Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz CTE 737 - tragedia w AM

12 Gru 2010 17:15 5384 19
  • Poziom 28  
    Cześć
    Czy idzie zrobić coś z tym wzmacniaczem aby pracował poprawnie w AM? FM i SSB działają bdb, niestety w AM modulacja jest niewyraźna (jakby bardzo traciła na głębokości modulacji).
    Podobny wzmacniacz to 747 i z nim nie ma problemów w AM.
  • Moderator
    Jedyne co możesz zrobić, to sprawdzić prąd spoczynkowy. Te wzmacniacze to ogólna porażka.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    Gdyby liniowość była ok, to nie byłoby zniekształceń. Jeszcze raz napiszę, sprawdzić prąd spoczynkowy.
  • Poziom 19  
    A próbował kolega zmniejszać wysterowanie ( zmniejszać moc wyściową z radia ) . Z jakiego raidia jest sterowany ten wzmacniacz .
  • Moderator
    Jap napisał:
    Podobny wzmacniacz to 747 i z nim nie ma problemów w AM.

Czytacie z uwagą?
    Uszkodzenie jest we wzmacniaczu. Pomyśleć trochę. Który z kolegów zobaczył dane techniczne wzmacniaczy?
    Moc sterująca obydwu wzmacnaczy jest taka sama, 0,5W-10W przy AM/FM, jeśli na jednym idzie, to co ma moc sterująca?
  • Poziom 31  
    Było już na ten temat. Proszę przeczytać uwagę kol.SP8JUX CTE737
  • Moderator
    Kol. Triadon, różnica schematów nie ma tu nic do rzeczy. Nie nabijaj punktów, poziom wejściowy obydwu urządzeń jest taki sam, co ma moc wejściowa do rzeczy, jeśli mieści się w granicach podanych przez producenta? A schematy owszem, widziałem. Teraz czekamy na odpowiedź autora tematu.
  • Poziom 28  
    Cześć
    Radio to poczciwa Onwa MK2 o mocy 4W AM i FM. Wcześniej wzmacniacz współpracował z Presidentem Lincolnem - w SSB pracował przy emisjach SSTV czy PSK31 - gdzie liniowość jest bardzo ważna - i o dziwo nie było z nim najmniejszych problemów w FM, SSB. W AM zawsze modulacja była stłamszona. I to jest dla mnie niezrozumiałe... teraz próbowałem sił z tym wzmacniaczem w mobilu z Onwą - no i efekt ten sam. FM w mobilu działa idealnie.
  • Poziom 31  
    Może faktycznie przyjrzyj się D1 i D2. Jakie tam są? Może warto spróbować dołożyć równolegle po jednej 1N4148 i zobaczyć co się dzieje. No i czasem sprawa może być prozaiczna w starszym wzmacniaczu. Zaśniedziałe styki wyłącznika, ale podejrzewam że stabilność napięcia na C6 sprawdzona, wiadomo wszak że w AM trzeba nieco prądu w impulsie. :D Z głębokością modulacji w radiu też warto poeksperymentować.
  • Poziom 28  
    Wydaje mi się, że siedzą tam 1N4148 jako D1 i D2. Ale chyba wartałoby poeksperymentować z dodatkowym przekaźnikiem załączanym podczas nadawania. Troszkę niepokoi mnie te sprzężenie zwrotne na L1 C4. Chyba najszybszym testem będzie odpięcie L1 i sprawdzenie jak to nadaje.
  • Poziom 28  
    Cześć
    Spróbowałem co nieco pokombinować z tym wzmacniaczem. Chwilowo skupiłem się na uzyskaniu lepszej modulacji w AM - kolejny krok to jakiś sensowny filtr dolnoprzepustowy oraz przedwzmacniacz na BF966 plus dodatkowy filtr pasmowy (kiedyś był taki kit AVT - zrobiłem go kilkanaście lat temu i działał fajowo).

Ale do rzeczy:

1. wyrzuciłem włącznik oraz wszystkie elementy przełącznika diodowego włącznie z cewką. Teoretycznie diody nie powinny puścić sygnału z wyj na wej powyżej 0,7V ale spróbować modyfikacji nie zaszkodziło.
    2. Zastosowałem przekaźnik sterowany układem jak w CTE747.
    3. Dodatkowy przekaźnik załącza zasilanie całego wzmacniacza. Wzmak znajduje się w tylnej części samochodu, jest zasilany z tej samej szyny co wzmacniasz subwoofera - czyli przewodami o sporych przekrojach ~10mm². Załączany jest z guziczka PA w CB radiu (oczywiście wymagana była lekka modyfikacja samego CB). Gwarantuje mi to, że po wyłączeniu stacyjki, wyłącza się CB radio wraz ze wzmacniaczem.
    Wzmacniacz CTE 737 - tragedia w AM

Najważniejsze - czyli EFEKTY.

Modulacja i tak troszkę "przysiada" w AM. Ale nie jest źle. Prawdopodobnie wpływ na takowy stan ma nieliniowa charakterystyka wzmacniacza. Po kilku testach okazuje się, że na bliskich odległościach przynosi on skutek ujemny - tj lepiej nadawać z mocą 4W - modulacja jest o wiele przyjemniejsza. Jednak przy większych odległościach skok przyrosty sygnału u odbiorcy jest IMPONUJĄCY. Z praktycznie granicy słyszalności do 9esów po załączeniu wzmacniacza. Kolejnym plusem jest możliwość załączenia / wyłączenia wzmacniacza zdalnie (przycisk PA w CB) co zwiększa komfort urządzenia - wykorzystuję je kiedy potrzebuję nie zaśmiecając wnętrza limuzyny kolejnym klockiem nie pasującym do reszty wnętrza (srebrny kaloryfer chyba się nie komponuje z żadnym wnętrzem).

No i w końcu można poDXować - zaliczona UK i Irlandia na antenie President Missouri z raportami 5/9.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jap napisał:
    Najważniejsze - czyli EFEKTY. [...]Jednak przy większych odległościach skok przyrosty sygnału u odbiorcy jest IMPONUJĄCY. Z praktycznie granicy słyszalności do 9esów po załączeniu wzmacniacza.

Jap napisał:
    Radio to poczciwa Onwa MK2 o mocy 4W AM i FM.

jeśli masz przyrost z s1 do s9 to wychodzi z tego 262.144kW.
    Jestem pod wrażeniem.
    Michał
  • Poziom 28  
    SP5IT - kurcze, to dlatego mi silnik przygasa przy nadawaniu bo ma tylko 96kW i 360Nm :)

Jak wiesz w sprzęcie CB nie za bardzo można ufać wskaźnikom S metra - a test robiłem z kolegą mającym Rangera RCI 2970 plus antenka coś w stylu siro ml145 (ale nie znam dokładnej marki).

Ale z drugiej strony czy przypadkiem obliczenia mówiące o wzroście sygnału o 1dB przy 4 krotnym zwiększeniu mocy nadawania nie odnoszą się do przypadku gdy anteny się widzą? Tu test był przeprowadzany w następujących warunkach - kolega w mieście (blokowiska) ja na drodze w lesie.

Podsumowując - w powyższych warunkach skok jakości odbieranego sygnału przez mojego kolegę był imponujący, a wskaźnik S-metr pokazał co powyżej :o). O łączności DX nie wspomnę - 4W niesłyszalny, ĆTE737 załączony - 5/9. Jak wytłumaczyć ostatni przypadek?
  • Poziom 16  
    Wzmacniacz może się wzbudzać. Bez możliwości obejrzenia oscyloskopem a jeszcze lepiej z generatorem 2-tonowym nie wile można doradzić. Kolega pisze, że SSB jest OK?
    Może coś da dobranie eksperymentalnie długości kabla antenowego między radiem a wzmacniaczem.

dla Jap:
    nie o 1dB a o 1S czterokrotny przyrost mocy - myślę, że to czeski błąd. Działanie S-metra nie jest zależne od terenu i czy anteny widzą się. Mierzy on poziom sygnału dostarczonego do gniazda antenowego, jeżeli są przeszkody to i sygnału mniej.

S9+10....1000W
    S9..........100W
    S8...........25W
    S7............6W
    S6...........1,5W
    S5..........0,4W !
    S4..........0,1W !!
    S3...
    S2...
    S1...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jap napisał:
    Jak wiesz w sprzęcie CB nie za bardzo można ufać wskaźnikom S metra - a test robiłem z kolegą mającym Rangera RCI 2970 plus antenka coś w stylu siro ml145 (ale nie znam dokładnej marki).
    2970 nie ma s-metra. Ma jakieś beleczki, które nie wiadomo co pokazują.
    Michał
  • Poziom 28  
    o właśnie. w świecie cb zwie się to i tak S - metrem...