Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osuszacz powietrza - jaki dobrać kompresor i param. układu

14 Gru 2010 21:07 4695 8
  • Poziom 12  
    Witam!

Zakupiłem uszkodzony osuszacz powietrza firmy: Trembath Ltd., marka: Tremdri, model: TBD-8. Problem w tym, że ta firma już nie istnieje i nie mogę nigdzie znaleźć żadnej dokumentacji do tej maszyny.

Okazało się, że jest padnięty agregat. Zamontowany był (i to już chyba nie oryginalny) agregat tłokowy S22TN na R22.

Sprzęt oddałem do magika od agregatów, wstawił mi odpowiednik rotacyjny (ta sama moc chłodnicza) ale osuszacz nie osusza. Potem był jeszcze inny agregat o tej samej mocy chłodniczej i też nic. Ostatecznie dał o jedno oczko mocniejszy i nadal nie hula.

Trację już nadzieje, że uda się to uruchomić. Proszę o pomoc tzn. jaki dobrać agregat (skraplacz i parownik wyglądają na takie po 2,5-3KW). Jak powinno się dobrać parametry układu - temp. parowania etc., ciśnienia gazu. Fachowiec chce wsadzać agregat 5 kW i dalej testować.

P.S. A może ktoś maił do czynienia z tym sprzętem? I ma może jakąś dokumentację lub schematy do mojego modelu?
  • Poziom 12  
    Ciekawy magik ;) Odparowanie powyżej "0*C" - tak min. +5*C, bo inaczej będzie szron na lamelach, a to nie o to chodzi. W temperaturze pokojowej (~+25*C) temperatura skraplania na około +35 do +40*C. Ale co dokładnie oznacza że "nie wykrapla" ? Jest wyczuwalna róznica temperatur na którymś z wymienników ? Jak przezbrajał to jaki czynnik jest w zamian, hehehe, "wycofanego" R22 ? Jak sądzę, w układzie jest kapilarka i "miedziany" filtr czynnika ?
  • Poziom 12  
    czynnik jest taki jak był w poprzednim agregacie czyli R22, w sumie to jego nie brakowało, wiec go przetoczył i potem nabił z powrotem, poza tym coś tam jeszcze miał tego czynnika.

O ile dobrze pamiętam to odparowanie daje na ok -15st.C.

Pomiędzy wymiennikami jest różnica temperatur. Jak odłancza sie wentylator to ona rośnie. W skarajnym momecie zmierzyłem na agregacie na tłoczeniu jakieś +40 - +50 st.C przy zablokowanym wentylatorze, a na ssaniu nie pamiętam ale chyba ok -13 tez na zablokowanym wentyaltorze.

ale widzę, że nic się nie oszrania ta pierwsza chłodniczka, ten magik chyba do tego che doprowadzić aby się szroniło ale coś nie działa.

Z kolei jeden z konstruktorów z firmy co takie zabawki produkuje (specjalnie zadzwoniłem) mówi że odparowanie na jakieś -10 - -15stC ustawić należy.

P.S. Tak w ukladzie jest kapilarka i taka gruba rurka - zakładam że to filtr.
  • Poziom 12  
    Dziwne że każe aby ustawić na -15*C ;> Sprężarka ma przy tej temperaturze raczej małą wydajność ziębienia a i bez sensu jest to, że blok zacznie się szronić a nie "wykraplać" wodę (w postaci cieczy, która odpływa, a tak trza odszraniać układ;). Dokładnie tę samą funkcję może pełnić klimatyzator, zwłaszcza jak jednostka zewnętrzna pozostaje wewnątrz osuszanego pokoju.
    Szczerze pisząc to ja "projektując" takie urządzenie ustawił bym na odparowanie powyżej zera (wspomniane +5*C), zakładając że ma pracować w pokojach z dodatnią temperaturą, powyżej +15*C. Różnica temperatur powietrza wejściowego i wyjściowego (np. +20*C do +7*C = +13*C - wilgotność wyjściowa poniżej 70%) daje możliwość wykroplenia wody (im większa różnica tym mniejsza wilgotność). A i sprężarka przy tym odparowaniu ma większą wydajność chłodniczą (więc po co ją dołować na -15*C ?).
    Ale może "konstruktor" wie lepiej ;>
    Warto by wymienić filtr przed kapilarką, bo po kilku latach może być zawilgocony i sam z siebie trzymać tak niskie odparowanie. A koniecznie trzeba to zrobić jeśli oryginalna sprężarka miała spalony silnik.
    Czy po zatrzymaniu układu ciśnienie między ssaniem a parowaniem wyrównuje się prawie od razu ?
  • Poziom 12  
    Stara sprężarka miała najprawdopodobniej zużyte łoptaki bo kręciła ale nie pompowała - taka była diagnoza i powód jej wymiany.

Tempertaura w której mam zamiar używać urządzenia to ok 8st.C czasami puszcze tam ogrzewanie na 18 st.C

W tej chwili nie mogę powiedzieć czy te ciśnienia do razu wyrównują. Przypominam sobie jednak taka sytuację, gość wylutowywał sprężarkę, wypompował przedtem gaz i kiedy wyciagnął rurkę z sprężarki na sprężaniu to wyleciały opary pod ciśnieniem, aż sam się zdziwił, po powiedział , że powinno być pusto. To stary osuszacz budowalny, może to jest filtr, tak jak piszesz.

Zaglądałem też w inny osuszacz, taki malutki, i nie zauważyłem aby zaszraniał chłodniczkę. Pracował w temp. ok 10 st.C.
  • Poziom 31  
    janekEMS napisał:

Okazało się, że jest padnięty agregat. Zamontowany był (i to już chyba nie oryginalny) agregat tłokowy S22TN na R22.

S22TN to oznaczenie sprężarki a nie agregatu - sama S22TN jest jeszcze dostępna na rynku, agregat już nie.
  • Poziom 12  
    coś poszło, daliśmy mniejsza sprężarkę - 1kW, odparowanie na -20st.C, skrapla jakieś 5L/20h przy ok 8st.C w pomieszczeniu i bardzo dużej wilgotności. Czy to jest dobra wydajność jak na urządzenie dla którego producent podaje 80L/24H przy 30st.C i wilgotności 80%? - chyba nie bo dla porównania w tym samym czasie inne urządzenie w innym bardziej suchym pomieszczeniu w tym samym czasie i w tej samej tem. otoczenia zebrało 3,5L/20h, a dla niego (jest nowe) producent podaje 20L/24h (30st.C/80% wilgotności).

Widać, że idziemy w dobrym kierunku ale jak to doregulować aby był max możliwości tego urządzenia???
  • Poziom 2  
    Daj odparowanie na -5 powinno zadziałać.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie!

A więc zostawiłem tak jak było. Nic już nie zmieniałem. Sprzęt chodzi bez przerwy od grudnia do dziś. Osuszył mi ładnie sciany. W związku z tym ze uporczywe było ciągłe wylewanie z wiadra to podłączyłem je na stałe do kanalizacji. Niestety, agregat się szronii i potem cieknie z pod niego ale jakoś hula nawet z tą drobną wadą. Biorąc pod uwagę, że wolałem aby hulało a nie stało w serwisie to nie dochodziłem już dalej jaki ustawić parametry. Może trochę szkoda możliwości tego sprzętu ale powiedziałem "trudno". W lecie bedę robił wylewki betonowe, mimo tego że będzie dobra pora do suszenia to i tak zapuszczę sprzęt aby wspomagał.

Pozdrawiam Serdecznie!