Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Punto MK1 stuki podczas jazdy

14 Dec 2010 20:02 1806 3
  • Level 26  
    Witam. Ja dzisiaj z następującym problemem: we wspomnianym kropku jakiś tydzień temu podczas jazdy zaczęło mi coś rytmicznie stukać, mam wrażenie że z tyłu, chociaż na 100% pewien nie jestem. Częstotliwość stuków jest wprost proporcjonalna do szybkości jazdy, niezależnie czy z napędem czy na luzie, z tym że poniżej 20 km/h staje się to praktycznie niesłyszalne. Z początku zwaliłem objaw na śnieg, podejrzewając że przymarzł gdzieś sobie, jednak weekend był pod względem temperatury odwilżowy raczej, a problem nie ustąpił. Staje się to męczące, więc dzisiaj podniosłem kropka od najbardziej podejrzanej strony, obejrzałem zawieszenie, nic ciekawego nie zobaczyłem, po czym zakręciłem kołem i usłyszałem delikatne stukanie zgodne z obrotami, ale pod względem głośności nieporównywalnie cichsze (prawie niesłyszalne). Zdaję sobie sprawę, że pod obciążeniem wiele się zmienia, ale w dalszym ciągu nie wiem co podejrzewać o wspomniane hałasy i tutaj prosiłbym o podpowiedzi... Czyżby pęknięta bieżnia? Jeśli tak to czy jazda z czymś takim jest bardziej niebezpieczna czy bardziej uciążliwa?
  • Moderator of Cars
    Ja tak miałem, jak po zmianie na stalowe koła na zimę użyłem śrub od felg aluminiowych, które okazały się minimalnie za długie i jedna z nich zahaczała o sprężynę spinającą szczęki. Też było to słyszalne pod obciążeniem, z kołem w powietrzu - nie haczyło. Po kilkunastu kilometrach przycięło końcówkę śruby... sprężyna nie nosiła śladów uszkodzenia.

Jeśli u Ciebie stuki pojawiały się również po wymianie kół odkręcaj po jednej śrubie i popatrz czy nie ma przytartego końca. Nie musisz do tego podnosić samochodu.
  • Level 26  
    No... Całkiem możliwe, jakieś 10 dni temu zmieniałem koła. Ale ciekawe że nie objawiło się od razu, nie wspominając że tylko na stalowych jeżdżę... Dzisiaj mi się już nie chce, ale jutro trochę gimnastyki nie zaszkodzi. :)
  • Level 26  
    Sorki że tak długo... Trochę mnie inne rzeczy zaabsorbowały po usunięciu przyczyny, a później po prostu zapomniałem o sprawie. Przyczyną była linka od ręcznego, wyleciała z mocowania i stukał o nią ciężarek na feldze. Banał... Dzięki za pomoc wszystkim zainteresowanym.