Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS czy Stabilizator napięcia -zakłócenia sieci elektrycznej

11 Gru 2010 12:28 10001 10
  • Poziom 25  
    Witam

Po przeprowadzce do nowego mieszkania, okazało się, że mam problemy z zakłóceniami z sieci elektrycznej. Jak konkretnie jest zrobiona instalacja nie wiem, i pewnie się nie dowiem - ale jakoś chcę temu zaradzić.

Problem jest taki, że monitor LCD Samsung miga, tak jak CRT z bardzo widocznym odświeżaniem. Po przerobieniu wielu opcji co jest nie tak, wychodzi na to, że prąd z gniazdka. Zainwestowałem w listwę przeciwzakłóceniową, o taką:
    http://www.alsen.pl/komputery,k1/zasilanie-awaryjne,k97/listwy-zasilajace,l99/listwa-zasilajaca-5-gniazd-4m,p3048.html
    I wygląda na to, że trochę się poprawiło - ale jeszcze nie jest ok, nawet jak wyłączę wszystkie odbiorniki prądu w mieszkaniu. Kwestia tego co jest na tej samej fazie co ja - pewnie tv sąsiada i nie wiadomo co jeszcze.

Rozglądałem się za jakimś stabilizatorem napięcia, np.
    http://www.veracomp.pl/produkt.rozwiazanie-parametry-opis.page.19.pr_acro.MU-AVR-PM-1260.html

Tylko nie wiem, czy to rozwiąże problem, czy trzeba zainwestować w UPS.

Odnośnie mocy jakiej potrzebuję: W komputerze zasilacz 450W delta electronics (liczony z zapasem, podzespoły ciągną ok 300W) + monitor (dane z tabliczki) AC100-240V 0,7A. I nie wiem czy muszę mieć wszystko podpięte pod ups/stabilizator, czy wystarczy sam komputer/monitor.

Budżet? Taki, żeby było dobrze. Nie chcę wydawać niepotrzebnie kasy, ale cóż - trzeba to trzeba.

Proszę o radę/propozycję co kupić.
  • Tektronix
  • Poziom 19  
    Najprościej jest sprawdzić jak zachowuje się sprzęt po podłączeniu do innej fazy. Jeżeli masz sieć trójfazową sprawdż na innej fazie. Otóż musisz mieć coś włączone co wytwarza takie zakłócenia. Miałem taki przypadek w pracy z monitorem i jak włączyłem do gniazdka na innej fazie wszystko ustąpiło.
  • Tektronix
  • Poziom 20  
    Komputery zasadniczo mają w sobie już filtry.
    UPS jest o tyle lepszy od stabilizatora napięcia, że daje jeszcze chwilę czasu na wyłączenie sprzętu jak należy.
    Do tego prąd wychodzący z UPS ma piękną "linię" sinusoidy i doskonałą częstotliwość 50Hz.

Stabilizator napięcia wydaje się rozwiązaniem prostszym, ale w zasadzie przy większych wahnięciach może nie spełniać swojej roli.

Podsumowując, moim zdaniem bardziej opłaca się zainwestować w UPS niż stabilizator napięcia.

Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Wygląda na to, że w całym mieszkaniu jest jedna faza, co gorsze: pewnie jeden/dwa obwody. Stare budownictwo, założę się, że zrobili jedno piętro na jednej fazie :) albo coś w tym stylu. U mnie jest lodówka + czasem się terma włącza (a to już kawałek grzałki jest) - i wtedy jest gorzej, ale nawet jak są wyłączone to też są zakłócenia. Jedyny wniosek: coś sieje po całej fazie i Bóg raczy wiedzieć co.

Monitor sprawdzałem u znajomych i było ok, komputer też (co prawda nie równocześnie, ale koniec końców wychodzi na to, że to sieć). Poprzedni lokator wspominał coś, że miał UPS.

Jak widać z podpisu, zajmuję się też trochę układami lampowymi, więc urządzenie jakie kupię mógłbym dodatkowo wykorzystać jako zasilacz do testów. Dlatego nie jęczę aż tak nad kosztami ;) ale też bez przesady, bo widziałem UPSy droższe niż mój komputer.

Reasumując: gdybym się decydował na UPS - jakiej mocy bym potrzebował (wygląda na to, że ok 600W starczy) i jaki ew. byłby godny polecenia?
  • Poziom 43  
    Jedyne co na 100% pomoże to UPS w topologii online.
  • Poziom 41  
    Nie wszystkie UPSy mają na wyjściu "piękną sinusoidę". I nie wszystkie działają jak filtr sieciowy. Te, które to potrafią są UPSami typu ON-LINE z pełną sinusoidą, nie aproksymowaną. I takie konstrukcje zaczynają się od 1000zł.
  • Poziom 20  
    1. Kto powiedział że sprzęt musi być nieużywany
    2. Inny raczej nie wchodzi w grę skoro jest zestawiony z filtrem sieciowym...

600W powinno wystarczyć, tylko dobrze sprawdź, jakie jest zabezpieczenie sprzętu (bezpieczniki + coś a'la różnicówka), bo to jest istotne w eksploatacji.

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Kolego a gniazdko z bolcem ochronnym? Mnie kiedyś po ochronnym takie cuda wchodziły, że na klawiaturze diody potrafiły migać a monitor piszczeć. Odłączyłem i problemy się skończyły.

(koledzy wiem jaka jest rola przewodu ochronnego i zrobiłem to z pełną świadomością zagrożenia jakie to spowodowało, nikt nie musi pisać jaki jestem głupi i nieodpowiedzialny).
  • Poziom 9  
    U mnie gdy strasznie migało światło wystarczyło zmienić korek od liczników ;) Niby takie głupstwo, a jednak pomogło.
  • Poziom 25  
    Ciężki orzech do zgryzienia (czyt. "większy wydatek" :)). Ale ok, dowiedziałem się co na pewno pomoże. Hmm, chyba ściągnę oscyloskop i zobaczę co się tam dzieje z tym napięciem...

Wracając do stabilizatorów: ten Mustek co dawałem link w 1. poście wygląda na bardzo prosty (?) i chyba nic nie da, muszę celować w coś lepszego ?
  • Poziom 43  
    Mylisz stabilizację wartości napięcia do wymaganych normą 230V, z pełną filtracją od zakłóceń połączoną ze tworzeniem stabilnego napięcia sinusoidalnego, którą zapewnia UPS OnLine z TrueSinus.