Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić MOSFET z płyty głównej?

07 Paź 2004 07:50 8782 2
 • Poziom 10  
  Witam
  Mam uszkodzoną płytę główną. Nie daje napięcia 5V. Zasilacz na pewno sprawny. Płyta została uszkodzona poprzez popularne obecnie uszkodzenie kondensatorów (wypchnięcie). Jestem pewien, że któryś z tranzystorów polowych mocy został uszkodzony. Mogę je wylutować i chciałbym sprawdzić który jest do wymiany. NIE WIEM JEDNAK JAK JE SPRAWDZIĆ i tu proszę o pomoc. Podaję symbole tych tranzystorów: SUB70N03-09P, SUB75N03-07. Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam
  Krzysztof
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 26  
  Najprościej i raczej najpewniej byłoby zbudować prosty układ w którym te tranzystory załączałyby jakieś obciążenie. Te tranzystory są typu N czyli układ byłby dla nich taki sam.
 • Poziom 12  
  Po wylutowaniu można sprawdzić miernikiem uniwersalnym ustawionym na pomiar diód. Po wylutowaniu zewrzyj wszystkie wyprowadzenia ze sobą (ważne), rozłącz i sprawdź przejścia pomiędzy żródłem (S) i drenem (D) skorzystaj ze schematu http://www.vishay.com/docs/70821/70821.pdf
  w jedną stronę powinoo pokazać przejście jak przez diode, w drugą nie powinno być żadnego przejścia (inne wartości pokazują uszkodzenie). to są najważniejsze pomiary, później możesz sprawdzić przejścia pomiędzy bramką (G) a źródłem (S) i drenem (D). miernik nie powinien pokazywac żadnych przejść.
  pozdr. adjuz