Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejniki grzeją do połowy

slawek1983 10 Dec 2010 18:38 7618 23
Optex
 • #1
  slawek1983
  Level 9  
  Witam! Mam duży dom prawie 300m2, zamontowane jest stare centralne, na dole grzejniki żeliwne, na piętrze grzejniki favier (czy jakoś tak sie nazywają :) ) Problem polega na tym ze nawet przy włączonej pompce grzejniki żeliwne bardzo wolno się nagrzewają, występują duże różnice w temp pomiędzy górą grzejnika, która jest cieplejsza a dolną. Przykręcałem już grzejniki na górze, żeby wymusić obieg, ale to nie pomogło. Przed wymianą pieca, paliło się bardzo dobrze bez pompki, obieg był prawidłowy, teraz o paleniu bez włączonej pompy mogę zapomnieć. Może problemem jest zapowietrzenie instalacji? Od większości pionów na piętrze odchodzą cienkie rurki, które dochodzą do naczynia wyrównawczego, czy to są jakieś odpowietrzniki? Naczynie wyrównawcze jest czymś zatkane z góry, czy tamtędy powinno uciekać powietrze? Czy naczynie wyrównawcze powinno być napełnione wodą? Do naczynia dochodzą dwie rury, jednaod dołu jest gorąc, druga wychodząca z góry zimna. Czy tak powinno być? Proszę o pomoc i z góry dzięki za jakieś podpowiedzi. Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  elektron56
  Level 19  
  Jeżeli masz zawór nad pompką na zasilaniu przykręć go do połowy i po kłopocie. Działa na 100%.Jeżeli nie masz musisz założyć na zasilaniu zawór kulowy przykręć do połowy.
 • #3
  greg5
  Level 11  
  u góry zbiornika wyrównawczego jest zaworek odpowietrzający , jedna rura (dolna) służy do napełniania naczynia wyrównawczego (góra to odpływ nadmiaru wody)-uzupełniasz wodę w układzie do momentu aż, poleci odpływem, następnie odpowietrzasz grzejniki i ponownie uzupełniasz wodę. cykl należy powtarzać 2-3 krotnie i jeżeli instalacja nie ma wad na sezon grzewczy wystarczy.
  problem z niepełnym grzaniem (połowicznym) to albo zapowietrzanie intalacji albo za mała wydajność pompki .
  Jeżeli odpowietrzanie nie pomoże lepiej poprosić hydraulika "organoleptycznie"lepiej oceni sytuację niż wróżka. pozdrawiam i życzę ciepła.

  Dodano po 6 [minuty]:

  elektron56 wrote:
  Jeżeli masz zawór nad pompką na zasilaniu przykręć go do połowy i po kłopocie. Działa na 100%.Jeżeli nie masz musisz założyć na zasilaniu zawór kulowy przykręć do połowy.

  Czegoś nie "kleję""metoda "na rozwalenie pieca czy cos "wymalazek"działający wbrew prawom fizyki. pozamykajmy wszystkie zawory! będzie gorąco!
 • #4
  elektron56
  Level 19  
  Panie kolego greg5 nikt nie rozwali przez to pieca zawór nie jest zamknięty tylko przydławiony . Zawór na zasilaniu przydławiony tak jak pisałem wyżej to metoda sprawdzona i nic do tego nie ma fizyka , ponieważ obieg jest wymuszony , a nie grawitacyjny. Miałem taki sam przypadek w moim domu i tutaj nie potrzeba żadnego hydraulika , wystarczy tak zrobić jak napisałem wyżej i będzie ok.Jest paru na tym forum którzy zrobili dokładnie jak opisałem i instalacja działa im bardzo dobrze.Panie kolego greg5 trzeba mieć doświadczenie , nie teorię.
  Tutaj masz przykład gdzie to pomogło:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1844700.html
 • Optex
 • #5
  slawek1983
  Level 9  
  Pompkę mam zainstalowaną na wyjściu, pomiędzy nią jest zawór kulowy, na wypadek jakby nie było prąu obieg idzie grawitacyjny. Na dojściu do pomki i na wyjściu są zawory. Żadnego innego zaworu nie ma. Wydaje mi się, że pompka jest wystarczająco wydajna, na 3 biegu to aż słychać jak woda w rurach krąży i moim zdaniem to też nie jest za dobre bo się szybko chłodzi. Kiedyś wszystko pracowało na grawitacji i było dużo cieplej, łatwiej mi było osiągnąć powiedzmy 80 stopni na piecu. A co do odpowietrzania grzejników to jak mam to zrobić? Grzejniki są stare nie mają odpowietrzników. I jeszcze jedno podczas dolewania wody jak już jest pełna instalacja, to u mnie woda się przelewa taką rurą, ale ona jest w piwnicy. Naczyniem wyrównawczym się nie wylewała nigdy, może przez to, że ten otwór był zamknięty. Odkręciłem to i zobaczę jutro jak będe dolewał wody. Dzięki za podpowiedzi. Narysowałem szybki schemat :) jak to u mnie wygląda.

  Grzejniki grzeją do połowy
 • #6
  elektron56
  Level 19  
  Zamontuj zawór nad pompką na zasilaniu i będziesz miał po kłopocie.
 • #7
  greg5
  Level 11  
  Z całym szacunkiem, to taki sam pomysł jak dławienie przepływu paliwa i powietrza w samochodach lub zamykanie wentylacji w mieszkaniu i takie tam pomysły. Mam 3 dom i w tym i w poprzednich miałem centralne z piecami na paliwo stałe, instalacje zlecałem dobrym fachowcom zadawałem setki pytań ,uważnie słuchałem porad fachowców i .... zawory w układzie otwartym muszą być otwarte(zawory na piecu pozdejmowane pokrętła - ochrona przed przypadkowym dławieniem ) .
  jeszcze nikt i nigdy nie uzyskał lepszego grzania przez zamykanie lub przymykanie zaworów w układach otwartych - jedynie kłopoty.
  poprzez osłabianie miejscowe przepływu uzyskujemy jedynie szybsze odkładanie się osadów i kamienia w tych miejscach i co za tym idzie niszczenie instalacji.
 • #8
  HM Prince
  Level 13  
  Zabrania sie stosowania zaworow na zasilaniu w obiegu grawitacyjnym! Rownolegle z pompa powinien byc zainstalowany zawor zwrotny. Bez tego zaworu niemozliwe jest wymuszenie obiegu pompy. Moze nowy kociol jest za maly?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Moze zawor zwrotny sie zawiesil?
 • #9
  slawek1983
  Level 9  
  Kocioł to Viadrus U22 52 KW więc chyba jest wystarczający. To moje podłączenie pompy jest nieprawidłowe? Zawór kulowy jest automatyczny, nie mogę go przydławić.
 • #10
  elektron56
  Level 19  
  Ten zawór to zawór zwrotny ,tak ma być i nie ruszać go.
  Narysowałem gdzie ma być zawór kulowy.
  Jak tak zrobisz będziesz miał ok na 200%.
  Grzejniki grzeją do połowy
 • #12
  elektron56
  Level 19  
  Jest to zwykły zawór kulowy na zasilaniu.
  ZZ zawór zwrotny i ZK zawór kulowy
  Ja mam tak zrobione , to przykład żeby nie było że wyssałem z palca.
  Grzejniki grzeją do połowy
 • #13
  MarudaP
  Level 21  
  Obawiam się, że założenie zaworu w celu dławienia przepływu wody nie tylko nie pomoże, a wręcz pogorszy sytuację.
  Wydaje się że może tu być wina zaworu kulowego (pompa tłoczy część wody w pętli przez niedomknięty zawór), lub powietrza w grzejnikach, albo obie rzeczy naraz.
  Jeśli to wina zaworu, należy go rozebrać i wyczyścić, albo założyć nowy.
  Grzejniki napewno trzeba odpowietrzyć. Klucz oczkowy i próbować odkręcić korek. Można go popukać młotkiem. Jak się nie da, to niestety trzeba wypuścić wodę i palnikiem podgrzać. Dobrze by było od razu zamienić je na korki z odpowietrznikiem samoczynnym.
 • #14
  elektron56
  Level 19  
  Mylisz się kolego MarudaP dałem foto jak mam zrobione i właśnie przydławienie obiegu powoduje że nie tzw.błędnych obiegów wody .Chodzi o to żeby pompka nie zrobiła sobie skróconego obiegu , przez co nie grzeją grzejniki niższych pięter. U mnie tak było i zrobiłem to bardzo prosto jak widać.
  Inną sprawą jest zapowietrzenie grzejników. Muszą być porobione odpowietrzniki na poszczególnych pionach i po sprawie.
  U mnie działa to kilka lat bez żadnych zmian.
 • #15
  greg5
  Level 11  
  Szanowny kolego "elektron" przestań łaskawie robić ludziom wodę z mózgu , jestem elektrykiem ale często wspópracuję z hydraulikami za dławienie przepływu ....reszty się domyśl. i proszę ludzie jak udzielacie rad to z głową .
  co do tematu w większości instalacji pompka pracuje efektywnie na 2 biegu.
  Podstawą jest było i będzie odpowietrzenie reszta wg. porad z wyjątkiem porad kolegi "elektrona"
 • #16
  elektron56
  Level 19  
  Szanowny kolego greg5 to nie teoria , to praktyka .Masz przykład na foto u mnie .Niech sie wypowie zainteresowany slawek1983.
 • #17
  MarudaP
  Level 21  
  No to otwórz teraz ten zawór na maxa i napisz jaki efekt uzyskałeś.
 • #18
  WMichał
  Level 32  
  Odpowietrz najpierw instalacje i grzejniki. Piszesz, że nie masz odpowietrzników bo to starsze grzejniki widzę są. Więc jak masz zawór przy grzejniku na zasilaniu to go zakręć i popuść śrubunek w ten sposób powinno powietrze wyjść z grzejnika. Czekaj chwile aż woda zacznie lecieć, dokręć śrubunek i odkręć zawór i sprawdź. Być może grzejniki nie grzeją prawidłowo bo są zapchane wewnątrz.
 • #19
  elektron56
  Level 19  
  Kolego MarudaP jak otworzę ten zawór na ful to nie grzeją mi całe grzejniki na parterze i dlatego tak mam zrobione i jest idealnie wszystkie grzeją jak należy. Też z początku myślałem po założeniu pompki że mam nieodpowietrzone grzejniki .Grzejniki były odpowietrzone tylko pompka robiła sobie tzw.błędny obieg i to wszystko .
 • #20
  ampol
  Level 10  
  Witam i pozwolę się wtrącić. Może zamiast montować zawór nad pompką to przełączyć ją na pierwszy bieg bo ten zawór dla mnie jest niebezpieczny.Co do odpowietrzania starych grzejników to one odpowietrzą się same bo są montowane ze spadkiem. A może są zamulone co się zdaża w dolnych częściach instalacji. Pozdrawiam ampol.
 • #21
  elektron56
  Level 19  
  Na 1 biegu jest tak samo żle, na drugi i trzecim biegu tak samo. Zrobiłem tak jak na foto i mam spokój , pompka ustawiona na 3 bieg.
 • #22
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  elektron56 wrote:
  Jest to zwykły zawór kulowy na zasilaniu.


  Stosowanie jakichkolwiek zaworów między kotłem, a naczyniem wzbiorczym jest zabronione.
  Tak stanowi prawo.
 • #23
  elektron56
  Level 19  
  Jakie prawo tak stanowi , możesz podać mi żródło tego prawa?
  Ja mam zastosowany zawór ,między innymi dlatego ,że jak go zamknę to grzeję bojler na ciepłą wodę w lecie.