Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorystyka kabli w intalacji TN-S

12 Gru 2010 08:38 11224 45
 • Poziom 15  
  Czy kolory kabli w całej instalacji TN-S muszą być zachowane, czy zgodność kolorów i połączeń może być tylko na odbiorach i w rozdzielnicy, (czarny - L, niebieski -N, żółto-zielony PE) ?? Dysponuje dużą ilością nowego pojedynczego przewodu 2,5mm2 w kolorze czerwonym i chciałbym go zastosować na połączenia pomiędzy puszkami rozgałęźnymi, oczywiście z zachowaniem 100% poprawnego połączenia. Przewody zabudował bym w peszlu ochronnym gdyż, kable są w postaci pojedynczej. Instalacja jest w nowobudowanym budynku parterowym. Czy nie będzie problemów z odbiorem do eksploatacji takiej instalacji ??
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Pierwsza sprawa to przewody powinny mieć atesty oraz certyfikat bezpieczeństwa.
  Druga sprawa to czy robisz dla siebie czy dla kogoś.
  Jeżeli robisz dla kogoś to odradzam, bo możesz mieć problemy z inwestorem i odbiorem instalacji.
  Robiąc dla siebie to i tak Ty jako właściciel jesteś odpowiedzialny za stan tej instalacji.
  Zasadniczo przewody powinny być w różnych kolorach, ale dopuszczalne jest użycie przewodów w innych kolorach pod warunkiem, że ich widoczne końce w puszkach i rozdzielni zostaną oznakowane np. poprzez naciągnięcie kawałków koszulki termokurczliwej w odpowiednich kolorach.
  Pozostaje jeszcze kwestia co to jest za przewód.
  Znajomy kiedyś zaczął układać instalację przewodem kompensacyjnym. Całe szczęście, że w porę to zobaczyłem i mu z głowy wybiłem, bo mnie poprosił o poradę w sprawie instalacji. Przewody kompensacyjne używa się przy pomiarach temperatur i służą one do podłączania termoelementów. Posiadają one sporą oporność w stosunku do normalnego przewodów miedzianych jakie się używa w instalacjach. Tak więc sprawdź dokładnie co to jest za przewód.
 • Poziom 15  
  Posłuchacie, to są napewno przewody energetyczne 2,5 mm2 tylko w otulinie czerwonej. Zakończenia oczywiście można zrobić z termokurcza, z tym problemu nie będzie. Mam całe szpule tego. Instalacja jest na własny użytek, tzn. za jej stan odpowiadam sam. A co z tematem, że nie ma dodatkowej otuliny (tak jak w przypadku przewodu YDY), można zastosować same pojedyncze przewody w peszlu i będzie ok jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa??
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 42  
  Witam!

  Cytat:
  Zasadniczo przewody powinny byc w różnych kolorach, ale dopuszczalne jest użycie przewodów w innych kolorach pod warunkiem, że ich widoczne końce w puszkach i rozdzielni zostaną oznakowane np. poprzez naciągnięcie kawałków koszulki termokurczliwej w odpowiednich kolorach.
  Otóż zasadniczo nie jest to do końca prawda. Można w taki sposób postępować jeżeli nie dotyczy to przewodów mających barwy zarezerwowane.
  Czyli nie można w taki sposób postąpić w przypadku przewodów PE, N i PEN.
  Mówi o tym norma PN-EN 60446:2010.

  Oczywiście pojedyńcze przewody należy układać w rurach.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Oczywiście, ze możesz pod warunkiem, że będa prowadzone w peszlu.
 • Poziom 15  
  Chodzi o to, że u mnie pomiędzy puszkami rozgałęźnymi, po zaistalowaniu były by w peszlu wszystkie trzy druty czerwone, oznaczone odpowiednio na końcach w puszkach termokurczem o kolorze, czarny(L), niebieski(N) i źółto-zielony(PE). Czerwony chyba nie jest kolorem zarezerwowanym dla przewodów roboczych i ochronnych ?
 • Poziom 15  
  Zgodnie z tym co napisałeś to nie mogę wpuścić w peszel trzech przewodów 2,5mm2 w kolorze czerwonym i oznaczyć odpowiednio końcówki termokurczem w kolorach przewidzianych na L,N i PE. Już zgłupialem. Jeden z Was pisze, że można a inny, że na calej długości. Jak na calej to trzeba iść do sklepu po YDY, a ja pytam czy mogę w znacznej części do zabudowy instalacji w domu wykorzystać przewód o jednakowej barwie zachowując standard oznaczeń koncówek

  Dodano po 6 [minuty]:

  Znalazłem coś takiego:

  10.5 Oznaczanie przewodów kolorami albo znakami

  alfanumerycznymi  Oznaczenie przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi powinno być zgodne z wymaganiami PN-EN 60446:2010 Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, znakowanie i identyfikacja - Identyfikacja przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi.

  Przewody powinny być oznaczane kolorami, znakami alfanumerycznymi albo równocześnie obydwoma sposobami.  Oznaczanie przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi stosuję się w celu:

  - zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania urządzeń i instalacji elektrycznych,

  - uzyskania ich łatwej identyfikacji oraz

  - uniknięcia pomyłek.  Oznaczanie kolorami powinno być stosowane na całej długości przewodu lub na jego zakończeniach przez zastosowanie kolorowej izolacji albo kolorowych oznaczników. Oznaczenie przewodu gołego kolorem powinno być zastosowane na zakończeniu i w punkcie połączenia. Zastosowanie dodatkowego oznakowania, np. alfanumerycznie, pozwoli uniknąć dwuznaczności przy zastosowaniu tylko oznaczania kolorem.


  10.5.1 Oznaczenia jednokolorowe

  Oznaczenia jednokolorowe stosowane są do oznaczania przewodów nie pełniących funkcji przewodu ochronnego. Dopuszcza się oznaczanie przewodów następującymi kolorami:- czarna, - brązowa,- czerwona,- pomarańczowa,- żółta,- zielona, - niebieska, - fioletowa,- szara,- biała,- różowa,- turkusowa.  Przewody liniowe

  Do oznaczania jednokolorowego przewodów liniowych prądu przemiennego zaleca się stosować kolory: czarny, brązowy lub szary. Przewody liniowe w instalacjach wykonanych przewodami jednożyłowymi pod osłoną powinny w zasadzie mieć barwę brązową lub czarną i nie mogą być wielobarwne.  Przewód neutralny N lub przewód środkowy M

  Przewód neutralny N lub przewód środkowy M w obwodzie powinien być oznaczony za pomocą koloru niebieskiego. Zaleca się, dla uniknięcia pomyłek z innymi kolorami, stosowanie koloru niebieskiego nasyconego, nazywanego często "jasnoniebieskim". Kolor niebieski nie powinien być stosowany do oznaczania innych przewodów, jeżeli zachodzi obawa jego pomylenia.

  Oznaczenie gołego przewodu neutralnego N lub środkowego M barwą jasnoniebieską powinno być zastosowane na całej długości lub w postaci pasków o szerokości 15 do 100 mm umieszczonych na zespole lub obudowie oraz we wszystkich widocznych i dostępnych miejscach w odległościach, przy których zawsze jest zapewniona możliwość identyfikacji.


  10.5.2 Oznaczenia dwukolorowe
  Przewody ochronne

  Zgodnie z PN-EN 60446 oznaczenia przewodów ochronnych dwukolorową kombinacja zielono-żółtą służy wyłącznie do wyróżnienia przewodu ochronnego, w celu uzyskania jego jednoznacznej identyfikacji i zapewnienia bezpieczeństwa. Dopuszcza się zastosowanie dodatkowego znakowania przewodów PEN, PEL oraz PEM.

  Oznaczenie dwukolorowej kombinacji zielono-żółtej powinno być wykonane tak, aby na każdym odcinku o długości 15 mm jeden kolor pokrywał od 30% do 70% powierzchni, natomiast drugi kolor - pozostałą część powierzchni.

  Oznaczenie dwukolorowej kombinacji zielono-żółtej przewodów ochronnych gołych stosowanych jako przewody ochronne, powinno być wykonane na całej długości przewodu lub na każdej jego części dostępnej.

  Izolowane przewody PEN - powinny być oznaczony na całej długości kombinacją dwukolorową zieloną i żółtą i dodatkowo na końcach kolorem jasnoniebieskim - lub na całej długości kolorem jasnoniebieskim i dodatkowo na końcach kombinacją dwukolorową zielono-żółtą.

  Izolowane przewody PEL - powinny być oznaczony na całej długości kombinacją dwukolorową zieloną i żółtą oraz dodatkowo na końcach kolorem niebieskim. Jeżeli zachodzi obawa pomylenia z przewodem PEN lub z przewodem PEM, oznaczenie alfanumeryczne powinno być zastosowane na końcach.

  Izolowane przewody PEM - powinny być oznaczony na całej długości kombinacją dwukolorową zieloną i żółtą oraz dodatkowo na końcach kolorem niebieskim. Jeżeli zachodzi obawa pomylenia z przewodem PEN lub z przewodem PEL, oznaczenie alfanumeryczne powinno być zastosowane na końcach.

  Przewody połączenia ochronnego - powinny być oznaczone na całej długości kombinacją dwukolorową zielono-żółtą.


  10.6 Znakowanie zacisków urządzeń przeznaczonych do przyłączenia określonych żył przewodów oraz zakończeń tych żył. Oznaczanie przewodów alfanumerycznie i kolorami  Zaciski urządzeń przeznaczone do bezpośredniego przyłączenia określonych żył przewodów oraz zakończeń określonych żył przewodów powinny być znakowane odpowiednimi literami albo znakami graficznymi lub równocześnie literami lub znakami graficznymi zgodnie z wymaganiami PN-EN 60445:22010..

  Oznaczenia przewodów za pomocą koloru i alfanumerycznie stosować według PN-EN 60446:2010..
 • Poziom 29  
  Jako fazowy możesz dać czerwony ale ochronny i neutralny muszą mieć odpowiednie barwy na całej długości.
 • Poziom 42  
  Witam!

  Nie musisz kupować przewodu YDY. Wystarczy dokupić żyły o barwie niebieskiej i zielonożółtej, ponieważ zgodnie z obowiązującymi standardami (nie tylko w przemyśle) żyły PE i N posiadają barwy zarezerwowane.

  Czy z załączonym fragmencie widzisz sprzeczności z tym co napisałem i co napisał kolega remik_l
  ?
 • Poziom 15  
  A ten zapis to nie wyciąg z normy ?? :Oznaczanie kolorami powinno być stosowane na całej długości przewodu lub na jego zakończeniach przez zastosowanie kolorowej izolacji albo kolorowych oznaczników. Oznaczenie przewodu gołego kolorem powinno być zastosowane na zakończeniu i w punkcie połączenia. Zastosowanie dodatkowego oznakowania, np. alfanumerycznie, pozwoli uniknąć dwuznaczności przy zastosowaniu tylko oznaczania kolorem.

  Dodano po 9 [minuty]:

  kkas12 napisał:
  Witam!

  Nie musisz kupować przewodu YDY. Wystarczy dokupić żyły o barwie niebieskiej i zielonożółtej, ponieważ zgodnie z obowiązującymi standardami (nie tylko w przemyśle) żyły PE i N posiadają barwy zarezerwowane.

  Czy z załączonym fragmencie widzisz sprzeczności z tym co napisałem i co napisał kolega remik_l
  ?


  Ty i kolega remik_l macie jednakowy pogląd i stanowisko, ale kolega Plumpi napisał, że mogę zastosować wszystkie trzy czerwone z znacznikami na końcach i zgłupiałem :(
 • Poziom 42  
  Witam!

  Cytat:
  Oznaczanie kolorami powinno być stosowane na całej długości przewodu lub na jego zakończeniach przez zastosowanie kolorowej izolacji albo kolorowych oznaczników. Oznaczenie przewodu gołego kolorem powinno być zastosowane na zakończeniu i w punkcie połączenia. Zastosowanie dodatkowego oznakowania, np. alfanumerycznie, pozwoli uniknąć dwuznaczności przy zastosowaniu tylko oznaczania kolorem.
  Nie dotyczy to przewodów o zarezerwowanej barwie.Chyba, że masz zamiar przewody PE i N pozbawić czerwonej izolacji. Wtedy możesz je oznaczyć tak jak piszesz, czyli na końcach.

  Ponadto przed tym zapisem jest jeszcze informacja taka
  Cytat:
  Oznaczenie przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi powinno być zgodne z wymaganiami PN-EN 60446:2010 Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, znakowanie i identyfikacja - Identyfikacja przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi.


  Cytat:
  ...ale kolega Plumpi napisał, że mogę zastosować wszystkie trzy czerwone z znacznikami na końcach i zgłupiałem
  Zignoruj informacje nieprawdziwe i wprowadzające w błąd.
  Prawda, że proste?
 • Poziom 15  
  Ok, wybarwienie izolacji czerwonej jest raczej nie możliwe :), pozostaje jedynie udać się do sklepu po żyłę N niebieską i PE zółto-zieloną 2,5 mm2. Peszla mam również od groma, tak więc szkoda nie wykorzystać choćby tego czerwonego do zabudowania na linii L.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Witam!

  Oczywiscie, że tak.
  Natomiast koszulki mozesz zastosować w celu oznaczenia przewodów np: korespondencyjnych w układzie schodowym czy w przypadku wyłącznika świecznikowego.
 • Poziom 15  
  Układu schodowego nie przewiduje. To jest klasyczna instalacja bez fajwerwerków. Podział obwodów na chałupie z trzech faz, każda faza zabezpieczona różnicówką AC i odgałęzienie na gniazdo 400V zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym, Do tego wyłącznik główny i ochrona przeciwprzepięciowa Dehn'a B-C i to wszystko. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi. :)
 • Poziom 42  
  Witam!

  Skoro instalacja trójfazowa to napiszę ci jak postępuje się w takich przypadkach w Irlandi. Tu fazy oznaczane są kolorem brązowym, czarnym i szarym a obwody jednofazowe prowadzone są pojedyńczymi żyłami układanymi w metalowych zamkniętych korytach i metalowych rurach.
  Jednak przewód fazowy na całej swej długości ma kolor taki z jakiej fazy "wychodzi". Czyli L1-brązowy, L2-czarny, L3-szary.
  Ale traktuj to jako ciekawostkę, która może kiedys się przydać.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Kolory zarezerwowane muszą być na całej długości przewodu, bo w przypadku uszkodzenia podczas np. wiercenia od razu wiemy, z czym mamy do czynienia.

  Zarezerwowanymi barwami są, jak już koledzy napisali:
  - PE - żółto-zielony
  - N - niebieski
  - PEN - niebieski oznaczony na końcach kolorem żółto-zielonym, lub w całości żółto-zielony i oznaczony na końcach na niebiesko, z zastrzeżeniem, że musi być widać wszystkie 3 barwy dla jednoznacznego odróżnienia PEN od reszty....

  Co do przewodów fazowych panuje w zasadzie pełna dowolność, z zachowaniem zasad logiki i zdrowego rozsądku oczywiście, żeby przewód nie zaczynał się jako czerwony, a kończył żółty... :)

  Tory fazowe widziałem już oprócz tradycyjnego brązowego, szarego i czarnego jako fioletowe, czerwone, żółte, zielone i inne, jak komuś farmy do malowania szyn zostało :)
 • Poziom 29  
  Bardzo często w starszych rozdzielnicach spotyka się jeszcze oznaczenie przewodów fazowych żółta (L1), zielona (L2), fioletowa (L3). Ba nawet takie oznaczenie spotkałem w nowych rozdzielnicach tylko wykonywanych przez elektryków starszej daty.

  Apropo oznaczania żył fazowych, jak koledzy podpinacie fazy mając takie kolory żył (pomijam neutralne i ochronne)

  1. szary, czarny, brązowy
  2. czarny, czarny, brązowy
  3. brązowy, brązowy, czarny

  ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 29  
  Nie tylko na szynach lecz również na końcówkach kabli.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  Jeżeli zero ma być niebieskie to dlaczego w kablach 4 żyłowych ziemmnych, go nie ma, jest tylko żółto-zielony, wiec jest to N czy PE , czy producent nie zna przepisów .
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Bo urządzenia zasilane z 3 faz [np. silniki] mogą obejść się bez przewodu neutralnego N, ale bez PE nie da rady :)
 • Poziom 42  
  Witam!

  O jakim zerze kolega pisze?
  Producent w przeciwieństwie do kolegi zna normy i się do nich stosuje.
  Jakim kolorem oznacza się przewód PEN powinien już kolega sam znaleźć jeżeli zapomniał lub dokooptował do grupy elektryków olewających standardy.
  Wszak stosowanie norm obowiązkowe nie jest.
 • Moderator - Elektryka
  To ja mam pytanie dlaczego produkowane były (i chyba nadal są) przewody YDY 4x... z żyłami w kolorach czarny, brązowy, niebieski, żółto-zielony? Jakie mają zastosowanie? Chyba tylko w instalacjach 2 fazowych TN-S....
  Niestety na potęgę stosowane są w 3-fazowych TN-C i faza puszczana jest żółto-zielonym a PEN niebieskim lub odwrotnie.
  Normalnie herezja! Co na to powiecie?
 • Admin Elektroenergetyka
  zbich70 napisał:
  To ja mam pytanie dlaczego produkowane były (i chyba nadal są) przewody YDY 4x... z żyłami w kolorach czarny, brązowy, niebieski, żółto-zielony? Jakie mają zastosowanie? Chyba tylko w instalacjach 2 fazowych TN-S....
  Niestety na potęgę stosowane są w 3-fazowych TN-C i faza puszczana jest żółto-zielonym a PEN niebieskim lub odwrotnie.
  Normalnie herezja! Co na to powiecie?


  Bzdura kolego, te przewody stosuje się do zasilania np. żyrandoli.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 42  
  Witam!

  Wprawdzie pytanie to powinno być skierowane do producentów kabli a raczej do osób które je stosują w takiej konfiguracji jak kolega przedstawił. Nie widzę jednak powodu by psy na producentach wieszać http://www.tfkable.pl/data/katalogi/ulotka_kolory.pdf
  * - tylko do określonych zastosowań tak jest ten kabel oznaczony.
 • Moderator - Elektryka
  kkas12 napisał:
  * - tylko do określonych zastosowań tak jest ten kabel oznaczony.

  Zgadza się. Był jednak taki czas (przed 2005r.) że w wielu sklepach i hurtowniach tylko taki przewód był dostępny. Na pytanie czy jest YDY 4x ale w innych kolorach, sprzedawcy pukali się w czoło. Więc brane było co jest. I obecnie jest multum instalacji zrobionych w ten sposób.
  Jeszcze więcej jest wykonanych jeszcze wcześniej, gdzie mamy pełną paletę kolorów we wszystkich możliwych kombinacjach.
  Dlatego gdy "wkładam łapy" w istniejącą instalację nigdy nie sugeruję się kolorami. A w nowobudowanych jestem jak najbardziej za tym, żeby stosować zasadę, że L w dowolnym kolorze z wyłaczeniem niebieskiego i żółto-zielonego zarezerwowanych dla N, PE i PEN.