Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kierunkowy kabel sygnałowy

Spiritchaser 06 Oct 2004 11:12 8300 16
    Spiritchaser
    Level 15  
    Witam :)

Parę dni temu napisałem posta na forum "akustyka" , ale nie doczekałem się wyczerpującej odpowiedzi . Przecież okablowanie to również część akustycznej magii ... dziwne .

Problem polega na tym , że nie wiem , jak to jest z tą masą i ekranem w kablu sygnałowym . Mam 2 żyły . Jedną puszczam sygnał , drugą masę . Teraz pytanie , gdzie podłączyć ekran . Przy źródle czy przy kolejnym stopniu ? To ma być kabel gitarowy , ale wiem , że niektore firmy stosują podobne zabiegi z masą dla zwykłych interkonektów .
    Ja rozumuję w ten sposób : Ekran powinno się podłączyć jak najbliżej zera wzmacniacza czy efektu , a przy źródle wykorzystać masę z jednej z żył . Kombinuję tak , że wzmacniacz porównuje sygnał ze " swoim " zerem , i do jego poziomu powinny być odprowadzone wszystkie śmiecie , które ekran wyłapie . Przy odwrotnym podłączeniu droga masy byłaby 2 razy dłuższa i poza tym wszystkie zakłócenia biegłyby sobie w równoległym przewodzie do sygnałowego , co chyba nie jest bez znaczenia . Proszę , niech ktoś mi to wyjaśni , bo już nie wiem czy moje myślenie jest właściwe .

Pozdrawiam
    Spiritchaser
    Level 15  
    No co jest ? Nikt nie kuma o co mi chodzi ? Może jakoś " krzywo posta napisałem ... " ?
    irek2
    Level 40  
    Nie wdajac sie w twoje zawile opisy to ekran podlacza sie tylko z jednej strony do masy a pozniej podlaczajac sprawdza w ktora strone jest lepiej. Najczesciej ekran podlacza sie po stronie zrodla sygnalu ale odwrotnie moze byc lepiej wiec trzeba to sprawdzic.
    Znoszenie sie zaklucen jest realizowane tylko w polaczeniu symetrycznym.
    Retron
    Level 19  
    No dobra...
    Nie wiem jak inni, ale ja mam za malo wiedzy, zeby to zalapac. Pytanie jest takie. Jezeli nie podepne masy z jednej strony, to skad, np wzmacniacz, bedzie "wiedzial", ze pojawila sie zmiana potencjalu na jego wejsciu?? Przeciez obwod jest otwarty...
    Inaczej rozumujac:
    Jezeli nie podepne masy przy wzmacniaczu, to co jest wtedy punktem odniesienia (dla wzmacniacza) dla zmian potencjalu???
    Prosze o wyjasnienie.
    Dzieki i pozdrawiam.
    adamjur1
    Level 41  
    Panowie ! kabel np gitarowy zawsze był ekranowany, podłączenie ekranu po obu stronach, przy wtykach Jack sygnał na czubku, ekran na rurce.
    W gitarze podłączanie ekranu to już inna sztuka zależy od typu przetworników, ich ekranowania itd. Teoria o jednostronnym podłaczaniu ekranu ma zastosowanie w systemach gdzie innymi żyłami jest transmitowany sygnał. w kablu typu zyła-ekran ekran jest jednym z niezbędnych elementów dla transmisji sygnału.(po za funkcją ekranowania) System wynaleźli w USA w latach 40 - tych i do dziś ( poza radiówką) nic transmisji kablowej na estradzie się nie zmieiło.
    Pozdr. J.
    stasiekm
    Level 30  
    kierunkowosć kabli nie ma zwiazku z łączeniem lub nie ekranu -istnieje opinia, że kable brzmią lepiej przesyłajac sygnal w jedna strone niż w drugą (sprawa dyskusyjna, bo niemierzalna i bardzo ządko określana jednoznacznie w ślepych testach odsłuchowych)
    kwestia ączenie lub nie ekranów kabli ma zanczenie w urządzeniach/systemach gdzie potencjał masy (lub zbliżony) dociera do urządzenia kilkoma drogami
    wówczas zachodzi koniecznosc przerwania kilku mas/ekranów, aby uniknąc problemów związanych z pętlą masy
    Spiritchaser
    Level 15  
    Panowie ...
    Sam miałem niedawno taki kabel w rękach . Jakoś firma PLANET wiedziała co robi , skoro za swój 3 metrowy kabelek wołali ponad 200 zł . Problem w tym , że nie pamiętam jak to było tam rozwiązane . Dla tych , którzy nie załapali , wyjaśniam , że masa i ekran to nie jest to samo . KABEL JEST DWUŻYŁOWY + OPLOT . Masa biegnie tam w ekranie , jedną z dwóch żył , obok sygnału . I stąd wzmacniacz " wie że pojawiła się zmiana potencjału na jego wejściu "
    Skoro nikt nie ma żadnej teorii na ten temat , to pozostaje mi zrobić to tak , jak pisze Irek2 , czyli sprawdzić na słuch .
    Adamjur , ja się nie pytałem o to jak to się robi zawsze ... i od kiedy . To że zwykły kabel z jedną żyłą i ekranem łączy się w ten sposób i to wie chyba nawet mój pies , który takich jacków rozgryzł sporo :lol:
    Stasiekm , wiem o czym mówisz , ale akurat o żadną z takich sytuacji tutaj nie chodzi . Chodzi o sam ekran i miejsce jego dołączenia . Jedno !

żeby nie było nieporozumień rozpiszę te połączenia .

Wtyk A . Czubek - sygnał ( żyła 1 ) , Masa - ( żyła 2 ) + Ekran .
    Wtyk B . Czubek - sygnał ( żyła 1 ) , Masa - ( żyła 2 ) .

Cała kierunkowość , o jaką tutaj chodzi , zależy od włożenia wtyku A bądź B do wejścia wzmacniacza czy efektu .
    Chciałbym zauwazyć że nie jest to również ground lift , bo masy obu urządzeń przecież pozostaja tak czy innaczej połączone jedną z żył .

Pozdrawiam .
    Macowy
    Level 12  
    No właśnie, a ekran, czyli oplot połączony jest z masą przy wzmacniaczu/efekcie, a nie przy gitarze. Nie wiem dokładnie dlaczego, ale sprawdziłem - tydzień temu nagrywałem się w studio i jest tak na 100%.

pozdro
    Spiritchaser
    Level 15  
    I właśnie o to mi chodziło :)

Dzięki !
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Panowie

żasada łaczenia takiego kabla jest prosta
    ekran łaczy sie z masą przy wzmacniaczu po to zeby masa nie "jeździła"

prądy (zakłócenia) które indukują sie w ekranie nie mają wpływu na prąd płynący "prawdziwą masą" przez co nie zmienia się jej potencjał.

Gdyby taki kabel podłaczyć odwrotnie to prądy zaindukowane w ekranie popłynęlyby przez ekran do masy instrumentu a następnie przez masę do wzmacniacza, kabel "grałby" o wiele gorzej, ponieważ jego masa byłaby zasmiecona.

pozdrawiam
    Spiritchaser
    Level 15  
    Dzięki znów !

No tak właśnie mniej więcej kombinowałem , ale że jestem amatorem , szukałem potwierdzenia u bardziej kompetentnych osób . Artur K . Fakt ! W ten sposób masa na pewno nie będzie " pływać " i ma to sens . Nie mam już żadnych wątpliwości .

:D
    skow29
    Level 16  
    ok sprawa jest prosta :

są 2 żyły i na zewnątrz ekran
    jest to kabel sybetryczny
    nie wgłębiając sie w zastosowane we wzmacniaczu układy działa to tak
    jedna żyła to sygnał 2 to masa bigną blisko siebie i zakłócenia indukują się jednakowo w dwóch żyłach a potem sygnał wspólny (zakłócenia) są eliminowane we wzmacniaczu przez mniej lub bardziej rozbudowamy wzmacniacz różnicowy
    zewnętrzny oplot-ekran jest dołączony z jednej strony żeby nie było pętl masy nie ważne z której strony
    efekt wszystkiego jest taki że na scenie nie "wchodzą tak łatwo zakłócenia w kabel"
    pozdrowienia
    Artur k.
    Admin of Audio group
    kolego

my nie mówimy o zwykłym kablu symetrycznym.

Kabel o którym mowa w temacie to kabel (dwie żyły + ekran) w którym ekran połaczony jest przy wzmacniaczu z jedną z żyła (która w tym wypadku jest masą).

na drugim końcu ekran "wisi" w powietrzu, a masa "idzie" jedną z żył. Druga żyła to normalna żyła gorąca.

Takie rozwiązanie stosuje sie powszechnie do łącznia gitar z piecykami / efektami i innymi tego typu rzeczami. Zasadę działania omówiłem w poprzednim poscie.

pozdrawiam
    skow29
    Level 16  
    no to przecież ja o takim kablu własnie napisałem ;-)
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Własnie chyba mówimy o innych kablach ponieważ wzamcniacz do gitary (piecyk) nie ma wejścia różnicowego.

pozatym taki kabel jak w temacie ma połaczoną jedną z żył z ekranem - ja tu symetryczności nie widze.

pozdrwaiam
    got3
    Level 11  
    Jakiej firmy najlepiej kupic przewod do zrobienia kabla kierunkowego? Chodzi mi o najlepsza jakosc.
    atel
    Level 13  
    witam.
    Osobiście używam w takich sytuacjach dobre kable mikrofonowe- pewnie sa lepsze -np. Klotz'a , czy Proel'a czy nawet coś z oferty Monacora-trzeba uważać by nie kupić podróbek-jest tego zatrzęsienie.Adam