poziom 24  

  Trzeba się najpierw zastanowić jaki procent stanowi zużycie papieru przez użytkownika domowego a jaki procent przez przemysł .
  Jak ktoś zwraca uwagę na ten temat to przydałoby się najpierw zwrócić do wydawnictw które drukują kolorowe czasopisma w nakładach kilkukrotnie większych niż jest zapotrzebowanie .
  Takie samo zdanie mam na temat prądu i chemii .
  Zwiększyć wydajność i efektywność w przemyśle a później zawracać głowe użytkownikom domowym .

 • #8 10 Gru 2010 17:07
  olo.d
  Poziom 15  

  Głupota totalna. Zaczął bym w pierwszej kolejności od firmami wypuszczającymi ulotki, tego jest tysiące w mojej skrzynce i od razu idzie do kosza bez czytania. Ale jest łatwiej przecież "wymuszać" wszytko na konsumentach. Z drugiej strony nie ma co się dziwić, takie organizacje biorą grubą kasę na ekologię i muszą być kreatywne, bo im dofinansowanie cofną.

 • #9 10 Gru 2010 17:46
  proprocek
  Poziom 15  

  Ekologia w XXI wieku to kpina i to na całej długości. -przykład:
  Orange nie wysyła już rachunków pocztą, bo jest to nieekologiczne - spoko, tylko, że nie widzą ile ulotek drukuje się do wszystkich ich salonów i to jeszcze na wstrętnym papierze kredowym, który nawet nie chce się palić. Jest to oczywiście kpina, bo Orange ponosi mniejsze koszty wysyłki listów - wszystkie duże firmy mają podpisane z PP lub Inpostem duże umowy na ileś tam przesyłek (tak, aby nie kupować tysięcy znaczków) i jeśli przez taki zabieg zmniejszyli wydatki na listy choćby o 50% to zobaczmy jaki to zysk dla firmy - z ekologią nie ma to nic wspólnego...

 • #10 10 Gru 2010 18:01
  MasterMatan
  Poziom 21  

  Prawdę mówiąc osobiście wolałbym dostać tonę spamu na emaila niż podziękować za ulotkę/reklamę w formie papierowej która pójdzie się ........

 • #12 10 Gru 2010 23:18
  236759
  Użytkownik usunął konto  
 • #13 11 Gru 2010 14:53
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  może będą jeszcze rozprowadzali program, który "każdy użytkownik systemu windows będzie mógł zainstalować na komputerze, tym samym usuwając sterowniki drukarek i blokując możliwość ich powtórnej instalacji, aby w ten sposób zredukować ilość wydruków, co przełoży się na redukcję CO2 i zaoszczędzi papier".

  bez obrazy, ale jak można być takim idiotą?
  czy nie lepiej wydać taką ciężką gotówkę na 100tyś sadzonek? Efekt murowany. Ale sadzonki nie są elektroniczne, zbyt mało medialne...

  już sobie wyobrażam, jak poważne korporacje rozsyłają pliki *.wwf, to jakaś kpina...

 • #14 11 Gru 2010 17:08
  leonow32

  Poziom 30  

  Hahahaha co za idiotyzm :D zaraz powstaną konwertery WWF->PDF i dalej będzie można drukować :D

  Ostatnio najbardziej papierożernym tworem z jakim mam do czynienia jest UNIA EUROPEJSKA!!! Na studiach mamy taki program dodatkowych zajęć i każdy musiał wydrukować (jednostronnie oczywiście) 11 stron formularzy czy innych głupot. Każdy student na każdy przedmiot musiał takie coś wydrukować. Policzmy zatem - 11 stron * 3 przedmioty * 130 studentów * dwa kierunki = 8580 kartek zmarnowanych. Oprócz tego dochodzą listy obecności, oczywiście jedna kartka na każdą grupę i każde zajęcie. Czyli jak jest 10 zajęć w 10 grupach to mamy 100 list obecności. Razy liczbę przedmiotów, razy liczbę kierunków, razy liczbę semestrów... i macie tę całą unijną ekologię.

  Odnośnie blokady drukowania - standard PDF przewiduje blokadę drukowania, tak samo jak blokadę kopiowania czy edycji, ale jeszcze nie widziałem, by ktoś wyłączył drukowanie.

 • #15 11 Gru 2010 20:13
  XsaperX
  Poziom 16  

  Kolejny przykład bezmyślnego dążenia za modą bycia zielonym.
  Zastanawia mnie to, w jakim stanie musiała być ta osoba, która to wymyśliła :).
  To jest dokładnie tak samo głupi pomysł, co ograniczanie mocy odkurzacza do 500W :D. Załamać się można.
  Jestem za postępem i ochroną środowiska jednocześnie. To niestety jest cofanie się.

  @piotr_kadlubowski
  Z tym drukowaniem jednostronnym to racja, bo nieraz jak obserwuję osoby które drukują w bibliotece u mnie w technikum albo w bibliotece wojewódzkiej, to mało kto drukuje obustronnie. Powinni zrobić tak, żeby opcja drukowania obustronnego była domyślnie włączona. To coś może by dało.