Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik impulsów do 999 (np do liczenia kartek ksera)

Roburr 06 Paź 2004 19:29 14180 21
  • Układ przeznaczony jest do zliczania impulsów elektrycznych i wyświetleniu zawartości na wyświetlaczu LED. Impulsy zliczające są odseparowane od uP transoptorem. Układ do zasilania wymaga napięcia stałego 24V ale zastępując diody zenera D1 i D2 zworami oraz rezystor RB układ może już pracować od 8V. Diody D1 i D2 oraz RB służa do wstępnego obniżenia napięcia zasilania, gdyż miałem wykonac projekt na 24V a stabilizator miałbyć bez radiatora. Płytkę należy wykonac jako jednostronną a zworki usunąć przy drukowaniu wzoru płytki gdyż będzie zwierać pozostałe ścieżki(drukujemy stronę top i bootom jednocześnie). Zworki najlepiej je wykonać cienkim drutem w izolacji.

Spis elementów:
    ic1 - at89c2051
    D1,D2 - dowolne na 5,6V o mocy 1,3W
    T1-T3 bc546
    wszystkie rezystory smd o rozmarze 0603 i wartości 240ohm
    D3,D4 1n4001
    C1, C10 - 100nF
    C6, C7 - 22pF
    C9 - 100uF
    C3 - 10uF
    RB -47ohm bezpiecznikowy
    pozostałe rezystory 10k
    kwarc jaki bądź np. 12MHz
    wyświetlacz jest potrójny i pasuje tutaj tylko kingbright BA56- 12(nalezy go montować od strony ścieżek)

Jeśli by coś było niejasnego prosze pytać. Plik, który załaczyłem ułatwi Wam orientacje na płytce i pozwoli wykonać ją oraz zaprogramować mikrokontroler. Kilanaście egzemplarzy które wykonałem służyło jako liczniki do ksera. Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Roburr
    Poziom 21  
    Roburr napisał 550 postów o ocenie 12, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście poznań. Jest z nami od 2003 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    zan
    Poziom 12  
    Zastanawiam sie czy moglbym zsatosowac ten uklad jako licznik pojemnosci akumulatorkow w mojej ladowarce.

Ciekawa sprawa zaraz nad tym pomysle.

Jakby ktos mial jakies propozycje to chetnie ich wyslucham.
    Roburr
    Poziom 21  
    Aż tak abstrakcyjnie nie potrafie myśleć :) W podstawowej wersji raczej jest to nie do wykonania. Pomiar pojemności akumulatorów to nie taka prosta sprawa.
    kiper
    Poziom 15  
    fajnie ale mam inny problem zwązany z mojapracą do technikum mistrzu, potrzbuje schemat układu z opoto elektroniką juz mówie o co chodzi :

nad kartka wychodzacą chcę umiesić diodę led a pod foto rezystor, a impuls ma być liczony w momencie zasłonięcia strumienia światła, i podczas włączenia ma pokazać "0" , ma to bys właśnie trzy cyfrowy taki jak tem twój tylko na 3 V max 5V / masz moze jakiś pomysł na pomoc , byłbym dzwięczny
    cała praca Atak mi wymyslił belfer ma być modelem bezinwazyjnym w moduł ksera i tu cały gwint siedzi
    bobo
    Poziom 29  
    Re, kiper
    Pozwolę sobie podsunąć Ci jeszcze jeden pomysł, uzupełniajacy. Nie będę wspierał tego schematem licznika bo zapewne koledzy podsuna jakies proste rozwiazanie. Rozwiazanie reagujące tylko w sposób jaki podałes ma ogromną wade, co bedzie kiedy kartka papieru przysloni fotoczujnik i zatnie sie ?, uklad w takim przypadku zaliczy na 100% kartkę podczas gdy ona będzie do wyrzucenia. Kiedys taki problem rozwiazałem w pracy ( własnie w ksero ) dodatkowo do czujnika foto zastosowałem prosty układ mechaniczny z rolka i czujnikiem foto, rolka jadąc po kartce papieru załączała czujnikiem układ czasu pomiaru - wykrywania ( kartka wysuwa sie zawsze z jednakowa predkoscia, poza tym mozna skonstruować układ tak, np. na mikrokontrolerze, aby, badając przejazd rolki po pierwszej kartce "nauczył" sie, jak długi czas kartka przesuwa sie ). Układ gwarantuje w 100% kontrole że kartka wyszła w całości ( kontrola poczatku i końca załączenia wyłącznika ), uniemożliwia "pchniecie" nastepnej kartki blokując sterowanie i co wazne jest bardzo prosty ( poza oczywiscie rozwiazaniem mechanicznym ).
    Pozdrawiam
    PS. dodam jeszcze, to dość ważny detal. Fotoelement nie może "prześwietlać kartki, natomiast zawsze powinien być sprzegniety mechanicznie z czujnikiem papieru ( w moim przypadku z dźwignia rolki )
  • Computer ControlsComputer Controls
    markok
    Poziom 10  
    Możesz podać swojego mail-a. Mam więcej pytań do Cebie.
    yachtskipper
    Poziom 17  
    Witam

W jakim programie mogę skompilować program do tego mikrokontrolera? W jakiej wersji eagla była robiona płytka bo nie mogę jej otworzyć w darmowym eaglu 4.15
    Roburr
    Poziom 21  
    O ile pamiętam tam jest plik Hex wiec nie trzeba niczego kompilować tylko wgrać do pamięci 89c2051. Plik dla wersji 4.11 umieściłem w załączniku. Pozdrawiam!
    yachtskipper
    Poziom 17  
    OK, dzięki niestety wciąż nie mogę zaprogramować eproma w archiwum zip nie ma pliku hex tylko jest plik z rozszerzeniem .bas
    gott
    Poziom 12  
    Czy mogę dostać od ciebie pli żrudłowy na priv?
    mateusz_k
    Poziom 2  
    Witam!

Ja również wykonałem najprostszy licznik impulsów na c2051 i napisałem własny program dla niego. Wszystko ładnie i pięknie, poziomy logiczne i reakcje się zgadzały ze spodziewanymi i zaplanowanymi, jednak mam problem z wyświetlaczem. 7seg. LED to 2x Kingbright SC18 - czyli 1,8 cala. Problemem jest ogólny rozruch - każdy segment to 3x LED czyli trzeba go zasilać wyżej niż uC. wykonałem "sterownik" LED-a ale niestety giną segmenty, a stany na porcie uC są ok. Co więcej, podczas "pracy" na
    pinach do wyboru pozycji pojawia się 8.87V.... :cry:

czekam na pomysły

mario832
    Poziom 17  
    :arrow: Roburr

Mógłbyś zamieścić schemat w formacie JPEG ???

Bo w paczusce zip. nie widze :( (no chyba ,że to z rozszeżeniem .brd) ,ale tego się nie dowiem ,bo mój EAGLE nie chce tego otworzyć

Jeszcze raz uprzejmie bym prosił o schemat JPEG ,pozdrawiam ;)
    mateusz_k
    Poziom 2  
    Heh mój pomysł drivera dla 1,8 calowego LED działa - jednak musiałem wymienić tranzystory PNP na P-MOSFET

Pozdro
    mario832
    Poziom 17  
    A masz może schemat tego licznika od Roburr ???, bo on już tu chyba nie zagląda :(
    JanuszArtur
    Poziom 14  
    A może ma ktoś pomysł jak zrobić licznik impulsów powiedzmy do 20, tak aby ilość impulsów można było ustawić i po przekroczeniu tej ilości licznik wysyłał by sygnał np. do przekaźnika, który wyłączał by maszynę?
    mario832
    Poziom 17  
    A to ma być stale określona liczba impulsów po których włącza się przekażnik???, czy na panelu chcesz mieć guziczki do programowania???
    JanuszArtur
    Poziom 14  
    Programowana od 1 do 20. Start zliczania po pierwszym impulsie w dół. Czyli np. ustawić 15, po podaniu 15 impulsów urządzenie poda na przekaźnik jakieś napięcie. Cały czas, co impuls zlicza w dół do zera.
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda
    JanuszArtur napisał:
    Programowana od 1 do 20. Start zliczania po pierwszym impulsie w dół. Czyli np. ustawić 15, po podaniu 15 impulsów urządzenie poda na przekaźnik jakieś napięcie. Cały czas, co impuls zlicza w dół do zera.

Czy to nie jest przypadkiem twój temat z innego działu ? :D

Oto moja propozycja (pisałem już o tym):

Żądaną liczbę impulsów (max. 99) ustawiamy przełącznikami BCD (S1 i S2).
    Dla zapewnienia jednoznacznego stanu przerzutnika R-S (IC5A-IC5B) w momencie włączenia zasilania należy jeszcze n.6 IC5B połączyć z masą kondensatorem np.10n.

ps. przełącznik"STOP" (S3) jest oczywiście "rozwierny" (normalnie - zwarty)
    JanuszArtur
    Poziom 14  
    Ok. Ile kosztowało by mnie zlecenie wykonania takiego urządzenia?
    JanuszArtur
    Poziom 14  
    Szczegóły - jak to ma działać - dogadalibyśmy mailowo, jednak wysyłanie na adres mailowy kończy się informacją o niedostarczeniu wiadomości do Ciebie prezeswal.
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Moja poczta jest sprawna. Spróbuj jeszcze raz, albo na PW (podaj swój e-mail).
    No właśnie, czytujesz swoje PW ?