Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe szkło ma grubość zwykłej szyby, ale wytrzyma wybuch

julia1234 11 Gru 2010 19:44 2162 3
 • Nowe szkło ma grubość zwykłej szyby, ale wytrzyma wybuch

  Zespół inżynierów z Uniwersytetu Missouri oraz Australijskiego Uniwersytetu w Sydney opracował cienkie, lecz niezwykle wytrzymałe szkło. Jego grubość to zaledwie około pół centymetra, ma jednak wytrzymać wybuch, trzęsienie ziemi czy przejście huraganu. Co więcej, jego grubość ma umożliwić zamontowanie go zamiast zwykłej szyby w oknie.

  Naukowcy określają rezultaty testów jako fantastyczne. Wprawdzie koszt wyprodukowania tafli szkła nowej generacji nie będzie niższy niż obecnie stosowanego szkła kuloodpornego, jednak będzie ono znacznie lżejsze i kilkukrotnie cieńsze. Pozwoli to na zastosowanie go w zwykłych pojazdach czy oknach. Do tej pory szkło kuloodporne stosowano w pojazdach prezydenta w USA, w Papamobile i oknach strategicznych urzędów, jednak jego grubość i waga uniemożliwiały stosowanie go na szeroką skalę.

  Projekt działa pod patronatem Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w USA i ma na celu stworzenie szkła, które w wypadku wybuchu, trzęsienia ziemi czy huraganu nie będzie stwarzało dodatkowego zagrożenia dla ludzi w postaci rozpryskujących się na wszystkie strony odłamków szkła. Szef zespołu twierdzi jednak, że szkło trafi do sprzedaży dopiero za trzy lub cztery lata.

  Więcej www.physorg.com

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  julia1234
  Poziom 12  
  Offline 
  julia1234 napisał 95 postów o ocenie 8, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • #2
  FoxTech
  Poziom 20  
  Jak "pokroić" tafle takiego szkła skoro jest taka super mocna? Zwykły diament wystarczy?
 • #4
  woodpecker
  Poziom 13  
  Star Trek "Voyage Home" - Przezroczyste aluminium :)