Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC - sterowanie trójstawnym napędem zaworu czterodrogowego

13 Gru 2010 17:04 3285 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich!

Dopiero zaczynam zabawę z PLC i mam pytanie do doświadczonych kolegów. Mianowicie chciałbym sterować zaworem czterodrożnym wykorzystując układ regulatora trójstawnego (krokowego?) zaimplementowanego na S7-1200. Czy można w tym celu wykorzystać PID wraz z PWM? Czy jeżeli PID to tylko sterowanie liniowe sygnałem 0...10V?
    Będę wdzięczny za okazane zainteresowanie i każdą pomoc!
    Pozdrawiam
    Maniurwa
  • Specjalista Automatyk
    maniurwa napisał:
    Witam wszystkich!

Dopiero zaczynam zabawę z PLC i mam pytanie do doświadczonych kolegów. Mianowicie chciałbym sterować zaworem czterodrożnym wykorzystując układ regulatora trójstawnego (krokowego?) zaimplementowanego na S7-1200. Czy można w tym celu wykorzystać PID wraz z PWM? Czy jeżeli PID to tylko sterowanie liniowe sygnałem 0...10V?
    Będę wdzięczny za okazane zainteresowanie i każdą pomoc!
    Pozdrawiam
    Maniurwa

Pierwszy raz słyszę o zaworach czterodrogowych - znam tylko zawory trójdrogowe - domyślam się, że o taki zawór chodzi (zawór hydrauliczny). Sterowanie zaworem zależy od zastosowanego siłownika - na ogół jest to napięcie 0..10V, lub tzw. zawór trójpunktowy (lewo - prawo - w zależności od napisanego programu). Zawór 0..10V jest sterowany napięciem 0..10V i jego kąt otwarcia jest zależny od napięcia wyjściowego ze sterownika. Opcja PID - czas całkowania i różniczkowania - odpowiada za czas reakcji. Opcja PWM (Pulse-width modulation) opcja stosowana do sterowników SSR - nagrzewnice elektryczne.
  • Poziom 2  
    Zawór czterodrogowy podobny jest do trójdrogowego - posiada jeszcze jedno we/wy. W zasadzie chodzi mi o to, czy do sterowania zaworu z silnikiem o sterowaniu trójpunktowym można wykorzystać regulator PID. Chciałbym napisać algorytm regulatora krokowego / trójstawnego (prawo, lewo, stop), ale dodatkowo PID miałby określać długość jednostkowego skoku zaworu (np. 10% zakresu w prawo) oraz czas odstępu pomiędzy kolejnymi akcjami na zaworze (np. otwórz zawór o 20% pełnego zakresu w lewo i czekaj 15 sek. zanim podejmiesz kolejną regulację. Pytanie, jak te czasy wyliczyć z wyjść PIDa. Wykorzystać jakoś PWM czy może w jakiś sposób przeliczyć słowo wyjściowe?
  • Poziom 10  
    Cześć

Tak. Kiedyś pisałem program jako regulator do zaworu trójstawnego (stykowego). Wykorzystałem PID (z wyjściem bipolarnym) + PWM. Jeśli wyjście z PID było dodatnie to zawór przez PWM był otwierany, jeśli ujemne to zamykany.