Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

żarówka 47led żarzy GU10 230V 2W

11 Gru 2010 17:38 4795 22
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam problem z żarówką 48led gu10. Zamiast świecić jasnym światłem ona tylko żarzy, i stało się tak już od jakiegoś czau świeciła słabiej, w tej chwili tylko żarzy. Poszedłem do hurtowni powiedzieli ma a35 zł za taką żarówkę. Więc postanowiłem spróbować naprawić, problem w tym co się zepsuło. Na pierwszy rzut oka elektroniki nie jest dużo.
    Dodam że diody led wszystkie sprawne, diody również, rezystory na 80%, kondensator nie wiem, a to czerwone w środku to nie wiem co to nawet (474J 250v). Wiem że to możne jasne dla elektroników znających się na takich układach jednak dla mnie nie, proszę o pomoc.

• Poziom 43  
    To czerwone 474J 250V to kondensator 470nF 250V. Sprawdź omomierzem rezystory mimo, że wyglądają na nieuszkodzone.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem 2 (10.0-11.0) a na 2 mniejszych zupełny bark reakcji (miernik wskazuje ciągle 1)- to te przy C1 i najmniejsza. Rezystor przy C1 połączony jest z nóżkami kondensatora 474J (czerwonego).
  • Poziom 43  
    Te rezystory które sprawdziłeś mają mieć po 10Ω, czyli są sprawne. Ten najmniejszy ma mieć 100kΩ, a ten obok C1 ma mieć 470kΩ. Musisz je mierzyć na wyższych zakresach omomierza, odpowiednio 200kΩ i 2MΩ. Pokaż jeszcze zdjęcie płytki od strony ścieżek.
  • Poziom 10  
    No niestety 2 pozostałe też sprawne najmniejszy 99kΩ a obok C1 473 także wszystko jest niby ok ;/.

• Specjalista elektryk
    Jak sprawdzałeś diody prostownicze?. Trzeba je sprawdzić w dwie strony. Na każdej w jedną stronę powinien być mały opór w drugą bardzo duży.

Elektrolit można sprawdzić omomierzem w ten sposób:
    Rozładowujesz kondensator (zwierasz wyprowadzenia), następnie "+" omomierza do plusa kondensatora "-" do minusa. Jeżeli kondensator jest sprawny to na chwilę opór będzie bardzo mały i szybko zacznie rosnąć do nieskończoności.
  • Poziom 26  
    Sprawdź napięcia na wyprowadzeniach kondensatora C1 i C2( zielony elektrolityczny). Być może C1 stracił pojemność.
  • Specjalista elektryk
    I spróbuj przelutować wszystkie połączenia. Może gdzieś siedzi zimny lut. Zwłaszcza to jedno pole od zasilania (na zdjęciu takie szare) wygląda podejrzanie
  • Poziom 28  
    Uważam, że "elektronika" jest sprawna. Nikt z kolegów nie spalił nigdy diody LED w dzieciństwie? Jak płynie za duży prąd przez LED to zaczyna coraz słabiej świecić, aż przestanie :) I tu stało się to samo wg. mnie.

Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    karol3 napisał:
    Sprawdź napięcia na wyprowadzeniach kondensatora C1 i C2( zielony elektrolityczny). Być może C1 stracił pojemność.

Z tym pomiarem napięć uważaj, tam będziesz miał pełne napięcie sieci. Na C1 mierzysz prąd zmienny, C2 - prąd stały.
  • Poziom 10  
    Zaczynają się problemy.
    Diody sprawdzałem diodą w mierniku w jedną stronę przejścia brak w w drugą 690
    ,kiedy chce Ωmierzem sprawdzić miernik nie reaguje na nic ciągle jest 1
    a kondensatory zielony gdy przyłożę tak jak mówisz rośnie do 100 jak odłożę nóżkę miernika to na chwile mocno wzrośnie, podobnie ten większy (czerwony) przyłożą miernik o jest duży opór potem maleje średnio o połowę gdy odkładam nóżki miernika znowu wzrasta nie wiem bardzo o co chodzi ;d

c2 - stały 52-55 v
    C1 - skacze na zmiennym 150 - 170 v

mierzone bez diod (ma to znaczenie?)
    a diody sprawne sprawdzałem każdą z osobna
  • Poziom 14  
    12robert12 napisał:
    Uważam, że "elektronika" jest sprawna. Nikt z kolegów nie spalił nigdy diody LED w dzieciństwie? Jak płynie za duży prąd przez LED to zaczyna coraz słabiej świecić, aż przestanie :) I tu stało się to samo wg. mnie.

Pozdrawiam.

Wylutuj kilka LEDów i zasil je prądem rzędu 20mA. Po tym poznasz czy są uszkodzone.
  • Specjalista elektryk
    A jak sprawdzałeś LED-y?
    Tą płytkę z LED-ami też przelutuj (trochę kalfonii na lutownicę i każdy punkt przygrzej tak by się cyna stopiła).
  • Poziom 26  
    Dodano po 9 [minuty]:

c2 - stały 52-55 v
    C1 - skacze na zmiennym 150 - 170 v

mierzone bez diod (ma to znaczenie?)
    a diody sprawne sprawdzałem każdą z osobna[/quote]
    Ten pomiar da odpowiedź tylko w przypadku kompletnego układu, z wymontowanymi diodami pomiar będzie nieprawidłowy.
  • Poziom 15  
    ja skłaniam sie ku wypowiedzi ze to diody sie sfajczyły :) jako małolat zawsze sie tak mi diody paliły jak nie wiedziałam na jakiej zasadzie działają
  • Poziom 10  
    DIODY 100% sprawne przed chwilą wziąłem identyczną żarówkę i przelutowałem głowice diod od tej zepsutej i świeci dobrze. Także że wina na pewno siedzi w elektronice układu. Przelutowałem także wszystkie luty nic nie dało.
  • Specjalista elektryk
    Jak masz drugi taki układ, to sprawdzaj po kolei elementy. Zacznij od tego czerwonego kondensatora
  • Poziom 14  
    Stawiam na kondensator C1 (470n/250V) jak mój przedmówca bo to on jest chyba elementem ograniczającym prąd. Z drugiej strony to raptem kilka tanich elementów które wystarczy wymienić na nowe.
  • Poziom 10  
    Ja postawiłem na zielony(elektrolityczny) przelutowałem i działa;d.
    Teraz tylko gdzie dostanę taki ? Muszę poszukać w starych tv pewnie 4,7uF 250V.
  • Specjalista elektryk
    Nie szukaj w starych tv. Elektrolity mają to do siebie, że lubią wysychać, zwłaszcza gdy nie są pod napięciem. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście to na pewno jest sklep z częściami elektronicznymi, jeżeli nie to pozostaje droga wysyłkowa. W każdym razie kup nowy.
  • Poziom 10  
    No niestety kondensator niedostępny w mojej okolicy. I tu pojawia się pytanie nie dałoby się zastąpić czymś ten kondensator, lub zmienić pojemność a najlepiej napięcie, bo strasznie ciężko o kondensatory 250v.
  • Poziom 43  
    Pojemność kondensatora możesz nieco zmienić, w górę i w dół. Napięcie tylko w górę.
  • Poziom 10  
    Więc pozostaje tylko szukać. ;d
    Dziękuje wszystkim za dobre rady.