Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie systemu alarmowego z czujnikiem gazu/czadu

kastol20 14 Gru 2010 09:45 3463 7
 • #1 14 Gru 2010 09:45
  kastol20
  Poziom 2  

  witam,


  potrzebuje waszej porady, posiadam w lokalu system monitoringu tj. czujniki ruchu oraz czujnik tzw zbiciowy szyby (podłączone do firmy monitorującej). Chciałbym dodatkowo zainstalowac czujnik czadu/gazu. Czy moze to działać na zasadzie ze czujnik gazu podczas wykrycia wydaje głośny dzwiek a to"budzi" czujnik zbiciowy?
  Dodatkowo jakie czujniki gazu/czadu polecacie.
  Jestem laikiem , bede wdzieczny za pomoc

  0 7
 • #2 14 Gru 2010 09:55
  b3ck
  Poziom 18  

  Jeżeli chodzi o czujnik czadu to polecam autonomiczny, bateryjny z wyświetlaczem Kidde 900-0230UK. Masz na niego aż 7 lat gwarancji.

  Jeżeli chodzi o kwestię "obudzenia" czujnika stłuczeniowego to zapomnij to czymś takim.

  Po co ci wysyłanie sygnału z czujnika czadu przez czujnik stłuczeniowy do firmy monitorującej obiekt?

  0
 • #3 14 Gru 2010 10:03
  kastol20
  Poziom 2  

  pisałem o takim rozwiazaniu bo nic innego mi na mysl nie przychodzi, czujnik ten byłby zainstalowany w obiekcie handlowym w ktorym jest ktos tylko przez 8-9h na dobe.

  Co proponujesz na zintegrowanie tego systemu, tak zeby w przypadku wydzielania sie czadu czy chodzby dymu było to połaczone z monitoringiem.

  0
 • #4 14 Gru 2010 10:17
  b3ck
  Poziom 18  

  Rozumiem, że chodzi o podłączenie do monitoring firmy ochroniarskiej. W takim wypadku polecam czujnik czadu DG-1 CO firmy Satel podłączony do systemu monitoringu tak jak czujnik stłuczeniowy.

  0
 • #5 14 Gru 2010 10:21
  kastol20
  Poziom 2  

  czyli, przy tym czujniku satel podczas przekroczenia normy uruchomi sie alarm tak ?
  W jaki sposob łączy sie go z firma ochroniarska, podobnie jak czujnik ruchu i zbicowy?

  0
 • #6 14 Gru 2010 10:30
  b3ck
  Poziom 18  

  Po pierwsze to tak, po drugie to już zależy od systemu jaki dostarczyła firma ochroniarska. Należy się z nią skontaktować w celu podłączenia czujnika.

  0
 • #7 14 Gru 2010 11:12
  kastol20
  Poziom 2  

  rozumiem, zewnetrzna osoba raczej nie moze ingerowac w centralke montowana przez firme ochroniarska?

  i po drugie tak z innej beczki, czy czujnik zbiciowy gdy w lokalu jest tylko jedna witryna powinien byc bezposrednio nad nia lub obok niej zamontowany, czy moze byc np 3metry od niej i spełni swoja role?

  0
 • #8 14 Gru 2010 12:40
  humek
  Poziom 32  

  Witam! Czujnik tlenku węgla (czadu) czy czujnik dymu potrzebują dodatkowych wejść w centralce aby mogły współpracować z systemem alarmowym. Jeśli masz centralkę którą da się rozbudować to nie ma problemu.Gdybyś miał centralkę taką z "wyższej półki) to można założyć -zaprogramować drugą strefę odpowiedzialną za pracę czujników dymu, tlenku węgla może i gazu ziemnego jeżeli takowy w obiekcie występuje (masz ogrzewanie czy kuchnie na gaz.Z centrali instalator wyprowadzi Ci dodatkowy sygnał do nadajnika który będzie odczytywany w monitoringu jako pożar czy ulatnianie się gazów.Można wtedy tak spisać umowę z monitoringiem by gdy wystąpi taki alarm nawet podczas pracy w obiekcie operator najpierw wykonał telefon do obiektu zanim wyśle odpowiednią załogę.Czujnik zbicia szyby powinien być w pobliżu witryny dobrze jest jeżeli w jego pobliżu nie ma elementów tłumiących dżwięk. Należy też pamiętać by zachować odpowiednią wysokość instalacji czujników dymu czy gazu zalecaną w instrukcji.Instalacja ich w złych miejscach może powodować brak ich reagowania z chwila wydzielania się dymu,gazu czy tlenku węgla-czadu. Niektóre czujniki "zakleszczają " się podczas alarmu i przywrócenie ich do ponownego czuwania wymaga odłaczenia im na okres kilku-kilkunastu sekund zasilania,można to zrealizować za pomocą jednego z wyjść centrali alarmowej programując je jako "reset czujników" który wykonujemy po alarmie z klawiatury centralki.

  0