Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Neff S4459N1/12 nie rozpoczyna zmywania

Minik_2002 11 Gru 2010 10:54 8076 9
  • #1 11 Gru 2010 10:54
    Minik_2002
    Poziom 8  

Witam
    2 miesiące temu zakupiłem używaną zmywarkę Neff S4459N1/12 (odpowiednik Simens SE56591). Tydzień temu podczas zmywania została otwarta, dokończyła zmywanie ale naczynia były źle zmyte i od tej pory rozpoczęły się problemy :(
    Zmywarka pobiera wodę i nie rozpoczyna mycia. Po wciśnięciu reset woda zostaje wypompowana.
    Handlarz od którego kupiłem zmywarkę miał przyjechać i naprawić, ale ... przestał odbierać telefon :(
    Sprawdziłem i oczyściłem filtry, sitko elektrozaworu też czyste.
    Po lekturze forum uznałem, że to może być płaszcz wodny. Odkręciłem obudowę ale jedyne zabrudzenie znajduje się w lewej górnej części płaszcza wodnego.
    Po włączeniu zmywarki woda napełnia cały płaszcz wodny i następnie spływa przez układ hydrostatu do zmywarki. Po chwili słychać buczenie i zmywarka nie rozpoczyna mycia.
    Czekam na Waszą pomoc
    Czy mimo wszystko czyścić płaszcz wodny i układ hydrostatu?
    Zmywarka Neff S4459N1/12 nie rozpoczyna zmywania Zmywarka Neff S4459N1/12 nie rozpoczyna zmywania Zmywarka Neff S4459N1/12 nie rozpoczyna zmywania

1 9
  • #2 11 Gru 2010 11:19
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Minik_2002 napisał:
    Po chwili słychać buczenie i zmywarka nie rozpoczyna mycia.

Buczenie to może pompa myjąca nie umie ruszyć. Należało by sprawdzić czy nie jest zablokowana oraz kondensator rozruchowy.

1
  • #3 11 Gru 2010 11:35
    Minik_2002
    Poziom 8  

A gdzie te urządzenia się znajdują i jak je można w prosty sposób sprawdzić? Niestety pierwszy raz rozbieram zmywarkę i jeszcze nie wiem gdzie co się znajduje.

0
  • #4 11 Gru 2010 18:49
    Minik_2002
    Poziom 8  

Przeczyściłem hydrostat - niestety nic nie pomogło. Na dole była minimal ilość wody więc ją usunąłem. Odkręciłem prawy bok i znalazłem coś takiego
    Zmywarka Neff S4459N1/12 nie rozpoczyna zmywania
    Czy to jest pompa myjąca?
    Pokręciłem trochę wirnikiem w jednym miejscu jakby haczyło. Uruchomiłem zmywarkę i przez chwilę było słychać, że ramiona zmywarki pracują, a potem się znowu zacięło, teraz wirnik ani drgnie.
    Jak się do tego dobrać? Czy cała pompa jest do wymiany? Ewentualnie ile mnie może skasować serwisant za naprawę?

0
  • #5 11 Gru 2010 21:07
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Minik_2002 napisał:

Czy to jest pompa myjąca?

Tak, to pompa myjąca.
    Skoro woda była tam, to może korpus pompy jest nieszczelny i leci na łożysko górne i zaciera pompę.

Jak zmywarka nabierze wody, widać, że wirnik silnika pompy się obraca? Czy też stoi i buczy?

0
  • #6 11 Gru 2010 23:21
    Minik_2002
    Poziom 8  

wirnik pompy stoi w miejscu cały czas. Teraz nie mogę go już nawet obrócić ręką.

0
  • #7 12 Gru 2010 12:35
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Minik_2002 napisał:
    wirnik pompy stoi w miejscu cały czas. Teraz nie mogę go już nawet obrócić ręką.

Czyli jest mechanicznie zablokowany.

Nie lubię tego typu zmywarek z tym całym dnem.
    Ja zawsze przewracam zmywarkę do góry nogami - trzeba uważać, by panela nie zalać, bo sporo wody się poleje. Zdejmujesz naciąć sprężyn, odkręcasz parę wkrętów, potem delikatnie podnosisz ten cały plastyk, musisz uwolnić z zaczepów dwa złącza przewodów, blokadę węży które wchodzą do zmywarki z tyłu.

Jak coś zapomniałem albo można to zrobić lepiej, niech napisze ktoś kto jest na bieżąco z tymi zmywarkami.

Po zdjęciu całego dna masz już swobodny dostęp do pompy myjącej.

0
  • #8 11 Maj 2011 19:11
    biernyk
    Poziom 2  

witam
    mam ten sam problem - zmywarka nie startuje. Po resecie napełnia się płaszcz wodny do pełna, następnie się opróżnia. Dalej nic się nie dzieję tylko buczy. Pompa myjąca nie rusza. przewody do niej prowadzące maja nadpaloną izolacje, mocno jest rozgrzana. Proszę o pomoc, nie wiem co może być przyczyną, kondensator?

0
  • #9 11 Maj 2011 19:16
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

biernyk napisał:
    witam
    mam ten sam problem - zmywarka nie startuje. Po resecie napełnia się płaszcz wodny do pełna, następnie się opróżnia. Dalej nic się nie dzieję tylko buczy. Pompa myjąca nie rusza. przewody do niej prowadzące maja nadpaloną izolacje, mocno jest rozgrzana. Proszę o pomoc, nie wiem co może być przyczyną, kondensator?

Wyciągnij pompę. Pomierz czy nie ma przebicia na obudowę, czy uzwojenia mają przejście, czy mechanicznie wirnik nie jest zablokowany, dodatkowo stan uzwojeń (widoczne ślady przegrzania, zalania, uszkodzenia mechanicznego...), Jak pompa ma kondensator rozruchowy to należy go przemierzyć.
    Jak pompa się mocno nagrzewa to płynie przez nią zbyt duży prąd.

0
  • #10 11 Maj 2011 20:18
    biernyk
    Poziom 2  

Dzięki za info. Pompy jeszcze nie wymontowałem, nie jest to takie proste :/ zmierzyłem pompę omomierzem, w miejscach gdzie byly podłączone przewody (na czas pomiaru je odłączyłem) wynik 82 omy. Po starcie gdy napełniany i opróżniany jest płaszcz wodny na pompie nie ma żadnego napiecia, później jest okolo 100v i rośnie do okolo 170, pompa stoi i się nagrzewa. Po badaniu omomierzem można chyba wywnioskować ze uzwojenie w silniku jest całe. Pomiedzy przewodami na pompie a obudową pompy rezystancja jest nieskonczona, wiec przebicia nie ma. wirniki jak sie palcem zakreci nie stawiają większego oporu. A jak zmierzyć kondensator? jak ocenić czy jest sprawny? Proszę o pomoc

0