Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Vigas 25 kW gotuje wodę

alex658440 30 Paź 2012 20:23 14552 41
  • Relpol
  • #32 31 Paź 2012 04:20
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

Panowie kotły te narażone są na uszkodzenia dyszy ceramicznej i wybicia podłoża.
    Nowa dysza ma ostre kształty i ok 1,5 -2 cm szerokości otworu (pisze z pamięci )
    Jeżeli po otwarciu dolnej komory (podczas pracy) nie widać płomienia to w 95% przypadków dysza jest do wymiany. Jeżeli wstawicie zdjęcie to mogę z dość dużą dozą dokładności ocenić jej stan zdjęcie od strony górnej (musi byc czysto )

Co do sterowników producent bardzo często zmieniał oprogramowanie wiec mogą się różnić w zależności od wieku.
    Częstym problemem jest zanieczyszczenie kanałów powietrza wtórnego jak i pierwotnego, wtórne podawane jest w otworach dyszy podczas pracy wentylatora jest tam też klapa bezwładnościowa która może się zaciąć. Powietrze pierwotne podawane jest w górnej części komory załadunkowej. Uszczelka drzwi górnych i dolnych musi być w dobrym stanie.

IMO Sterowniki są dość awaryjne, vigas wymieniał je taniej przy zwrocie starego sterownika. (najczęstsze przyczyny wymiany to brak obrotów wentylatora , zły wskaz temp i kilka innych ).
    PS jeżeli jest filtr w układzie CO to koniecznie sprawdzić czystość , brak obiegu wody !

• Relpol
  • #34 06 Gru 2012 17:03
    lolson28
    Poziom 14  

dziubek102 napisał:
    Jeżeli wstawicie zdjęcie to mogę z dość dużą dozą dokładności ocenić jej stan zdjęcie od strony górnej (musi byc czysto )

proszę o ocenę stanu dyszy Piec Vigas 25 kW gotuje wodę Piec Vigas 25 kW gotuje wodę

Możesz mi podpowiedzieć jak powinny być ustawiony dopływ powietrza do dyszy ceramicznej , chodzi mi o regulację dwóch śrubek obok wentylatora ??

pozdrawiam

• #35 06 Gru 2012 23:02
    dziubek102

Dysza do wymiany .

Te 2 srubki normalnie 1 raz wyrególowane nie powinny być dotykane , ale jak juz to reguluja one powietrze które wydostaje sie otworami w dyszy (wewnątrz są 2 otwory), nie pamietam teraz jak to było ale vigas jakos specjalnie nie mierzył tego ot 3-7 obrotów śruby, regulują one skład miesznki holtzgaz+powietrze wtórne.Przy wymianie dyszy trzeba bedzie to wykrecic i wyczyscic przy ustalaniu otworów...warto wiec zmierzyc suwmiarką ile sruba wystaje.
    Serwisant przy 1 wymianie wskazany, warto przy takim wybiciu odtworzyć też warstwe dolną paleniska na 4-5cm mieszanki ceramicznej ew szamotu, cegły na dole też warto sprawdzić.

pozdrawiam.

• #36 07 Gru 2012 08:34
    lolson28
    Poziom 14  

Witam

Czy da się określić jak długo powinna wytrzymać dysza zamontowana fabrycznie ??

Jaka jest różnica wytrzymałości (trwałości) dyszy ceramicznej a żeliwnej ??

Odnośnie śrubek regulacyjnych piszesz że raz wyregulowane nie powinny być ruszane, po zakupie kotła przy pierwszym czyszczeniu zajrzałem pod obudowę dmuchawy i śrubki nie były w ogóle skontrowane nakrętkami i wszystko się ruszało i wydaje mi się że powietrza było o wiele za dużo. Ustawiłem to doświadczalnie poprzez wkręcenie, skontrowanie nakrętkami i obserwacją płomienia podczas procesu palenia na rozgrzanym już kotle.

pozdrawiam

• #37 07 Gru 2012 23:43
    dziubek102

Nigdy w vigas-e nie widziałem żeliwnej , ceramiczna pęka od urazów mechanicznych, np wrzucania kłody drewna na rozgrzaną dyszę, ruszania pogrzebaczem, etc.Minimalny czas życia jaki widziałem to 4 lata, ale wszystko jest możliwe.
    Jako, że zimno się robi, a po wymianie 24h nie wolno palić, to może lepiej przeczekać do wiosny?

Regulacje plus minus zrobiłeś prawidłowo, nie sądzę, aby ktoś bez długiej obserwacji, mógł zrobić to lepiej.

• #38 08 Gru 2012 10:56
    lolson28
    Poziom 14  

Żeliwne na allegro po 450 pln. Czy operacja wymiany dyszy polega na wykruszeniu starej i wmurowanie nowej na prawidłowej pozycji. Jak wtedy prawidłowo ją ustawić?? Czy po odkręceniu dmuchawy będzie lepszy widok na to wszystko ??

pozdr

• #39 08 Gru 2012 16:27
    dziubek102

Dokładnie wymiana to wybicie rozkruszenie starej w montaż nowej.
    jak? w dyszy znajdują się 2 otwory te otwory muszą się spotkać w całej średnicy z kanałami powietrza , które notabene regulujesz tymi 2-ma śrubami, zdjęcie wentylatora nie daje lepszego widoku do montażu trzeba używać cementu ogniotrwałego lub mastyk 1000st c, silnie je polewając wodą aby nie schły za szybko,

• #40 09 Gru 2012 11:13
    lolson28
    Poziom 14  

dziubek102 napisał:
    w dyszy znajdują się 2 otwory te otwory muszą się spotkać w całej średnicy z kanałami powietrza

A możesz mi napisać coś o tych powietrznych kanałach ?? rozumiem że dmuchawa pompuje powietrze tymi kanałami ale jak są one wykonane. Czy są wstawione jakieś inne elementy przez które leci powietrze ??

pozdr

• #41 09 Gru 2012 12:11
    dziubek102

Heh, to są dwie rurki stalowe, jedna ta przy dyszy jest nieruchoma z otworem bocznym na wylot powietrza, druga umieszczona w środku pierwszej i jest regulowana na zasadzie teleskopowej, śrubą regulacyjną z przodu. Wkręcanie lub wykręcanie jej powoduje przesłanianie światla rury (lub odsłanianie) co daje możliwośc regulacji przepływu powietrza. ps pisze z pamięci nie widziałem tego od 5lat :D

• #42 13 Mar 2013 00:03
    partyzancik
    Poziom 17  

Witam
    Przepraszam jeśli odgrzewam ale stałem się posiadaczem sterownika do kotła takiego jak w temacie. Chciałbym prosić o pomoc w podłączeniu sterownika (opisanie konektorów na płytce czyli co i gdzie ma być podłączone). Sterownik miał przy sobie tylko kilka przewodów wystających ze skrzynki.
    Piec Vigas 25 kW gotuje wodę Piec Vigas 25 kW gotuje wodę Piec Vigas 25 kW gotuje wodę