Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 zamkn kom spalania WH0A/nie wlacza sie wentylat

dar3koc 10 Gru 2010 22:20 4514 4
  • #1 10 Gru 2010 22:20
    dar3koc
    Poziom 9  

Pomocy, błagam o chwilę uwagi.
    Był serwisant wymienił presostat, zamienił nieprawidłowo N z L (sam skorygowałem, bo zmierzyłem gdzie jest L).

Piec włącza tylko pompę wody jak oba pokrętła na 0. Błąd " Czujnik ciśnienia powietrza nie włącza się". Piec zaczął niedomagać 5 dni temu, udawało się go na krótko odpalić jak kręciło się pokrętłem od CO lub zdjęło osłonę komory spalania. Teraz amen.

1) Po uruchomieniu kotła (zworka w kostce 96 jest). Nie włącza się wentylator od spalin. Regulator nie daje napięcia (Zmierzone miernikiem). Podałem prąd z zewnątrz na wentylator i działał bez zarzutu. Słychać było załączenie/wyłączenia czujnika ciśnienia powietrza
    2) instalacja kominowa jest OK
    3) Czujnik ciśnienia powietrza wymieniony - nie pomogło (serwisant się uparł)
    4) wypięcie i zwarcie kabelków do presostatu nie pomogło - kocioł nie odpala
    5) napięcie pomiędzy wypiętymi kabelkami od presostatu jest ok 24 V
    6) przy włączeniu i wyłączaniu kotła słychać tylko jeden stycznik załączający pompę obiegową
    7) L i N są prawidłowo podane na kocioł - sprawdzone od bezpieczników do wejścia elektrycznego [40]
    8) komora spalanie jest prawidłowo dociśnięta / poprawiłem wygiętą uszczelkę
    9) miałem potężny cug w kratce przy piecu - przydławiłem znacznie
    10) mam mieszkanie na poddaszu - komin krótki, cug znaczny zimą

Co może być przyczyną problemu?
    Uszkodzona płyta elektroniczna?
    Czy uszkodzony może być stycznik K2 dający prąd na wentylator spalin. Czy regulator sam w sobie wykrywa, że daje sygnał na stycznik a ów stycznik jest zablokowany?

0 4
  • #2 11 Gru 2010 08:30
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Najprawdopodobniej - tak jak piszesz. Płyta do wymiany. Regulator daje sygnał na K2 ale nie sprawdza czy prąd jest przesyłany do wentylatora.

0
  • #3 11 Gru 2010 17:39
    davvid80
    Poziom 17  

Hey... zadziwia mnie punkt 4:
    "wypięcie i zwarcie kabelków do presostatu nie pomogło - kocioł nie odpala"
    Wygląda to bardziej na uszkodzenie czujnika temp. wody w kotle - kocioł nie widzi potrzeby załączania kotła - zamień na wstępie czujnik kotła i na wyjściu wody użytkowej - mają tą samą charakterystykę...
    Pozdrawiam

0
  • #4 11 Gru 2010 22:43
    dar3koc
    Poziom 9  

Znalazłem rozwiązanie problemu chociaż go nie polecam dla domorosłych elektorników i stanowczo proszę brać do tego serwisanta lub elektronika.
    Wizja 1500 PLN na płytę przed świętami zmotywował mnie do sprawdzenia przekaźników.

Problemem jest uszkodzony przekaźnik K2 'NAiS JQ1a-24V-F' na płycie głównej.

Zamieniłem miejscami przekaźnik od pompy wody z przekaźnikiem od wentylatora. Tym razem pompa nie startowała, a startował wentylator!

Po kolei jeszcze raz jakie są objawy zacinania przekaźników.
    Jeżeli zacina się przekaźnik K2 to w kotle pracuje pompa wody, świeci się non-stop czerwona dioda. Po przekreceniu pokrętła od CO w lewo i prawo są 3 mignięcia na 10 sek.
    Nie ma napięcia na wyjściu 100 (wentylator) jest napięcie 24V na stykach presostatu.
    Uwaga: dmuchanie w węrzyk lub zwarcie kabelków od presostatu nic nie daje.
    Niedowiarek może sprawdzić jeszcze czy wentylator nie jest spalony np. podpinając 230V zewnątrz.
    (i tu najlepsze, regulator "wie", że przekaźnik nie przewodzi prądu na wentylator. Nie jest tak, że tylko presostat weryfikuje czy jest pod i nadciśnienie! 3 mignięcia oznaczają też brak zasilania na wentylator)

Jeżeli zacina się przekaźnik K3 to, po otwarciu kurka w kranie na gorącą wodę, po kilku sekundach temperatura osiąga ponad 60C i płyta główna wyłącza palnik.

U mnie zacinanie styczników miało miejsce kilka razy rok i 2 lata temu.

Proszę teraz o pomoc,
    gdzie osoba bez firmy może kupić przez internet przekaźnik "NAiS JQ1a-24V-F". W elfie nie chciało mnie zarejestrować :-(

(Elektronika to tylko moje hobby, proszę mieć to na względzie i bazować na radach formumowiczów-ekspertów)

0
  • #5 12 Gru 2010 15:58
    dar3koc
    Poziom 9  

Koniec tematu, zamiennikiem przekaźnika jest ORION G6B-1114P US 24V

Dla mnie to skandal, że psują się płyty główne, bo przekaźnik jest przewidziany tylko na 50000 cykli pracy. 50000 = 4 lata pracy przy 34 załączeniach dziennie.
    Przekaźnik kosztuje 15 zł, wymiana płyty 1500 zł.

0