Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sinusa o THD < 0,002 %

11 Gru 2010 17:28 2277 1
 • Poziom 14  
  Witam wszystkich.

  Wpierw zacznę od przedstawienia sprawy.
  Robię od czasu do czasu jakieś wzmacniacze audio i zawsze byłem ciekawy jak on mi wyszedł. Z tego względu kupiłem okazyjnie miernik zniekształceń nieliniowych PMZ-11. By wykorzystać możliwości tego miernika potrzebuję generator o zniekształceniach ok 0,002% lub mniejszych.

  Znalazłem ciekawy i prosty schemat budowy takiego generatora z regulowaną częstotliwością od 16Hz do 22kHz i regulacją amplitudy z max napięciem wyjściowym 1V RMS.

  Oto on:
  Generator sinusa o THD < 0,002 %

  Link do projektu:
  Link


  Mam kilka pytań technicznych dotyczących tego projektu:
  1. Czy zmiana wzmacniacza operacyjnego z ne5532 (Datashet) na LME49860NA (Datashet) zaowocowałaby polepszeniem parametrów generatora?
  Oraz ewentualnie zmiana TL084 (Datashet)na LME49860NA przyniosłaby polepszenie parametrów?
  2. Czy zastosowanie transoptora np. pc817 (Datashet) zamiast fotorezystora polepszyłoby stabilizację amplitudy ? Ze względy na szybszą reakcję elementu światłoczułego.

  Rezystory jakie zastosuję to metalizowane niskoszumne o tolerancji ≤1% rezystory firmy Vitrohm.

  Zasilanie będzie symetryczne stabilizowane 7815 i 7915. Filtry dobiorę tak, aby na oscyloskopie nie zauważyć tętnień napięcia.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 14  
  Witam.
  Ja już zbudowałem powyższy generator. Na razie nie ma obudowy, a jego kable do przełączania kondensatorów mają ok 20 cm i służą jako antena. Mimo wszystko zniekształcenia na PMZ-11 są niemierzalne. Zobaczymy jak będzie się przedstawiał po zapakowaniu w obudowę. Robię do niego również miernik częstotliwości.
  Mierzyłem zniekształcenia mojej kary dźwiękowej zewnętrznej Creative X-Fi to wynosiły ok 0,3 %. Myślisz, że korzystając z SpectraLab będą mniejsze?