Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik impulsów do 999 (np do liczenia kartek ksera)

Roburr 06 Paź 2004 19:29 14180 21
 • Układ przeznaczony jest do zliczania impulsów elektrycznych i wyświetleniu zawartości na wyświetlaczu LED. Impulsy zliczające są odseparowane od uP transoptorem. Układ do zasilania wymaga napięcia stałego 24V ale zastępując diody zenera D1 i D2 zworami oraz rezystor RB układ może już pracować od 8V. Diody D1 i D2 oraz RB służa do wstępnego obniżenia napięcia zasilania, gdyż miałem wykonac projekt na 24V a stabilizator miałbyć bez radiatora. Płytkę należy wykonac jako jednostronną a zworki usunąć przy drukowaniu wzoru płytki gdyż będzie zwierać pozostałe ścieżki(drukujemy stronę top i bootom jednocześnie). Zworki najlepiej je wykonać cienkim drutem w izolacji.

  Spis elementów:
  ic1 - at89c2051
  D1,D2 - dowolne na 5,6V o mocy 1,3W
  T1-T3 bc546
  wszystkie rezystory smd o rozmarze 0603 i wartości 240ohm
  D3,D4 1n4001
  C1, C10 - 100nF
  C6, C7 - 22pF
  C9 - 100uF
  C3 - 10uF
  RB -47ohm bezpiecznikowy
  pozostałe rezystory 10k
  kwarc jaki bądź np. 12MHz
  wyświetlacz jest potrójny i pasuje tutaj tylko kingbright BA56- 12(nalezy go montować od strony ścieżek)

  Jeśli by coś było niejasnego prosze pytać. Plik, który załaczyłem ułatwi Wam orientacje na płytce i pozwoli wykonać ją oraz zaprogramować mikrokontroler. Kilanaście egzemplarzy które wykonałem służyło jako liczniki do ksera. Pozdrawiam

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Roburr
  Poziom 21  
  Offline 
  Roburr napisał 550 postów o ocenie 12, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście poznań. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  zan
  Poziom 12  
  Zastanawiam sie czy moglbym zsatosowac ten uklad jako licznik pojemnosci akumulatorkow w mojej ladowarce.

  Ciekawa sprawa zaraz nad tym pomysle.

  Jakby ktos mial jakies propozycje to chetnie ich wyslucham.
 • #3
  Roburr
  Poziom 21  
  Aż tak abstrakcyjnie nie potrafie myśleć :) W podstawowej wersji raczej jest to nie do wykonania. Pomiar pojemności akumulatorów to nie taka prosta sprawa.
 • #4
  kiper
  Poziom 15  
  fajnie ale mam inny problem zwązany z mojapracą do technikum mistrzu, potrzbuje schemat układu z opoto elektroniką juz mówie o co chodzi :

  nad kartka wychodzacą chcę umiesić diodę led a pod foto rezystor, a impuls ma być liczony w momencie zasłonięcia strumienia światła, i podczas włączenia ma pokazać "0" , ma to bys właśnie trzy cyfrowy taki jak tem twój tylko na 3 V max 5V / masz moze jakiś pomysł na pomoc , byłbym dzwięczny
  cała praca Atak mi wymyslił belfer ma być modelem bezinwazyjnym w moduł ksera i tu cały gwint siedzi
 • #5
  bobo
  Poziom 29  
  Re, kiper
  Pozwolę sobie podsunąć Ci jeszcze jeden pomysł, uzupełniajacy. Nie będę wspierał tego schematem licznika bo zapewne koledzy podsuna jakies proste rozwiazanie. Rozwiazanie reagujące tylko w sposób jaki podałes ma ogromną wade, co bedzie kiedy kartka papieru przysloni fotoczujnik i zatnie sie ?, uklad w takim przypadku zaliczy na 100% kartkę podczas gdy ona będzie do wyrzucenia. Kiedys taki problem rozwiazałem w pracy ( własnie w ksero ) dodatkowo do czujnika foto zastosowałem prosty układ mechaniczny z rolka i czujnikiem foto, rolka jadąc po kartce papieru załączała czujnikiem układ czasu pomiaru - wykrywania ( kartka wysuwa sie zawsze z jednakowa predkoscia, poza tym mozna skonstruować układ tak, np. na mikrokontrolerze, aby, badając przejazd rolki po pierwszej kartce "nauczył" sie, jak długi czas kartka przesuwa sie ). Układ gwarantuje w 100% kontrole że kartka wyszła w całości ( kontrola poczatku i końca załączenia wyłącznika ), uniemożliwia "pchniecie" nastepnej kartki blokując sterowanie i co wazne jest bardzo prosty ( poza oczywiscie rozwiazaniem mechanicznym ).
  Pozdrawiam
  PS. dodam jeszcze, to dość ważny detal. Fotoelement nie może "prześwietlać kartki, natomiast zawsze powinien być sprzegniety mechanicznie z czujnikiem papieru ( w moim przypadku z dźwignia rolki )
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #6
  markok
  Poziom 10  
  Możesz podać swojego mail-a. Mam więcej pytań do Cebie.
 • #7
  yachtskipper
  Poziom 17  
  Witam

  W jakim programie mogę skompilować program do tego mikrokontrolera? W jakiej wersji eagla była robiona płytka bo nie mogę jej otworzyć w darmowym eaglu 4.15
 • #8
  Roburr
  Poziom 21  
  O ile pamiętam tam jest plik Hex wiec nie trzeba niczego kompilować tylko wgrać do pamięci 89c2051. Plik dla wersji 4.11 umieściłem w załączniku. Pozdrawiam!
 • #9
  yachtskipper
  Poziom 17  
  OK, dzięki niestety wciąż nie mogę zaprogramować eproma w archiwum zip nie ma pliku hex tylko jest plik z rozszerzeniem .bas
 • #10
  gott
  Poziom 12  
  Czy mogę dostać od ciebie pli żrudłowy na priv?
 • #12
  mateusz_k
  Poziom 2  
  Witam!

  Ja również wykonałem najprostszy licznik impulsów na c2051 i napisałem własny program dla niego. Wszystko ładnie i pięknie, poziomy logiczne i reakcje się zgadzały ze spodziewanymi i zaplanowanymi, jednak mam problem z wyświetlaczem. 7seg. LED to 2x Kingbright SC18 - czyli 1,8 cala. Problemem jest ogólny rozruch - każdy segment to 3x LED czyli trzeba go zasilać wyżej niż uC. wykonałem "sterownik" LED-a ale niestety giną segmenty, a stany na porcie uC są ok. Co więcej, podczas "pracy" na
  pinach do wyboru pozycji pojawia się 8.87V.... :cry:

  czekam na pomysły

  Licznik impulsów do 999 (np do liczenia kartek ksera)
 • #13
  mario832
  Poziom 17  
  :arrow: Roburr

  Mógłbyś zamieścić schemat w formacie JPEG ???

  Bo w paczusce zip. nie widze :( (no chyba ,że to z rozszeżeniem .brd) ,ale tego się nie dowiem ,bo mój EAGLE nie chce tego otworzyć

  Jeszcze raz uprzejmie bym prosił o schemat JPEG ,pozdrawiam ;)
 • #14
  mateusz_k
  Poziom 2  
  Heh mój pomysł drivera dla 1,8 calowego LED działa - jednak musiałem wymienić tranzystory PNP na P-MOSFET

  Pozdro
 • #15
  mario832
  Poziom 17  
  A masz może schemat tego licznika od Roburr ???, bo on już tu chyba nie zagląda :(
 • #16
  JanuszArtur
  Poziom 14  
  A może ma ktoś pomysł jak zrobić licznik impulsów powiedzmy do 20, tak aby ilość impulsów można było ustawić i po przekroczeniu tej ilości licznik wysyłał by sygnał np. do przekaźnika, który wyłączał by maszynę?
 • #17
  mario832
  Poziom 17  
  A to ma być stale określona liczba impulsów po których włącza się przekażnik???, czy na panelu chcesz mieć guziczki do programowania???
 • #18
  JanuszArtur
  Poziom 14  
  Programowana od 1 do 20. Start zliczania po pierwszym impulsie w dół. Czyli np. ustawić 15, po podaniu 15 impulsów urządzenie poda na przekaźnik jakieś napięcie. Cały czas, co impuls zlicza w dół do zera.
 • #19
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda
  JanuszArtur napisał:
  Programowana od 1 do 20. Start zliczania po pierwszym impulsie w dół. Czyli np. ustawić 15, po podaniu 15 impulsów urządzenie poda na przekaźnik jakieś napięcie. Cały czas, co impuls zlicza w dół do zera.


  Czy to nie jest przypadkiem twój temat z innego działu ? :D

  Oto moja propozycja (pisałem już o tym):

  Licznik impulsów do 999 (np do liczenia kartek ksera)

  Żądaną liczbę impulsów (max. 99) ustawiamy przełącznikami BCD (S1 i S2).
  Dla zapewnienia jednoznacznego stanu przerzutnika R-S (IC5A-IC5B) w momencie włączenia zasilania należy jeszcze n.6 IC5B połączyć z masą kondensatorem np.10n.

  ps. przełącznik"STOP" (S3) jest oczywiście "rozwierny" (normalnie - zwarty)
 • #20
  JanuszArtur
  Poziom 14  
  Ok. Ile kosztowało by mnie zlecenie wykonania takiego urządzenia?
 • #21
  JanuszArtur
  Poziom 14  
  Szczegóły - jak to ma działać - dogadalibyśmy mailowo, jednak wysyłanie na adres mailowy kończy się informacją o niedostarczeniu wiadomości do Ciebie prezeswal.
 • #22
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Moja poczta jest sprawna. Spróbuj jeszcze raz, albo na PW (podaj swój e-mail).
  No właśnie, czytujesz swoje PW ?