Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana podajnika drutu + elektrozawór Einhell BT-GW190D

10 Dec 2010 20:40 7047 3
 • Level 13  
  Witam,
  Ponieważ migomat swoje już przeszedł, postanowiłem co nieco go poprawić. Zamontowałem uchwyt z przewodem firmy Most, co prawda używany ale po delikatnej reanimacji działa. Oryginalnie jest mechaniczny zawór gazu w uchwycie, w nowym gaz dawkuje elektrozawór. Użyłem elektrozaworka na 12V, podłączyłem go do sterowania przekaźnikiem na płytce (największy przekaźnik, gdy się sklei migomat spawa ciągle :D - nie jestem specjalistą tylko użytkownikiem). Gdy migomat podłączę na 230V spawa i podaje gaz bez problemu, na 380V jest cisza, nie podaje drutu, nie spawa, nie podaje gazu, po odłączeniu elektrozaworu jest ok - o co chodzi?

  Druga sprawa to podajnik drutu. Oryginalny napędzany jest silniczkiem chyba z kolejki-zabawki. Silnik ma bardzo mocne magnesy, przez co pracuje skokowo, co objawia się takimi samymi skokami drutu, które przekładają się na marnie wychodzący spaw i pryskanie. Silnik ma nominalnie 24V i 95obr/min. Czy uleczę podajnik instalując taki silnik:

  Skoro przekładnia jest z 6000 na 100obr, drut powinien być podawany jednostajnie. Regulacja posuwu odbywa się napięciem zasilania silnika 7-30V. Czy może lepiej zmienić podajnik na np taki:


  Czy elektronika migomatu poradzi sobie z tym silnikiem? Regulacja posuwu będzie właściwa? Nie ukrywam, że cena trochę wysoka, ale ogólnie migomat zaczął lepiej spawać po wymianie uchwytu, dlatego chcę jeszcze poprawić ten podajnik. Sama rolka mi się nie ślizga, chodzi o silnik. Tak sądzę.

  Linki do aukcji skasowałem. Regulamin pkt 10.11 [Łukasz]
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 17  
  Witam
  Dobrze by było, jakbyś zamieścił jakiś schemat tej spawarki.
  pozdrawiam.
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 13  
  Szukałem, niestety bezskutecznie.
 • Level 13  
  Z elektrozaworem sobie dziś poradziłem, dodałem dodatkowy transformatorek, podłączyłem go pod zasilanie żarówki sygnalizującej pracę migomatu (230V). Tylko co z podajnikiem, jak wymienię cały, to moja elektronika da sobie radę z regulacją obrotów czy trzeba będzie robić dodatkowy regulator?