Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus A6R problem z klawiaturą.

domex32 12 Dec 2010 17:29 2157 5
 • #1
  domex32
  Moderator of Cars
  Witam.

  Jakiś tydzień temu dziewczyna zalała mi owego laptopa kawą, przestały działać klawisze w obrębie prawego shift, tj klawisze ,./';mnbv '] itd strzałki góra dół lewo prawo też nie działały.Wiec wyjąłem klawiature, umyłem wypłukałem w wodziez detergentem, kilka razy, potem w czystej wodzie wypłukałem koło 4 razy zeby nic nie zostało, osuszyłem suszarką, rzuciłem ją na 12 godzin na kaloryfer, i na drugi dzień działają wszystkie klawisze oprócz strzałki w dół, rozebrałem klawisze, ale nic ciekawego tam nie widzę.

  Czy mam szukać drugiej klawiatury czy jest szansa coś zrobić?
 • #2
  91janek
  Level 20  
  Witaj. Musisz szukać nowej klawiatury.
 • Helpful post
  #3
  mrutkowski
  Level 12  
  Woda, nawet demineralizowana zostawia osad, będący izolatorem. Jeśli nie działa tylko jeden pad istnieje b. duża szansa, że ścieżki są ok. Denaturat albo lepiej izopropanol powinien załatwić sprawę.
 • Helpful post
  #4
  lordbiker
  Level 11  
  Ja używam do zalanych notebooków preparat "kontakt 60". Potem do oczyszczenia "Kontakt WL", ale są to dodatkowe koszty, może faktycznie lepiej zamówić nową klawiaturę.
 • Helpful post
  #5
  tomassek
  Level 15  
  Jeżeli masz rozebraną klawiaturę to możesz to sprawdzić.
  Zobacz czy folie są klejone na stałe, czy też uda Ci się rozczepić 3 folie połączone ze sobą.
  Możesz mieć pecha i tylko 2 folie - wtedy nic nie zrobisz, klawiatura nierozbieralna i do wymiany.
  Klawiatura prawie zawsze składa się z dwóch folii nośnych przełożonych jedną przekładką zapewniajacą minimalny odstęp między padami przewodzącymi.
  Po rozłożeniu folii i wyjęciu przekładki bierzesz miskę z ciepłą wodą i płynem do naczyń typu ludwik i myjesz dość dokładnie - cały syf się ładnie rozpuści, jeżeli zalanie było przez colę wino czy herbatkę to ludwik spisze się idealnie. Po myciu suszenie do sucha jakimś ręcznikiem lub przedmuchanie sprężarką.
  Następnie sprawdź czy od każdego pada masz przejście do końca folii, który to koniec wkładasz w gniazdo klawiatury w komputerze. Jeden pad = jedna "szpilka" na taśmie, wszystkie muszą mieć przejścia.
  Jeżeli nie ma, szukasz najbliższego łączenia, które ma przejście. Zdrapujesz leciutko lakier ochronny (najczęściej zielony) aż dostaniesz się do farby właściwej (srebrna). Szukasz miejsca gdzie masz przerwę spowodowaną korozją i podmalowujesz ręcznie ścieżkę (nieraz aż do padu, nieraz wystarczy zeskrobać tylko zielone miejsce zaraz za padem, bo korozja atakuje najczęściej elementy odsłonięte. Do reperacji polecam lakier przewodzący "electon" - taki jasny srebrny. Pod żadnym pozorem nie stosuj lakieru przewodzącego do naprawy szyb samochodowych - ciemno szary lub czarny, nie zadziała bo jest grafitowy i ma za dużą oporność. Na koniec możesz przemyć pady izopropanolem, tylko delikatnie żeby ich nie zdrapać.
  Przemaluj, sprawdź przejście, poskładaj folie i później całość do kupy i powinno być OK.

  Po zalaniu nie powinno myć się całej klawiatury i jej suszyć - na dłuższą metę to nic nie da. Nieważne czy to w myjce ultradźwiękowej czy jakiejś magicznej chemii.
  Jeżeli ścieżki są sklejone np cukrem czy karmelem, to się nie rozkleją.
  Jedyny sens to jest jej całkowite rozebranie aż do folii, wymycie, sprawdzenie przejść i podmalowanie skorodowanych miejsc.
 • #6
  domex32
  Moderator of Cars
  Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi, załatwiłem już drugą klawiaturkę za 15 zł od znajomego, jest sprawna, ale dla własnej wiedzy zrobię jak koledzy radzili, tylko na spokojnie po nowym roku. Dzięki, pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę ;]