Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Celeron podkrecanie

05 Feb 2003 12:34 2729 11
  • Level 16  
    Panowie i Panie ;) czy ktos z szanownych wie ktora nozke zamalowac w celeronie slotowym do zablokowania mnoznika? z gory dzieki :D
  • Moderator
    Cześć !
    Celeron 300A ma fabrycznie ustawiony mnożnik częstotliwości 4,5, a płyta główna musi działać z częstotliwością zewnętrzną 100 MHz. Podczas uruchamiania systemu wiele płyt wyposażonych w gniazdo Slot 1 sprawdza stan styku B21. W ten sposób płyta otrzymuje od procesora informację, do jakiej częstotliwości zewnętrznej jest on przystosowany. Korzystając z lakieru do paznokci bądź kawałka taśmy klejącej, należy dokładnie zaizolować styk 21. By odnaleźć właściwy pin, obróć płytkę procesorem do dołu (krótsza kolumna styków po lewej stronie) i odlicz jedenasty od prawej strony w dolnym rzędzie pinów.
  • Level 20  
    Niedawno na forum był podobny temat i było tam dołaczone zdjęcie z zaznaczonym pinem nr 21 dla wersji SLOT1.

Możesz je odszukać.
  • Moderator
    Cześć !

Myślę , że parę osób by potrafiło "odliczyć jedenasty od prawej strony w dolnym rzędzie pinów"
    Ale zawsze jak ktoś będzie miał kłopoty to może odszukać wymienione zdjęcie.
  • Level 20  
    Ja też myślę że te obliczenia nie sprawią nikomu żadnego problemu - ale akurat mi się o tym zdjęciu przypomniało :)

Ale może ktoś chce wizualizacji albo matematyka mu nie leży ;)
  • Level 14  
    jest artykuł naten temat w WORLD KOMPUTER albo na Tony hardware:na temat rasowanie Celerona
  • Level 11  
    C2H5OH wrote:
    Cześć !
    Celeron 300A ma fabrycznie ustawiony mnożnik częstotliwości 4,5, a płyta główna musi działać z częstotliwością zewnętrzną 100 MHz. Podczas uruchamiania systemu wiele płyt wyposażonych w gniazdo Slot 1 sprawdza stan styku B21. W ten sposób płyta otrzymuje od procesora informację, do jakiej częstotliwości zewnętrznej jest on przystosowany. Korzystając z lakieru do paznokci bądź kawałka taśmy klejącej, należy dokładnie zaizolować styk 21. By odnaleźć właściwy pin, obróć płytkę procesorem do dołu (krótsza kolumna styków po lewej stronie) i odlicz jedenasty od prawej strony w dolnym rzędzie pinów.

Eh. ;-]
    Płyta od procesora przez nożke B21 pobierała mnożnik.
    Natomiast FSB moża było przestawiać. ;-]
    Bywały modele co chodzily nawet na FSB 112Mhz :D
  • Moderator
    Cześć !

:arrow: bizonek
    Myślałem , że temat jest zamknięty. Sprawa jest prosta i oczywista. Zadane zostało pytanie i udzielona odpowiedź. Tak więc nie wiem o co Ci chdzi ?

Piszę jeszcze raz . CELERON 300 A ( slot1) ma STAŁY MNOŻNIK CZĘSTOTLIWOŚĆ równy 4,5 . Po zaklejeniu pinu B 21 znika informacja o takcie 66 Mhz a ustawia się na inną np 100 Mhz czy 112 Mhz .

Tak więc nie masz racji pisząc , że "Płyta od procesora przez nożke B21 pobierała mnożnik."
    A może byś oświecił forumowiczów , po co by "płyta pobierała mnożnik" ??? Napisz , do czego potrzebny jest płycie głównej , parametr procesora , którym jest wewnętrzny mnożnik częstotliwość magistrali ??

A może jednak ja nie mam racji i "Płyta od procesora przez nożke B21 pobierała mnożnik" ? Co Wy na to ?
  • Level 20  
    bizonek wrote:

Eh. ;-]
    Płyta od procesora przez nożke B21 pobierała mnożnik.
    Natomiast FSB moża było przestawiać. ;-]
    Bywały modele co chodzily nawet na FSB 112Mhz :D

Z tym że FSB można było przestawiać to się zgadzam. Zawsze można sobie FSB przestawić - a dlaczego by nie - ale co z tego !.

W przypadku nawet Celerona 366 (takowego posiadam z magistralą na 66 Mhz) przestawienie FSB na 100 Mhz daje tyle że procxesor nie zostaje wykryty przez BIOS.

Często przy innych płytach pomimo ustawienia FSB na 100 Mhz Celeron i tak jest uruchamiany jako 66 Mhz.

Tak więc tak jak napisał już kolega C2H5OH jedyne co pobiera BIOS od procesora na pinie B21 to częstotl. magistrali - stan niski na tym pinie to 66 Mhz.
  • Level 11  
    a ja podkrecilem raz celka 600 o 50mhz i sie spalil :P
  • Moderator
    Cześć!
    Od 2 lat pracuję na CELERONIE 633 "confidential" ustawionym na 950 MHz. Jest to procesor , z odblokowanym mnożnikiem ! . Jak do tej pory nic się z nim nie dzieje . Chodzi super.