Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dalsze restarty komputera przy podłączeniach do portu USB

StasiuX 11 Gru 2010 22:48 1467 13
  • #1 11 Gru 2010 22:48
    StasiuX
    Poziom 11  

Witam

Sorki, że tak wiercę temat, ale nie mogę znaleźć przyczyny restartów komputera podczas wpinania urządzeń w port USB na froncie.

Myślałem, że udało mi się rozwiązać problem w dość banalny sposób opisany w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8720884#8720884

Niestety to jednak jakaś grubsza sprawa, która mnie przerasta.

Sprawa wygląda tak, że komputer restartuje się w momencie przyłożenia np. gamepada, pendrivea do portu USB na froncie. Napisałem "przyłożenia", bo moment restartu jest w momencie styku z tą zewnętrzną częścią portu USB. Najgorsze jest to, że problem występuje raz na 10 podłączeń i utrudnia to wykrycie usterki.

Pewne jest że:
    - podłączenie do płyty głównej jest OK (płyta Crosshair IV Formula)
    - nie jest to wina systemu i sterowników (dzieje się to nawet w BIOSie)
    - nie jest to wina słabego zasilacza (mam 620W)
    - BIOS jest zaktualizowany do najnowszej wersji (jeśli ma to w ogóle jakieś znaczenie)

Możliwe przyczyny:
    - brak uziemienia -> W gniazdku mam zrobione tzw. mostkowanie

Będę wdzięczny za pomoc :|

BTW
    Jakie są objawy braku uziemienia na obudowie komputera?

0 13
  • #3 11 Gru 2010 23:05
    StasiuX
    Poziom 11  

Zasilacz : Corsair ATX 620W (CMPSU-620HXEU)

Niestety na razie nie mam miernika, ale przypuszczam, że przy tej klasie zasilacza mogę wierzyć odczytom z BIOSu, które są bardzo dobre.

---

Tak sobie jeszcze rozmyślam... Rozumiem, że GND to ta zewnętrzna część wejścia USB. Co się stanie jak na tym GND pojawi się jakiś skok napięcia?

---

Dobra, zrobiłem małe crash testy.

Wziąłem gamepada i dotknąłem kaloryfera złączem USB. Następnie podłączyłem go do komputera. Wynik był tego taki, że komputer się NIE zrestartował.

Tego samego gamepada złączem USB potarłem o polarowy koc i podczas podłączania do komputera nastąpił restart.

0
  • #4 12 Gru 2010 02:35
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Czyli brak uziemienia komputera.

0
  • #5 12 Gru 2010 09:57
    Doom
    Poziom 18  

Ja bym przyjrzał się gniazdu. Miałem kilka razy u klientów taką sytuację że gniazdo było ułamane, blaszki pokrzywione, robiło się zwarcie i komputer się restartował... Jeszcze pytanie czy na gniazdach na płycie masz to samo czy tylko na przednich w obudowie ? Jeżeli tylko na obudowie to bym jeszcze sprawdził czy są dobrze podłączone...

0
  • #6 12 Gru 2010 10:49
    robo68
    Poziom 14  

Zrób eksperyment. Odłącz przycisk reset od płyty głównej. Jeśli resety ustaną, a pewnie tak będzie to masz do wyboru. Założyć jakiś mały przekaźnik i przyciskiem reset uruchamiać jedynie przekaźnik, który będzie zwierał piny resetu na płycie. Ważne aby znajdował on się jak najbliżej płyty i przewody z nią go łączące miały powiedzmy 2 cm. Drugi prostszy sposób to przed podłączeniem czegoś do USB na FP dotknij obudowy komputera aby rozładować ładunki statyczne i wtedy resety nie będą występować.

0
  • #7 12 Gru 2010 12:40
    StasiuX
    Poziom 11  

Gniazda USB są na 100% OK, bo to nowa obudowa i to dobrej firmy. Zresztą dziwne by były gdyby dwa gniazda na starcie były uwalone.

Do mobo są dobrze podłączone, a problem nie dotyczy tylko USB na froncie, bo miałem też przypadek, że odłączałem głośniki i też był jakiś skok napięcia czy coś w ten deseń i tak samo się zrestartował.

Z tym przyciskiem reset to nie wiem co to ma do rzeczy. Te resety nie są takie zwykłe. Przeważnie zaraz po nim nie można uruchomić komputera i trzeba go całkiem z sieci wypiąć.

Co do uziemienia komputera to właśnie na początku pytałem jakie są objawy. Większość osób w necie pisze, że ma przebicia na obudowie. Ja nie mam. W gniazdku mam zrobione tzw. zerowanie i na tym forum ludzi mi pisali, że to powinno wystarczyć. Mam też dobrą listwę z diodą GROUNDED. Mam też UPS APC Smart 1000.

Szczerze mówiąc kompletnie brakuje mi już pomysłów :(

0
  • #8 12 Gru 2010 13:24
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Wykonaj test, uziemiając obudowę dodatkowym przewodem z przykładowo grzejnikiem (kaloryferem).

0
  • #9 12 Gru 2010 13:35
    robo68
    Poziom 14  

Ja ci poradziłem jak ten problem rozwiązujemy w naszym serwisie bo usterka w pewnych typach obudów jest typowa. Samo zjawisko jest o tyle tajemnicze że wystarczy zostawić podpięte kilka centymetrów kabelka do kołków resetu (nie muszą być połączone z przyciskiem reset) aby na niektórych płytach np. Gigabyte resety występowały. Opisany wcześniej sposób problem rozwiązuje, lub odpięcie resetu jeśli go nie używasz.

0
  • #10 12 Gru 2010 13:37
    Doom
    Poziom 18  

A jak trzymasz kaloryfer i dotykasz do obudowy to nie kopie Cie ? Miałem ostatnio zasilacz z przebiciem...

0
  • #11 12 Gru 2010 13:48
    kreslarz
    Poziom 35  

DriverMSG napisał:
    Wykonaj test, uziemiając obudowę dodatkowym przewodem z przykładowo grzejnikiem (kaloryferem).

Założyłeś oczywiście, że grzejniki C.O. są podłączone rurami metalowymi. Nie masz podstaw, żeby tak przypuszczać. Bardzo wiele instalacji jest już w plastiku i uziemienie wtedy jest żadne.

0
  • #12 12 Gru 2010 13:51
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

kreslarz napisał:
    DriverMSG napisał:

Założyłeś oczywiście, że grzejniki C.O. są podłączone rurami metalowymi. Nie masz podstaw, żeby tak przypuszczać. Bardzo wiele instalacji jest już w plastiku i uziemienie wtedy jest żadne.

Czytaj wyraźnie co napisałem.

0
  • #13 13 Gru 2010 10:35
    StasiuX
    Poziom 11  

Po długich testach jednak okazało się, że problem nie dotyczy tylko USB. Takim naelektryzowanym gamepadem dotknąłem śrubki w obudowie i też komputer się zrestartował.

Stawiam na brak uziemienia tak jak kolega DriverMSG wcześniej pisał, ale zastanawiające jest to, że to uziemienie w gniazdku niby jest (tzn. jest tzw. zerowanie). Zastanawiam się też czemu mojej poprzednie komputery (miałem 3) tak się nie zachowywały. Czy możliwe jest żeby zasilacz był tak przewrażliwiony (albo uszkodzony)? W ogóle co powoduje te restarty? Płyta główna? Czy może jakieś zabezpieczenie w zasilaczu?

Będę wdzięczny za odp.

Pozdrawiam

PS
    Czy przez te restarty może się coś z kompem stać? Mam nowe high-endowe podzespoły i trochę szkoda by było gdyby się coś upaliło.

0
  • #14 13 Gru 2010 11:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto