Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz CTE 737 - tragedia w AM

Jap 12 Gru 2010 17:15 5033 19
  • #1 12 Gru 2010 17:15
    Jap
    Poziom 28  

Cześć
    Czy idzie zrobić coś z tym wzmacniaczem aby pracował poprawnie w AM? FM i SSB działają bdb, niestety w AM modulacja jest niewyraźna (jakby bardzo traciła na głębokości modulacji).
    Podobny wzmacniacz to 747 i z nim nie ma problemów w AM.

0 19
  • Relpol
  • #2 12 Gru 2010 19:36
    Olek II
    Moderator

Jedyne co możesz zrobić, to sprawdzić prąd spoczynkowy. Te wzmacniacze to ogólna porażka.

0
  • #3 12 Gru 2010 19:54
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #4 12 Gru 2010 20:00
    Olek II
    Moderator

Gdyby liniowość była ok, to nie byłoby zniekształceń. Jeszcze raz napiszę, sprawdzić prąd spoczynkowy.

0
  • #5 12 Gru 2010 20:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 14 Gru 2010 15:30
    GREBSON
    Poziom 19  

A próbował kolega zmniejszać wysterowanie ( zmniejszać moc wyściową z radia ) . Z jakiego raidia jest sterowany ten wzmacniacz .

0
  • #7 14 Gru 2010 21:44
    Olek II
    Moderator

Jap napisał:
    Podobny wzmacniacz to 747 i z nim nie ma problemów w AM.

Czytacie z uwagą?
    Uszkodzenie jest we wzmacniaczu. Pomyśleć trochę. Który z kolegów zobaczył dane techniczne wzmacniaczy?
    Moc sterująca obydwu wzmacnaczy jest taka sama, 0,5W-10W przy AM/FM, jeśli na jednym idzie, to co ma moc sterująca?

0
  • #8 14 Gru 2010 22:52
    gregorio27
    Poziom 31  

Było już na ten temat. Proszę przeczytać uwagę kol.SP8JUX CTE737

0
  • #9 14 Gru 2010 23:23
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 15 Gru 2010 09:39
    Olek II
    Moderator

Kol. Triadon, różnica schematów nie ma tu nic do rzeczy. Nie nabijaj punktów, poziom wejściowy obydwu urządzeń jest taki sam, co ma moc wejściowa do rzeczy, jeśli mieści się w granicach podanych przez producenta? A schematy owszem, widziałem. Teraz czekamy na odpowiedź autora tematu.

0
  • #11 15 Gru 2010 10:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 16 Gru 2010 07:45
    Jap
    Poziom 28  

Cześć
    Radio to poczciwa Onwa MK2 o mocy 4W AM i FM. Wcześniej wzmacniacz współpracował z Presidentem Lincolnem - w SSB pracował przy emisjach SSTV czy PSK31 - gdzie liniowość jest bardzo ważna - i o dziwo nie było z nim najmniejszych problemów w FM, SSB. W AM zawsze modulacja była stłamszona. I to jest dla mnie niezrozumiałe... teraz próbowałem sił z tym wzmacniaczem w mobilu z Onwą - no i efekt ten sam. FM w mobilu działa idealnie.

0
  • #13 16 Gru 2010 08:00
    gregorio27
    Poziom 31  

Może faktycznie przyjrzyj się D1 i D2. Jakie tam są? Może warto spróbować dołożyć równolegle po jednej 1N4148 i zobaczyć co się dzieje. No i czasem sprawa może być prozaiczna w starszym wzmacniaczu. Zaśniedziałe styki wyłącznika, ale podejrzewam że stabilność napięcia na C6 sprawdzona, wiadomo wszak że w AM trzeba nieco prądu w impulsie. :D Z głębokością modulacji w radiu też warto poeksperymentować.

0
  • #14 19 Gru 2010 19:16
    Jap
    Poziom 28  

Wydaje mi się, że siedzą tam 1N4148 jako D1 i D2. Ale chyba wartałoby poeksperymentować z dodatkowym przekaźnikiem załączanym podczas nadawania. Troszkę niepokoi mnie te sprzężenie zwrotne na L1 C4. Chyba najszybszym testem będzie odpięcie L1 i sprawdzenie jak to nadaje.

0
  • #15 14 Kwi 2011 22:26
    Jap
    Poziom 28  

Cześć
    Spróbowałem co nieco pokombinować z tym wzmacniaczem. Chwilowo skupiłem się na uzyskaniu lepszej modulacji w AM - kolejny krok to jakiś sensowny filtr dolnoprzepustowy oraz przedwzmacniacz na BF966 plus dodatkowy filtr pasmowy (kiedyś był taki kit AVT - zrobiłem go kilkanaście lat temu i działał fajowo).

Ale do rzeczy:

1. wyrzuciłem włącznik oraz wszystkie elementy przełącznika diodowego włącznie z cewką. Teoretycznie diody nie powinny puścić sygnału z wyj na wej powyżej 0,7V ale spróbować modyfikacji nie zaszkodziło.
    2. Zastosowałem przekaźnik sterowany układem jak w CTE747.
    3. Dodatkowy przekaźnik załącza zasilanie całego wzmacniacza. Wzmak znajduje się w tylnej części samochodu, jest zasilany z tej samej szyny co wzmacniasz subwoofera - czyli przewodami o sporych przekrojach ~10mm². Załączany jest z guziczka PA w CB radiu (oczywiście wymagana była lekka modyfikacja samego CB). Gwarantuje mi to, że po wyłączeniu stacyjki, wyłącza się CB radio wraz ze wzmacniaczem.
    Wzmacniacz CTE 737 - tragedia w AM

Najważniejsze - czyli EFEKTY.

Modulacja i tak troszkę "przysiada" w AM. Ale nie jest źle. Prawdopodobnie wpływ na takowy stan ma nieliniowa charakterystyka wzmacniacza. Po kilku testach okazuje się, że na bliskich odległościach przynosi on skutek ujemny - tj lepiej nadawać z mocą 4W - modulacja jest o wiele przyjemniejsza. Jednak przy większych odległościach skok przyrosty sygnału u odbiorcy jest IMPONUJĄCY. Z praktycznie granicy słyszalności do 9esów po załączeniu wzmacniacza. Kolejnym plusem jest możliwość załączenia / wyłączenia wzmacniacza zdalnie (przycisk PA w CB) co zwiększa komfort urządzenia - wykorzystuję je kiedy potrzebuję nie zaśmiecając wnętrza limuzyny kolejnym klockiem nie pasującym do reszty wnętrza (srebrny kaloryfer chyba się nie komponuje z żadnym wnętrzem).

No i w końcu można poDXować - zaliczona UK i Irlandia na antenie President Missouri z raportami 5/9.

0
  • #16 14 Kwi 2011 22:40
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jap napisał:
    Najważniejsze - czyli EFEKTY. [...]Jednak przy większych odległościach skok przyrosty sygnału u odbiorcy jest IMPONUJĄCY. Z praktycznie granicy słyszalności do 9esów po załączeniu wzmacniacza.

Jap napisał:
    Radio to poczciwa Onwa MK2 o mocy 4W AM i FM.

jeśli masz przyrost z s1 do s9 to wychodzi z tego 262.144kW.
    Jestem pod wrażeniem.
    Michał

0
  • #17 15 Kwi 2011 18:40
    Jap
    Poziom 28  

SP5IT - kurcze, to dlatego mi silnik przygasa przy nadawaniu bo ma tylko 96kW i 360Nm :)

Jak wiesz w sprzęcie CB nie za bardzo można ufać wskaźnikom S metra - a test robiłem z kolegą mającym Rangera RCI 2970 plus antenka coś w stylu siro ml145 (ale nie znam dokładnej marki).

Ale z drugiej strony czy przypadkiem obliczenia mówiące o wzroście sygnału o 1dB przy 4 krotnym zwiększeniu mocy nadawania nie odnoszą się do przypadku gdy anteny się widzą? Tu test był przeprowadzany w następujących warunkach - kolega w mieście (blokowiska) ja na drodze w lesie.

Podsumowując - w powyższych warunkach skok jakości odbieranego sygnału przez mojego kolegę był imponujący, a wskaźnik S-metr pokazał co powyżej :o). O łączności DX nie wspomnę - 4W niesłyszalny, ĆTE737 załączony - 5/9. Jak wytłumaczyć ostatni przypadek?

0
  • #18 17 Kwi 2011 00:49
    gustaw353
    Poziom 16  

Wzmacniacz może się wzbudzać. Bez możliwości obejrzenia oscyloskopem a jeszcze lepiej z generatorem 2-tonowym nie wile można doradzić. Kolega pisze, że SSB jest OK?
    Może coś da dobranie eksperymentalnie długości kabla antenowego między radiem a wzmacniaczem.

dla Jap:
    nie o 1dB a o 1S czterokrotny przyrost mocy - myślę, że to czeski błąd. Działanie S-metra nie jest zależne od terenu i czy anteny widzą się. Mierzy on poziom sygnału dostarczonego do gniazda antenowego, jeżeli są przeszkody to i sygnału mniej.

S9+10....1000W
    S9..........100W
    S8...........25W
    S7............6W
    S6...........1,5W
    S5..........0,4W !
    S4..........0,1W !!
    S3...
    S2...
    S1...

0
  • #19 17 Kwi 2011 01:20
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jap napisał:
    Jak wiesz w sprzęcie CB nie za bardzo można ufać wskaźnikom S metra - a test robiłem z kolegą mającym Rangera RCI 2970 plus antenka coś w stylu siro ml145 (ale nie znam dokładnej marki).
    2970 nie ma s-metra. Ma jakieś beleczki, które nie wiadomo co pokazują.
    Michał

0