Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik deszczu w Citroenie C5

06 Paź 2004 11:31 7286 14
  • Poziom 12  
    Może mi ktoś objaśnić jak dziłą ten czujnik deszczu w Citroenie C5 ??
    Kupiłem taki od znajomego i zastanawiam się czy nie można by go zaadoptować do swojego VW ........ale nie wiem na jakiej zasadzie działa - jak się komunikuje ze światem zewnętrznym :(
  • Poziom 17  
    Witam
    Musi byc naklejony na przednia szybe. zbudowany jest z fotoelementow
    ktorych prace zakloca padajacy na nie deszcz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Dziękuje Olo114 - teoretyczne podstawy działania i budowę wewnętrzną znam .....pobierznie :)

Tak w zasadzie to chodziło mi o praktyczne działanie :roll:

Są tam trzy wyprowadzenia - co gdzie podać by działało i co i gdzie pojawia się gdy czujnik się uaktywnia (czyli pada deszcz ;) ????
  • Poziom 15  
    OLO114 na temat czujnika nie powiedział dużo istotniejszej rzeczy niż przyklejenie do szyby ( a gdzie konkretnie na szybie?).
  • Poziom 15  
    Myślałem,że zmobilizuję kolegę OLO114 do pogłębienia wiedzy,swoim ironizowaniem. Nic z tego ,więc jeszcze powiem koledze TOM123 o "drobnym" fakcie. Szyba czołowa do której jest mocowany czujnik opadów,jest w miejscu mocowania specjalnie spreparowana. W pojazdach, w których występuje lub nie opcja automatycznego uruchamiania wycieraczek, występują katalogowo dwie wersje szyby.
    Przystosowanej lub nie do zastosowania czujnika. Przywalenie więc czujnika byle gdzie do byle jakiej szyby da w związku z tym ,chyba żaden efekt.
  • Poziom 12  
    Marek 1 ....ciekawa informacja ..lekko zasmucająca :(

Szczerze mówiąc nie wiedziałem ........pracujesz może w jakimś warsztacie ??

Tak czy siak - bardzo chciał bym poznac sposób sterowania i zasilania tego czujnika .......może z niego nic nie będzie, ale chce spróbowac sie nim pobawic :)

...więc jak ktoś cos wie - śmiało .......wszystkie pomysły sa cenne ;)
  • Poziom 15  
    Na pewno będę miał schemat połączeń, ale nie wcześniej niż w poniedziałek. Nie znaczy to,że będzie to dokładnie poniedziałek.
  • Poziom 15  
    Niedobra wiadomość kończąca temat.
    W wersji C5 z czujnikiem deszczu, czujnik jest podłączony do tzw. BSI (inteligentny moduł sterujący), który jest górką rozrządową całej elektroniki pojazdu.Moduł BSI po odbiorze sygnału od czujnika , wytwarza sygnały sterujące pracą silnika wycieraczek (już przez litość dla czytelnika nie powiem, że BSI łączy się z modułem BM34-w nim jest kolejna elektronika .przekaźniki wykonawcze i bezpieczniki maxi-i dopiero z BM34 jest końcowo sterowany silnik wycieraczek). Czujnik opadów jest zintegrowany z elektroniczką wytwarzającą sygnał zjadliwy dla BSI. Noga 2 to masa , a noga 1 i 3 do BSI. Wszystko to komunikuje się w pojeżdzie sieciami lokalnymi typu VAN i CAN . Nie widzę możliwości, posiadając sam czujnik, odtworzenia funkcjonującego układu przed osiągnięciem późnej starości.
  • Poziom 12  
    Dziękuje Marek1 :cry:
    Bardzo mnie ucieszyły te wieści :(

Szkoda ........a nie masz dojścia do standardu BSI ??? To draństwo musi się komunikować z BSI poprzes poziomy sygnałów albo częstotliwość ........przydało by się dopaść dokładną dokumentację do czujnika ........ :| ...ale to jak sądzę jest też raczej nieosiągalne :(

Dzięki za zainteresowanie tematem ;)
  • Poziom 12  
    A nie da sie rozebrac tego czujnika i odebrac sygnalu sprzed jakiegos kodera BSI chyba ze on to robi moze na podstawie konstrukcji da sie cos wykombinowac. Bodajrze w 406 to cos swieci w czasie wlaczenia wycieraczek i wycieraczka usuwa wode znad czujnika. Podobnie jest w lagunie 2 znajomy ma moze nie dokonca orginlna szybe (nie ma auto czujnika ) ale szyba w tym miejscu wyglada normalnie tylko jest wokol zaczerniona tak jak na calym obwodzie a w srodku okienko.
  • Poziom 12  
    No cóż .......argumenty Marka1 są bardzo przekonujące ........ale Waldemar dodaje mi nadzieji, że warto pomajstrować :)

Kiedyś na formu był już poruszany problem konstrukcji wewnętrznej ( a raczej zasady działania) czujnika deszczu i był wspaniały schemacik pogladowy czujnika konstrukcji firmy BOSH ......postaram się go odszukać na forum.......tak czy siak - cały widz polegał na tym , że żródło światła ( a może dioda laserowa .....nie pamiętam) oświatlało powierzchnię szyny a krople wody powodowały inne załamanie światła odbitego na co reagował sensor optyczny stwierdzając czy na szybie jest woda czy nie :roll: .......czyli nic prostszego ......ale dostatecznie delikatnego by z łatwością zepsuć nieumiejętnie podłączając lub rozbierając.

Przeglądając kiedyś jakieś PE czy Elektroniki ( niestety zapomniałem - może już czas na Bilobil :| ??) natknąłem się na czujnik wilgoci który działał na zasadzie zmiany rezystancji czy pojemności wykożystując jakieś własciwości cieczy ( jej rezystancję ??) ......ale niestety nie doczytałem bo wtedy mnie to nie interesowało :?
    Może ktoś kojarzy o czym pisałem ??? i wie w którym czasopiśmie to znajdę ??
  • Poziom 15  
    Układ z czujnikiem wilgoci jest opisany w książce M. Konopińskiego pt. Elektronika w technice motoryzacyjnej.
  • Poziom 17  
    Czujnik deszczu w C5 starszego typu wg dokumentacji jest typu częstotliwościowego, czyli nie pracuje w sieci.
  • Poziom 1  
    Witam
    Czy ktoś może mi powiedzieć jak odłączyć czujnik deszczu w citroenie C8