Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy laptop ASUS X52j - zawiesza się

14 Gru 2010 20:09 382759 1525
  • Poziom 9  
    Witam, mam problem z nowo zakupionym laptopem ASUS X52j o parametrach
    Intel(R) Pentium(R) CPU P6100 @ 2.00GHz, 1999 MHz, Rdzenie: 2, Procesory logiczne: 2,
    karta graficzna: ATI Mobility Radeon HD 5470
    4GB ram DD3
    dysk twardy 500GB

Problem wygląda następująco mam zainstalowany win 7 64bit który się przycina podczas np. oglądania filmów (to raczej nie wina kodeków ) surfowania po internecie, grania itp. problem zaczyna się zazwyczaj po instalacji sterowników graficznych, które otrzymałem wraz z lapkiem (próbowałem również sterowników ze strony ASUS, nie pomagał.) odwiesza sie po jakiś 30 sek. Proszę o pomoc ponieważ mnie sie już wyczerpały pomysły.
  • AdexAdex
  • Poziom 15  
    Ściągnij sterowniki ze strony Ati do komputera stacjonarnego a następnie przerób je programem mobilitymodder. Jak nie będzie chciał zainstaluj nieprzerobione. Jest szansa że pomoże.
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam ten sam problem, instalacja tych sterowników nie pomogła. Proszę o inne podpowiedzi.
  • Poziom 9  
    Również mam problem z tym laptopem (zakupiony 2 tygodnie temu). Tylko mój jest trochę słabszy ale posiada taką samą grafike. Przeważnie jest to jednorazowe zwieszenie na 30 sekund i później wszystko ładnie chodzi (chociaż zdarza się 2 lub nawet 3 razy). Części na pewno są dobre i nie ma żadnych błędów. Technik z Asusa też nie potrafił jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną. Wydaje mi się, że problem leży w sterownikach. Spotkałem się na forum Asusa gdzie poruszony był ten temat, że wina leży w złej kolejności instalacji sterowników (tej z dołączonej płyty) ale nie napisał jaka powinna być :/

Jeden z użytkowników wymienił dysk w serwisie ale to nie pomogło...
    Jak znajdę czas to spróbuję takiej kolejności sterowników:
    1) Chipset driver (INF update)
    2) VGA driver
    3) ATKACPI driver
    4) reszta
  • Poziom 9  
    niestety bez zmian, jakieś inne pomysły?? :/

Dodano po 7 [minuty]:

powiem tak, też czytałem forum na stronce ASUS i moge z przykrością stwierdzić że już takich rzeczy próbowałem niestety nie pomogło. Nie wiem w czym leży przyczyna tego problemu. Może servis coś wskóra jak myślicie.??
  • AdexAdex
  • Poziom 11  
    kupiłem jakięś trzy dni temu takiego samego i również mam zwiechy które po około 20-30 sekundach ustępują, już mam go dość
  • Poziom 10  
    Mam dokładnie to samo - zawiesza sie na jakies 30-60 sekund.Podczas ogladania filmu potrafi przycinać co jakiś czas albo zrobic zwieche jak powyżej.
    Znalazł ktoś rozwiązanie problemu.Szukałem rozwiązania jednak na marne.

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    schamann napisał:
    Mam dokładnie to samo - zawiesza sie na jakies 30-60 sekund.Podczas ogladania filmu potrafi przycinać co jakiś czas albo zrobic zwieche jak powyżej.
    Znalazł ktoś rozwiązanie problemu.Szukałem rozwiązania jednak na marne.

pozdrawiam

a czy wiesza zaesze czy tylko na on-line???
  • Poziom 10  
    on line -off line zawsze - najczęściej przycina na filmach,grach, animacjach flash ,czasem ale nie często przy przęglądaniu zdjec, stron www.
  • Poziom 10  
    Cześć. Miałem te same problemy ale miałem szczęście że trafiłem na kumatego technika w ASUS. Podał mi link do najnowszych sterów ATI z 3 grudnia 2010 oraz powiedział między wierszami żeby wypieprzyć oprogramowanie ASUSA do skrótów klawiaturowych ATK. W Dodaj/Usuń widać to jako ATK. Po wywaleniu ATK i restarcie lapka wszystko działa aż miło, Podaję link do sterów ati ]Link[/url]http://support.asus.com/download/download.aspx?model=VGA&f_name=VGA_ATI_WIN7_32_WN7_64_z878300.zip&f_type=1&os=30
  • Poziom 9  
    Zainstalowałem sterowniki Karty graficznej od stacjonarnego PC, kiedy już myślałem że to nic nie dało.Chciałem je odinstalować(ATI Catalist Install Manager) .Lecz zamiast tego wybrałem funcje napraw(repair). Nie wiem czy to wam pomoże, mi dalej zdarzają się zwiechy bardzo bardzo rzadko no i filmy moge już oglądać bez problemów.

Dodano po 1 [minuty]:

o "airmaks" dzęki za rade jest napewno lepsza od mojej :)
  • Poziom 9  
    airmaks a czy te nowe stery można od razu zainstalować czy najpierw trzeba odinstalować stare? I jeżeli trzeba odinstalować to wystarczy w dodaj/usuń programy?
  • Poziom 11  
    A skąd pewność że to sterowniki karty graficznej:

- po pierwsze polecam narzędzie mmc i potem przeglądamy logi błędów. oczywiście zapisujemy sobie czas wystąpienia zwiechy.
    mój komunikat związany z urządzeniem IDE zatem prawdopodobnie dysk.

- po drugie piszemy na czacie do asusa a nóż widelec podają jakieś sensowne rozwiązanie.

- po 3 mnie ten lapek wiesza się z powodu hdd i to na dodatek z powodu chyba błędnych sterowników chipsetu. obecnie wgrałem starsze ale polecane przez asusa (Wersja V9.1.1.1024) jest wersja nowsza ale wgrałem starszą i na razie jest ok. zobaczymy jak się zawiesi.

Poza tym Panowie nie może się nowy lapek wieszać nawet raz na tydzień to zdecydowanie o 1 raz za dużo.
  • Poziom 9  
    ok odinstalowałem ATK oraz grafikę i zainstalowałem nowe stery do ATI, zobaczymy czy pomoże... Tak jeszcze mi się przypomniało, że jak rozmawiałem z technikiem z asusa to kazał mi zainstalować ATK bo miałem jakiś błąd przy tym w menedżerze urządzeń a tutaj inna wersja o deinstalacji, dziwne ale zobaczymy... widzę, że co technik to inne zdanie ;)

nie minęło 5 min a już zwiecha...
  • Poziom 11  
    pszemo77 napisał:
    ok odinstalowałem ATK oraz grafikę i zainstalowałem nowe stery do ATI, zobaczymy czy pomoże... Tak jeszcze mi się przypomniało, że jak rozmawiałem z technikiem z asusa to kazał mi zainstalować ATK bo miałem jakiś błąd przy tym w menedżerze urządzeń a tutaj inna wersja o deinstalacji, dziwne ale zobaczymy... widzę, że co technik to inne zdanie ;)

nie minęło 5 min a już zwiecha...

mówie przecież mmc i przejrzyj logi błędów. zwiechy nie biorą się z powietrza więc jakaś informacja o błedzie lub ostrzeżeniu będzie w logach. nie szukaj po omacku bo za chwile ktoś ci każe przeinstalować system, bios, mysz i wymienić okno w pokoju.
  • Poziom 9  
    a gdzie znajdę ten mmc? jest to narzędzie windy czy oddzielny program?
  • Poziom 11  
    pszemo77 napisał:
    a gdzie znajdę ten mmc? jest to narzędzie windy czy oddzielny program?

wpisz w wierszu poleceń lub poprzez uruchom "mmc"

zresztą tu masz opis
    http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/1336,1,Microsoft_Management_Console.aspx

albo google "konsola mmc" - teraz nie mam dostepu do win 7 ale dodajesz przystawkę która zawiera logi ale nie pamiętam jak się nazywa a w xp chyba jest inne nazewnictwo.

napisz jakie masz błędy bo z ciekawości porównamy z moimi.
  • Poziom 9  
    Wyczytałem z mmc że błąd jest związany z iaStor czyli kontroler AHCI. Być może rozwiązaniem byłaby aktualizacja sterownika iaStor.sys ale nie jestem ogarnięty w tym temacie...

Pozostałe błędy to
    - Service Control Manager (9 w ciągu tygodnia)
    - Disk (3 w ciągu tygodnia)
    - MsiInstaller (1)
    - ATIeRecord (1)

Patrząc po godzinie w mmc przyczyną zawieszeń jest iaStor
  • Poziom 11  
    No to wygląda na problem z dyskiem. Spróbuj zainstalować update
    http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=pl-pl

Iastor.sys to sterownik kontrolera SATA/RAID

Ale chyba niezłym rozwiązaniem będzie kontakt z czatem ausa. najlepiej czat bo wtedy na spokojnie mozna pogadac.
    http://asus-polska.pl/serwis/kontakt.php iw ybierz czat trzeba troche poczekac ale moze cos podpowie bo ja nie wiem czy to wina chipsetu.

Poza tym widzisz że mogłeś instalować stery ATI do śmierci:)

Pamiętaj też o prawidłowej kolejności isntalowania sterowników:
    1 Chipset driver (INF update)
    2 ATKACPI_Driver, ATK_Hotkey i inne ATK
    3 VGA driver
    4 Audio driver
    5 LAN driver
    6 Wireless Console
    7 Wireless driver
    8 Bluetooth driver
    9 Other drivers
    Choć ta kolejność to nie wiem czy coś zmieni w działaniu. Ale najpierw zrób update chipsetu.
    Ja miałem wersję 27 a na stronie asusa jest najnowsza 24. moze jest jakis problem w wersji 27. Ja jeszcze nie mam potwierdzenia od kumpeli czy sie jej zawiesza ten asus czy nie. Ale jak bede cos wiedzial to napisze
  • Poziom 9  
    Właśnie rozmawiałem z technikiem na czacie i poinformował mnie, że błąd związany z niestabilną pracą tego modelu jest już zgłoszony do centrali i odpowiedzi można spodziewać się w ciągu 7-14 dni. Nie znał rozwiązania więc nie mógł mi pomóc a więc trzeba cierpliwie czekać...
  • Poziom 11  
    pszemo77 napisał:
    Właśnie rozmawiałem z technikiem na czacie i poinformował mnie, że błąd związany z niestabilną pracą tego modelu jest już zgłoszony do centrali i odpowiedzi można spodziewać się w ciągu 7-14 dni. Nie znał rozwiązania więc nie mógł mi pomóc a więc trzeba cierpliwie czekać...

to w takim razie napisz co odpiszą.
  • Poziom 14  
    WITAM, problem dotknął też mnie więc nie zakładałem osobnego wątku.
    Ponad tydzień temu kupiłem nowego ASUSA X52JE-EX071V.
    Prawie codziennie ma zwiechy, nawet przy uruchamianiu firefoxa stronka nie załaduje się do końca i komp stoi. Kontrolka od dysku świeci cały czas, pomaga albo wyłączenie przycieskiem przez dłuższe przytrzymanie albo zamknięcie pokrywy na chwilę i wtedy czasem zaczyna działać.
    W dziennikach zdarzeń występuje błąd iastor i kernel power.
    Zmieniłem właśnie w biosie na IDE i czekam czy coś pomoże, jakieś sugestie?
    Dodam, że dzisiaj dzwoniłem do asusa i mi powiedziano abym zaktualizował bios oraz przeinstalował system od nowa.
  • Poziom 11  
    A tak przy okazji gdzie nowy BIOS bo jakoś nie widzę pliczku z nowym BIOSem a ausu utility pod dosem nie wiem czy automatycznie zassie.

Cos ten ASUS zszedł na psy drogą ABIT'a. CHyba następny Laptop to nie będzie ASUS ani F-Siemens tylko porządna Toshiba.

Dajcie namiary na BIOS bo jakoś nie umiem znaleźć.
  • Poziom 14  
    jeśli nie ma to nie ma, tak mi powiedziano. Czy ktoś może mi powiedzieć czy ma jakiś pomysł na dolegliwości mojego laptopa?
  • Poziom 10  
    Zaktualizowalem stery grafy usunolem ATK i nic dalej zwiechy - choc chyba nie tak czeste i dlugie.Czy ma ktos ten model dzialajacy normalnie ?
  • Poziom 11  
    Witam,

kurczę widzę, że jest to problem z tym modelem więc posiadacze lapka trzeba cisnąć masowo wsparcie Asusa żeby coś z tym zrobili a najlepiej jakby napisali maila do Inżynierów Wsparcia (osób które rzeczywiście posiadają tytuł i mają pojęcie o danym modelu niekoniecznie w Polsce). Niestety wiem z doświadczenia, że na czacie nie ma żadnego inż. tylko są to osoby pracujące w jakimś call center więc oni wiedzą tyle co nic...
    Reasumując każdy kto ma problem zawieszaniem ( błąd iastor on jest odpowiedzialny za zawieszanie bynajmniej u mnie tak mniemam) niech się nie zastanawia co z tym zrobić tylko wysyła zapytanie do Asusa i niech nie odpuszcza.
    Jak już ktoś otrzyma oficjalne stanowisko ASUSA i skuteczne rozwiązanie problemu to niech napiszę, ewentualnie osoby które posiadają wiedzę techniczną w tym temacie też niech się wypowiadają jak nakierować Suport na rozwiązanie problemu.

edit : odnalazłem coś ciekawego w sieci na ten temat http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=16034

edit2 : no i chyba mi się udało przechytrzyć mojego lapka za pomocą sterowników ze strony Intela, który w celu stabilniejszej współpracy komponentów i swoich podzespołów opracował : http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=17882&ProdId=3151〈=eng , zainstalowałem i póki co od kilku godzin nie mam zawiechy z powodu iaStor.
    Ciekaw jestem jakie rozwiązanie zaproponuje mi support ASUS-a ale mam nadzieję, że moje rozwiązanie będzie skuteczne.

Pozdrawiam,
    Grzegorz
  • Poziom 11  
    dostałem odpowiedź od ASUSA, że problem został zgłoszony do centrali i oczekują na odpowiedź więc zobaczymy co oni zaproponują.
    Pracuje dziś od rana na lapku i nic się nie dzieję więc zachęcam do skorzystania z mojego rozwiązania, jakby ktoś mógł przetestować sterowniki które zaproponowałem na jakiejś wymagającej grze to by było spoko. Ja niestety nie mam teraz na to czasu, poza tym nie pamiętam kiedy ostatnio grałem na komputerze wolę konsole i wspólne pocinanie z kumplami w ISSa.
    Pozdro,
    Grzegorz.
  • Poziom 10  
    Benjam i jak chodzi bez zwiechy? Podany link do programiku nie dziala :(
  • Poziom 9  
    benjam napisał:

edit2 : no i chyba mi się udało przechytrzyć mojego lapka za pomocą sterowników ze strony Intela, który w celu stabilniejszej współpracy komponentów i swoich podzespołów opracował : http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=17882&ProdId=3151〈=eng , zainstalowałem i póki co od kilku godzin nie mam zawiechy z powodu iaStor.
    Ciekaw jestem jakie rozwiązanie zaproponuje mi support ASUS-a ale mam nadzieję, że moje rozwiązanie będzie skuteczne.

Są do wyboru dwa sterowniki. Który instalowałeś?
  • Poziom 11  
    jak nie działa jak działa :D
    sterownik jest jeden i ten sam tylko jeden jest w wersji angielskiej a drugi jest wielojęzyczny. Ja instalowałem ten pierwszy.
    Odpukać komputer od wczoraj mi się nie przywiesił sprawdzam co jakiś czas podgląd zdarzeń i nie mam błędów.
    A jeszcze jedno ten sterownik pasuje do określonych chipsetów ale wszystko jest w opisie, w X52JC siedzi Mobile Intel HM55 Express czyli sterownik gra...