Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z pilotem helikopterek v-max hypersonic

14 Gru 2010 23:12 2153 10
  • Poziom 9  
    witam,
    chciałem się dowiedzieć co może być problemem w pilocie helikoptera v-max hypersonic. Jest to pilot IR i problem tkwi w tym że po jakimś czasie zaczął szwankować. Mianowicie występuję zjawisko blokowania się sygnału, przed usterką pilota działał płynnie a teraz sygnał tak jakby blokował (helikopter nie wznosi/opada płynnie tylko stopniowo)

Dla chcących udzielić rady zamieszczam foto wnętrza pilota:
    problem z pilotem helikopterek v-max hypersonic problem z pilotem helikopterek v-max hypersonic
    Proszę o nie udzielanie odpowiedzi typu "mogłeś nie kupować tego szajsu tylko jakas Lame v4..."itp...

Będę wdzięczny za pomoc:)
  • Poziom 30  
    Uszkodzenie leży raczej po stronie mechanicznej w samym śmigłowcu, obejrzyj dokładnie silnik i przekładnie wirnika głównego jakieś włosy lub inne zanieczyszczenia. Równie dobrze szczotki mogą już być zużyte.
    A jeśli to na pewno nadajnik to przyjrzał bym się potencjometrom.
  • Poziom 9  
    zapomniałem dodać że pilot wymieniany był już 4 razy i za każdym razem to samo - pochodzi ok. 2 tygodni i robi się tak jak opisałem wyżej...silniki śmigłowca są w porządku...
  • Poziom 30  
    W takim razie potencjometry, niestety nie są zapewne z najwyższej pułki.
  • Poziom 9  
    a gdzie można dostać taki potencjometr i jak sprawdzić jego parametry? aby szukać takiego samego?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W sklepie elektronicznym.

To najpewniej ten po lewej stronie (gaz). Sprawdź omomierzem jego rezystancję (na skrajnych wyprowadzeniach) Możesz też sprawdzić czy jak jest ustawiony na środku czy rezystancje pomiędzy środkowym wyprowadzeniem a skrajnymi są w przybliżeniu takie same - wtedy będziesz miał pewność że to potencjometr liniowy.

Albo wymontuj ten i idź z nim do sklepu. Pewnie parametry ma też wypisane na obudowie.
  • Poziom 9  
    na obudowie potencjometru nie ma nic to jest jakaś typowa chińszczyzna... tylko zastanawia mnie jedno ... na pilocie miedzy gałkami od sterowania są diody ułożone w krąg, i manipulując "gazem" one zapalają się płynnie więc czy potencjometr nadal może być walnięty?

Link
  • Moderator Robotyka
    Potencjometr można sprawdzić po prostu omomierzem.
    Wyjście z pilota też możesz sprawdzić, oglądając diody nadawcze przez jakąś kamerę. Pracują w paśmie widzialnym dla większości kamer i aparatów. Chyba, że mają filtr IR.
    Można zaobserwować zmiany sygnału przy zmianach położenia potencjometrów.

Jednak stawiałbym na model. 4 wymiany pilota i zjawisku trwa nadal - raczej nie wygląda to na winę nadajnika, lecz problemy z modelem.

Pamiętaj, że sygnał z nadajnika jest przetwarzany przez odbiornik w modelu, on podaje sygnały do regulatorów silników, a regulatory dopiero do silników. A na tym się nie kończy, bo moc z silników trzeba przenieść na wał.
    Sporo ogniw po drodze, które mogą zawieść.

Objawy takie jak opisałeś pasują do obluzowanych zębatek przenoszonych napęd na wirniki z silników - Przy zmianach prędkości - ślizgają się i wydaje się, że model "skacze", bo dopiero jak zębatka się przestanie ślizgać, moc jest w pełni przenoszona na wirnik.
  • Poziom 9  
    tylko że pilot na innym helikopterze też nie działa, poprzednie uszkodzone piloty też były sprawdzane na paru modelach u sprzedawcy tego modelu, pochodziły mi max dwa tygodnie i padały w ten sam sposób tak jakby była to jakaś fabryczna wada, staram się dojść do tego co może być przyczyną bo ciągle wymieniać pilot w nieskończoność?- to trochę denerwujące też na początku obstawiałem na model ale jak sprzedawca brał pilota z innego helikoptera to wszystko z moim modelem było ok. Jeśli chodzi o sygnał ir to w działającym jeszcze pilocie diody migały dość intensywnym światłem ir, jak zaczął się blokować ten sygnał to troszkę słabszym, a dziś zauważyłem że diody w ogóle nie dają oznak życia...zero reakcji...
  • Moderator Robotyka
    Takie zabawki produkuje się po to, żeby były tanie i klienci je z tego powodu chętnie kupowali. Nie mają być trwałe.
    A jedyna rada jest niestety ta, której nie chciałeś słuchać na początku - kupić porządny, markowy produkt. Owszem - drożej, ale nie psuje się co tydzień tak, że trzeba go wymieniać.

Za którymś razem sprzedawca powie, że to ty uszkodziłeś pilota i nie będzie darmowej wymiany... ;)
  • Poziom 15  
    Witam
    Ja natomiast mam problem z zasięgiem w tym modelu.
    Wynosi oj jakieś 0.5m, sprawdziłem wszystkie luty w pilocie i elektonice helikoptera.
    Większość nawet poprawiłem i nic nie pomogło;/