Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC Smart-UPS 420 - problem z UPS, AKU, czy aPFC?

qwerty63 14 Gru 2010 18:02 2773 4
  • #1 14 Gru 2010 18:02
    qwerty63
    Poziom 9  

Mam w zasadzie 3 pytania do osób bardziej doświadczonych w kwestii UPS:

1. Czy UPS APC Smart 420 (teoretycznie 420VA/280W) jest w stanie bez problemu zasilać zestaw komputerowy biorący max 180W (mam miernik mocy) z zasilaczem z aPFC, Chieftec 450W?
    2. Chcę się upewnić, czy do wymiany mam akumulator, czy UPS-a (, a może zasilacz w komputerze).
    Po podłączeniu starego komputera pobierającego 120-130W, UPS trzyma: 10 min 45sek.

Napięcie AKU: 13,6V.
    Po 30 sek: 11,7V.
    Po 2 min:11,6V.
    Po 3 min:11,5V.
    Po 10 min: 10,5V.

W zestawie docelowym (ten max 180W) po odłączeniu zasilania natychmiast zaświeci się na chwilę lampka overload, i nie ma podtrzymywania w ogóle.
    Najprostsza wydaje się wymiana baterii - czy nowa 12V/7,2Ah podtrzyma mój zestaw przez min. 5 minut?
    3. Natomiast jeśli pójdę tą drogą, chciałbym się upewnić co do jeszcze jednej rzeczy.
    Według informacji z Elektrody, dla Smarta, w razie zakupu nowego AKU "nie ma kalibracji tych UPS z poziomu softu, a jedyna metoda to naładowanie AKU do 100%, podłączenie obciążenia (ok 30% mocy nominalnej) i rozładowanie go do zera na pracy bateryjnej."

Jednak w innym temacie ktoś pisze, że trzeba zmienić datę wymiany baterii, a czy to konieczne? Kabelka nie mam, ale w razie konieczności - będę musiał zrobić.
    Za ewentualne odpowiedzi dziękuję.
    Poprawiłem TONI_2003.

0 4
  • #2 17 Gru 2010 09:41
    krisxxl
    Poziom 27  

Witam.

Przyczyną problemu jest zasilacz firmy Chieftec, a z moich obserwacji wynika, że tej zasilacze powodują powstanie sporej szpilki w momencie, gdy UPS przechodzi z pracy sieciowej na bateryjną - badałem zasilacze serii GPS.

Problem zaobserwowano tylko przy współpracy z UPS-ami generującymi schodkową aproksymację sinusoidy przy pracy bateryjnej. Zmień zasilacz na taki, który nie ma aktywnego PFC i problem powinien ustąpić. Innym rozwiązaniem jest przejście na UPS o sinusoidalnym przebiegu napięcia przy pracy bateryjnej i mocy nie mniejszej niż 450W.

Pozdrawiam.

0
  • #3 17 Gru 2010 12:27
    qwerty63
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź!
    Zrobiłem teraz jeszcze test: podłączyłem obciążenie 200W (w porywach było 220W) i UPS wytrzymał 6,5 min, a więc wydaje się więc, że masz rację.
    Byłem świadomy, że z moim zasilaczem mogę mieć problemy, ale radą na to miało być zakupienie ups APC z serii smart, co też uczyniłem.

Czyli, mój UPS APC Smart 420 daje na wyjściu dość dobrą aproksymację sinusoidy, ale powstaje jednorazowy duży skok przy przełączeniu na pracę z baterii, tak?
    Zapytam jeszcze, czy zasilacz, na który mam zmienić, musi być całkiem bez PFC czy z pasywnym PFC będzie dobry?

Wstępnie upatrzyłem taki, z pasywnym PFC Cooler Master model: RS-400-PCAP-A3.
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • Pomocny post
    #4 17 Gru 2010 17:34
    krisxxl
    Poziom 27  

Witam

Jeśli chodzi o UPS-y serii Smart od 3 generacji w górę, to modele: SC420I, SC620I, SC1000I oraz SC1500I mają na wyjściu schodkową aproksymację sinusoidy. To są UPSy serii Smart ale budżetowe. Kiedyś takimi przedstawicielami były UPS-y serii Smart V/S. Co do zasilacza to nie jestem ekspertem, ale pasywne PFC nie powinno powodować problemu. Jeśli masz możliwość "dogadania się" ze sprzedawcą na test i zakup po sprawdzeniu, to szedłbym w tym kierunku, czyli sprawdzić zasilacz i dopiero potem kupić, jeśli będzie działał.

Pozdrawiam

Krystian Tokarski

0
  • #5 22 Gru 2010 21:00
    qwerty63
    Poziom 9  

Chciałbym tylko potwierdzić - rzeczywiście, to zasilacz Chieftec model: GPS-450AA-101A powodował problem. Zmieniłem go ostatecznie na Modecom model: MC-350ATX (350W, pasywne PFC), a UPS podtrzymuje mój zestaw 6 minut i tego oczekiwałem.
    Dziękuję.

0
  Szukaj w 5mln produktów