Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator temperatury E5CN z wyjściem prądowym 0/4-20mA

11 Gru 2010 02:23 3273 12
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam termoregulator Omron E5CN-C2MT i chciałem aby sterował on grzałką o mocy 200W.
    regulator nie ma wyjścia przekaźnikowego czy też napięciowego tylko prądowe 0-20mA lub 4-20mA

W jaki sposób mam to podłączyć aby działało to prawidłowo i jakie zalety czy też wady ma zastosowanie liniowego wyjścia prądowego zamiast napięciowego?

Instrukcja do regulatora
    http://www.pmautomatyka.com.pl/UserFiles/File/Manual/H129-PL1-01+E5CN+UserManual.pdf
  • Spec od Falowników
    Należy zaprogramować wyjście jako 2-stanowe (str. 28) i w obwodzie grzałki użyć łącznika półprzewodnikowego np. ASR-10CA Przekaźnik półprzewodnikowy 4-20mA/4-10VDC; 10A/280VAC.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź
    Czyli wyjście prądowe ma służyć do płynnej regulacji mocy w zakresie 0-100% przy pomocy czegoś takiego
    http://www.plceasy.com/Best_2008/pdf/14%20Solid-state%20Relays/G3PX.pdf
    lub do regulacji za pomocą przekaźnika w sposób zał/wył

Jest jakaś alternatywa dla tego przekaźnika ASR-10CA? bo on z przesyłka kosztuje ponad 100zł brutto a mi to będzie służyć tylko do regulacji temperatury wody w akwarium
  • Spec od Falowników
    Regulacja płynna jest przy grzałkach bez sensu, po prostu niewykonalna, bo jak? Napięciem zmienianym w zakresie 0-230V? Płynna regulacja może zaistnieć np. w układzie z zaworem nastawnym (pozycyjnym) na centralnym ogrzewaniu.
    Quasi-płynna regulacja jest za pomocą przekaźnika półprzewodnikowego przy krótkim cyklu np. 2 sekundy.
    Nie bardzo widzę tańsze rozwiązanie, gdyż wyjście nie jest izolowane, a rybki mają być ugotowane, a nie porażone. Co najwyżej jakiś moduł na mniejszy prąd, bo dla tej grzałki to pewnie wystarczy 2A?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Rzekomo płynna regulacja mocy ma się odbywać za pośrednictwem systemu kontroli fazy. regulator ma funkcję: automatyczny tuning. Chyba chodzi o to że regulator ustawia moc grzałki na 100% do puki nie osiągnie zadanej temperatury a później ustawia moc tak aby utrzymać temperaturę jak najbliższą wartości zadanej (dzięki temu wykres temperatury powinien być bardziej zbliżywszy do prostej niż w wypadku sterowania metodą zał/wył).
    Jaki to ma sens i czy tak to dokładnie działa to nie wiem bo z automatyką i elektroniką mam niewiele wspólnego :)

Co by się stało jakbym do tego wyjścia podłączył zwykły elektromechaniczny przekaźnik z cewką 12V 20mA, ustawił wyjście na zakres 0...20mA i tryb pracy 2-stanowy zał/wył?
  • Spec od Falowników
    Mogłoby być, ale taki przekaźnik będzie mały i słaby i przy cyklu 2 sekundy rozleci się szybko, a przy cyklu 30 sekund woda w okolicy grzałki będzie mieć większe wahania temperatury, a przekaźniczek prędzej czy później i tak wypali styki. I będzie pukał.
  • Poziom 10  
    Grzałka jest zamontowana w filtrze gdzie woda przepływa z prędkością 650l/h i obecnie steruje nią czasowo (30 minut grzeje i 30 minut przerwy. taki cykl powtarza się cała dobę a temperatura waha się w granicach 24-25*C)

Znalazłem coś takiego
    http://www.tvsat.com.pl/pdf/G/g5c_omron.pdf

cewka: 12V 16.70mA 720Ohm
    styki: 10A 100.000 cykli

Ma to szanse spełnić swoją role?
    Przekaźnik mogę wymieniać co pół roku byle tylko regulator się nie zepsuł :)
  • Spec od Falowników
    Nie wiem czemu szukamy regulacji ciągłej z regulacją % mocy, skoro można 30min/30min. Taki przekaźnik powinien dać radę. Ile kosztuje?
  • Poziom 10  
    ja tam regulacji ciągłej nie szukam tylko taniej regulacji :)
    Ten przekaźnik omron kosztuje 5zł.
    Boje się tylko żeby ta oszczędność nie zepsuła mi tego regulatora.
    Szukałem w internecie jak działa ten standard 0/4..20mA ale nigdzie nic sensownego nie znalazłem.
    Jak regulator będzie pracowała w trybie 2-stanowym i 0-20mA to w stanie wył. na wyjściu będzie 0V DC (0mA) a w stanie zał. będzie 10V DC przy obciążeniu odbiornikiem 20mA i czy będzie to napięcie stałe czy jakiś przebieg?

sorry że zadaje trochę głupie pytania
  • Spec od Falowników
    Pytałem o cenę, bo w TME go nie mają.
    Będzie to przebieg ;) - prostokątny, raz 0V, a raz 10V. Okres przebiegu powinien być programowalny jako "cycle time" albo coś w tym stylu, trzeba ustawić duży, np. 60 sekund. Regulator to wytrzyma.
  • Poziom 10  
    W instrukcji nie widzę żadnej opcji związanej bezpośrednio z wyjściem analogowym poza jedną gdzie do wyboru jest 0...20mA lub 4...20mA. Podana jest tylko rozdzielczość tego wyjścia ale to raczej coś innego (rozdzielczość około 2700)

W TME faktycznie tego przekaźnika nie maja ale mają podobny w podobnej cenie
    G6RN-1-12 Przekaźnik SPDT 8A DC12V 18,3mA

Może dziś przyjdzie pocztą czujnik, regulator i przekaźnik to potestuje
  • Poziom 10  
    Zmontowałem całość i jak na razie działa. Wielkie dzięki za pomoc :)

Przekaźnik jaki dostałem ma rezystancje cewki 725 Ohm
    Na wyjściu z termoregulatora jest napięcie około 14V a prąd jaki płynie do przekaźnika to 19mA