Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Wskaźnik wysterowania 11 LED (sprawdzenie PCB)

13 Gru 2010 22:42 6288 10
  • Poziom 19  
    Witajcie,

Proszę o sprawdzenie mojej pierwszej płytki w eagle, ponieważ nie jestem do niej w pełni przekonany :?. Schemat rysowałem z poprzedniej płytki, lecz chciałem ją przerobić na swój sposób, nie mam oryginalnego schematu, jedynie ten projekt. Gdyby coś było źle, proszę o nakierowanie co mam poprawić.

Pozdrawiam,
    wilczasty.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Nie wszystko mi się otwiera z Twojego załącznika. Mam starszą darmową wersję Eagle 4.16. Myślę, że źle czytasz numery nóżek układów scalonych. Poniżej jest adres do aplikacji układu LM3915
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/National_Semiconductor/lm3915.pdf
    Poniżej jest adres do aplikacji wzmacniacza operacyjnego TL081:
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/National_Semiconductor/tl081.pdf
    W załączniku podaję w wymienionej wersji Eagle linijkę diodową do wzmacniacza na tym scalaku. Możesz sobie sam porównać schemat z płytką i wyciągnąć wnioski co do Twojej płytki.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Powinieneś jeszcze raz zaprojektować płytkę, ponieważ schemat nie jest kompatybilny z projektem płytki.
    Albo wklej poprawne pliki z projektem.

Co do schematu.
    Już tyle razy w tym dziale było pokazywane jak poprawnie rysować schemat.
    Wprowadź niezbędne poprawki do schematu, a wtedy prościej Ci będzie zaprojektować poprawną płytkę wskaźnika.

Co do projektu płytki.
    Jako że ma to być wskaźnik wysterowania na LED'ach, to nieporozumieniem jest prowadzenie tylu przewodów do LED'ów.
    LED'y powinny być umieszczone na tej płytce w takim rozstawie jaki występuje na płycie czołowej urządzenia.
    A doprowadzenie tylko trzech przewodów (GND, VCC, SYGNAŁ) chyba jest lepszym rozwiązaniem niż prowadzenie dodatkowo dwudziestu dwóch przewodów dla LED'ów.
  • Poziom 19  
    Witam,
    Póki co narysowałem schemat od nowa. Proszę o ponowne sprawdzenie, przypominam, że nie mam wzorcowego schematu, a jedynie zaprojektowaną płytkę przez jednego z kolegów na forum. (wszystko w załączniku)

Ominąłem diodę która świeci się cały czas, a i wykorzystałem tylko 5 diod led, ponieważ tylko tyle potrzebuje.

Pozdrawiam,
    wilczasty.

Edit:
    Żeby było lepiej porównać stworzyłem obrazek:
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Niestety masz błąd w schemacie, który rysowałeś według tego powyższego obrazka.

Rezystor R4 2k2 masz podłączyć miedzy 4 a 6,7 nóżką układu LM3914. U Ciebie podłączony jest do masy.
  • Poziom 19  
    Ok, zmieniłem, pomógłbyś mi w rozplanowaniu elementów? Jedyne to jest priorytetem to diody rozstawione co 10mm, reszta obojętnie.

Pozdrawiam,
    wilczasty!
  • Poziom 19  
    Witaj,

Potrzebuje o szerokości max 2-2,5cm a na długość dowolnie, nie mogę nic wymyślić, mógłbyś zaproponować jakiś sensowny układ? Diody jak były co 0,5cm.

Poprawiony schemat w załączniku.

Pozdrawiam! :D
  • Poziom 20  
    Co do projektowania płytki to proponuje pogrubienie wszystkich ścieżek. Ścieżki na grubość jaką się tylko da. Ułatwia to wykonanie płytki w warunkach domowych, oraz uodparnia je na ewentualne przegrzanie. Dodatkowo firmy wykonujące PCB tez biorą mniejsze pieniądze jeśli są grubsze ścieżki.