Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Świąteczny wyświetlacz LED 32x32

Sh44dow 15 Dec 2010 00:31 21955 32
Nazwa.pl
 • Świąteczny wyświetlacz LED 32x32

  Witam.
  Niedawno ukończyłem budowę dwóch paneli LED 32x16, które świetnie nadają się do wyświetlania świątecznych grafik. Całość mam zamiar ustawić przy drzwiach balkonowych i obraz będzie widoczny z ulicy.

  Matryca została zbudowana z 16 modułów LED 8x8 5mm, rejestrów przesuwnych 74HC595 oraz sterowników ULN2803 - 8 logicznych multipleksowanych wierszy. Całość jest sterowana przez mikrokontroler ATMega32 taktowany kwarcem 11,0592MHz, który komunikuje się z PCtem przez sprzętowy UART (konwerter MAX232). Do wyświetlania tekstu\grafik\animacji napisałem niewielką aplikację w Delphi czytającą pliki BMP, a program dla mikrokontrolera napisany jest w C. Można również w kompilować kilka animacji w program na sztywno i wyświetlać je bez użycia komputera. Panele można ułożyć w prostokąt 64x16 lub kwadrat 32x32.

  Płytki pod panele wykonałem metodą termotransferu, a sterownik jest jeszcze mojej małej, zgrabnej płytce uniwersalnej (z ATMegą32) własnej roboty (planuję jeszcze zaprojektować w Eaglu lepsza płytkę).

  Więcej szczegółów na temat matrycy można przeczytać na moim blogu: http://silent.it.cx/

  Oto kilka zdjęć z budowy:
  Świąteczny wyświetlacz LED 32x32 Świąteczny wyświetlacz LED 32x32 Świąteczny wyświetlacz LED 32x32 Świąteczny wyświetlacz LED 32x32

  Film prezentujący przykładowe animacje:  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Sh44dow
  Level 16  
  Offline 
  Sh44dow wrote 235 posts with rating 960, helped 3 times. Live in city Wieliczka. Been with us since 2007 year.
 • Nazwa.pl
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Bardzo fajny projekt, sporo pracy własnej. Jedyna sprawa, którą można by poprawić, to te wiązki przewodów na warstwie top. W tak zaawansowanym projekcie można się było pokusić o płytkę dwustronną.
 • #3
  Sh44dow
  Level 16  
  Myślałem nad tym i jakbym zamawiał gotową płytkę to na pewno byłaby dwuwarstwowa, ale w przypadku termotransferu i tak musiałbym zrobić te wszystkie przelotki.
 • Nazwa.pl
 • #4
  mklos1
  Level 25  
  Bardziej eleganckim rozwiązaniem zamiast przewodów byłoby użycie przewlekanych rezystorów 0R, tym bardziej, że na dolnej warstwie zostało sporo miejsca.

  EDIT:
  Jaki jest koszt wykonania?
 • #5
  shadow0013
  Level 34  
  Kiedy zacząłeś realizację świątecznego wyświetlacza, efekt będzie widać jak zamieścisz zdjęcie robione z dworu (proporcje, odległość). Włożyłeś dużo pracy pracy w swój projekt i żeby jej nie zaprzepaścić umieść pliki z projektu dodatkowo na elektrodzie - może ktoś kiedyś będzie chciał skorzystać z Twoich doświadczeń a nic bardziej nie wkurza jak odnośniki na stron które znikły, zmieniły serwery itd. (niestety dużo jest takich na elektrodzie). Jak zrobiłeś biały termotransfer?
 • #6
  Sh44dow
  Level 16  
  Koszt - kupiłem te matryce na allegro po 2,50zł od kogoś kto miał cały karton i chciał się tego pozbyć, do każdej matrycy 2 scalaki za 50gr \ 1,40zł, do tego ponad 1zł na listwy + podstawki, laminat i kilka drutów, jakieś gniazda, taśmy - jeden panel 32x16 wyszedł około 70-80zl plus sporo chęci i wolnego czasu.

  @shadow0013:
  Zacząlem dawno temu, LEDy kupiłem jeszcze w wakacje, ale z powodu braku czasu praca poszła bardzo powoli - jakieś 2-3 tygodnie temu przyśpieszyłem.

  Co do plików, to mam zamiar udostępnić całość jak zrobię dedykowaną płytkę pod sterownik.

  Biały termotransfer? To jest zwykły toner, a biały dlatego, ze zostały na nim resztki papieru ;-).
 • #7
  Boruc95
  Level 11  
  Efekt jak najbardziej ciekawy. Tylko zastanawia mnie czemu wzór płytki na laminacie jest w odbiciu lustrzanym ?
 • #8
  bobo
  Level 29  
  A wracając do rzeczy, proszę autora o podanie zewnętrznych wymiarów tej matrycy.
  Pozdrówka
 • #9
  FastProject
  Level 28  
  Poza tymi przewodzikami, to mi się podoba (osobiście wszystro zrobiłbym w SMD wraz z zworkami SMD).

  Interesuje mnie w jaki sposób przenosisz i generujesz obrazy oraz napisy z komputera do sterownika, oraz w jaki sposób wyświetlasz te grafiki na matrycach...chodzi mi o twoją metodę multipleksu. Jakieś tablice na pewno, ale jak pookładane i w jaki sposób przesyłane i wysyłane do rejestrów)

  I jeszcze pytanie jak myślisz jaką maksymalną rozdzielczość jesteś w w stanie osiągnąć na tym urządzeniu?

  Aaaa i piszesz, że "Panele można ułożyć w prostokąt 64x16 lub kwadrat 32x32" czy ta zmiana wykonuje się w programie automatycznie (jakaś zworka?) czy po prostu masz różne programy dla różnych rozdzielczości?
 • #10
  Sh44dow
  Level 16  
  @Boruc95:
  Płytka z pierwszego zdjęcia była robiona jako pierwsza - po prostu zapomniałem na końcu odwrócić tekstu ;-).

  @bobo
  Moje matryce 8x8 5mm mają chyba około 6cm (chyba 57mm), więc jest to kwadrat o boku około 22,8cm lub prostokąt 45,6cm x 11,4cm.

  Co do przewodów to faktycznie, nie wyglądają zbyt estetycznie, ale jednak zdecydowałem się na jedną warstwę bo i tak są schowane pod matrycami.

  @Daro_Elektronik
  Multipleksowanie wygląda tak, że co przerwanie wpisuję do rejestru linię, zmieniam wiersz i zatrzaskuję. Logicznie jest 8 wierszy i jeden długi rejestr (dla 2 paneli jest to 128 bitów)
  Zapis do rejestrów jest krytyczną częścią i ważne było żeby wysłanie danych do rejestru nie wymagał żadnych ich transformacji, więc ułożyłem pamięć tak, żeby wystarczyło przesuwać wskaźnik o stałą wartość w celu wysłania linii.
  Przykładowo dla jednego panelu tablica wygląda tak: char mem[2][8][8]

  Świąteczny wyświetlacz LED 32x32

  Pierwszy wymiar to strona (o tym później), drugi odpowiada numerowi matrycy a trzeci odpowiada wierszowi w danej matrycy (jeden bajt to jeden 8-diodowy wiersz danej matrycy). I teraz wyświetlając wiersz N, wysyłam do rejestrów po kolei bajty mem[*][i][N], gdzie i=7...0.
  Oczywiście co przerwanie zmienia się N. Zwiększając rozmiar matrycy zwiększam odpowiednio drugi wymiar.

  Zwiększyłem pamięć obrazu dodając drugą "stronę" - procesor odbierając daje od PCta wyświetla ciągle stronę A wpisując nowe dane na stronę B i po zakończeniu odbierania strony zmienia aktywną (wyświetlaną) stronę na B, następne dane wpisuje do A i tak w kółko.
  Jest to szybka metoda nie wymagająca nieefektywnego kopiowania danych z bufora po zapełnieniu przy zachowaniu "ostrego" przeskoku klatek (zapis od razu do pamięci obrazu dałby "rozmytą" animację). RAMu w mikrokontrolerze jest sporo, więc nie trzeba oszczędzać ;-).

  Układ matryc uwzględnaim w programie na PC - czyta bmp do pamięci, odwzorowuje ją (klatkę) na układ pamięci dla mikrokontrolera i wysyła po RS232.

  Co do ilości matryc - trudno mi powiedzieć ile można ich podłączyć w szereg. Do jakiejś dużej ilości przydałby się szybszy procek żeby nadążał z wysyłaniem danych do rejestrów, najlepiej ze sprzętowym USB, bo transfer RS232 też trochę ogranicza. Można też podłączyć kilka równoległych szeregów matryc.
 • #11
  J_Bravo
  Level 27  
  Kilka rzeczy bym zmienił:
  1. Matryce LED zamontuj bez podstawek. Podstawki z czasem przestaną łączyć. Przerabiałem to kilkakrotnie.
  2. Płytkę zaprojektuj tak żeby scalaki były z innej strony niż matryce. W razie czego będzie łatwiej je wymienić.
  3. Płytka 2-stronna albo zaprojektuj ją tak żeby nie było tylu zworek.

  Świąteczny wyświetlacz LED 32x32
 • #12
  kamil007
  Level 12  
  Hey!
  Możesz podpwiedzieć jak się przesuwa taki obraz po matrycy :?:
  Wyświetlić potrafię, ale nie bardzo wiem jak w języku C zrealizować te przesuwanie (lewo , prawo, góra , dół)
  No i efekt choinki z padającym śniegiem. Jak to jest zrobione :?: :?: :?:
  Masz parę klatek (tablic) i je cyklicznie odtwarzasz, coś ala GIF :?:
 • #13
  Sh44dow
  Level 16  
  Dokładnie tak. W przypadku animacji mam bitmapę w której klatki są ułożone jedna po drugiej z góry na dół i program po kolei wysyła je do sterownika. Jeśli mam jakąś szeroką bitmapę (np. napis "wesołych świąt"), ustawiam w programie tryb przesuwania w wybranym kierunku - wysyłane są po kolei odpowiednie kwadraty (prostokąty), np. dla 32x32 i przesuwania w lewo - [1,1,32,32], [2,1,33,32], [3,1,34,32] itd.
  Sam sterownik ma obsługę kilku komend - czyszczenie ekranu, ramka 64B (32x16) i ramka 128B (32x32 lub 64x16). Jest też miejsce na polecenia "przesuń w lewo\prawo\górę\dół", ale nie miałem jak na razie potrzeby ich implementować bo szybciej zrobi to komputer (jedynie "lewo" dla 32x16 do pierwszych testów).
  Jeśli chciałbym wkompilwoać w program jakąś przesuwającą się grafikę to musiałbym dopisać przesuwanie w lewo (ze wstawianiem nowej kolumny z prawej strony), w programie zrobić np. jakąś stałą tablicę z obrazem i cyklicznie przesuwać obraz w lewo i wstawiać kolejna kolumnę.

  Co do efektu padającego śniegu to zrobiłem taki trik: narysowałem w paincie śnieg (32x64 żeby wzór się aż tak często nie powtarzał, może być dłuższy). Żeby wyświetlić sam padający śnieg wystarczyłoby włączyć przewijanie tego obrazu w dół ale jest jeszcze choinka, więc potrzeba zrobić z tego pojedyncze klatki. Napisałem więc na szybko programik który skopiował z niej pierwszy kwadrat 32x32 na dół tworząc obraz 32x96 (chodzi o to, żeby był cykliczny) a następnie skopiował po kolei kwadraty [1,1,32,32], [1,2,32,33] (co raz niższe) do nowej bitmapy układając je z góry na dół. Na końcu wstawiłem na każdą klatkę choinkę z białym wypełnieniem i przeźroczystym tłem i gotowe.
 • #14
  And!
  Admin of Design group
  Bardzo ciekawy projekt,
  czy myślałeś nad możliwością sterowania jasnością punktów ?

  Czy to złudzenie czy na matrycy (1,1) (licząc od 0 od lewego górnego rogu),
  diody świecą jaśniej ?
 • #15
  Sh44dow
  Level 16  
  To nie złudzenie - niestety dostałem nieposortowane matryce i każda ma inna jasność (w dodatku na dwóch albo trzech są ciemniejsze punkty) -zapewne dlatego były tak tanie ;-).
  Do sterowania jasnością przydałby się szybszy procesor - ilość danych zwiększyła by się 8- lub 16-krotnie w zależności od liczby odcieni.
  Próbowałem nawet ostatnio coś pokombinować z jasnością, ale przy tak zróżnicowanych matrycach efekt był marny. Jak mi się zechce to jeszcze do tego wrócę, może coś z tego wyjdzie.
 • #16
  don_kovalos
  Level 11  
  Sh44dow

  Można prosić o schemat elektryczny?

  Zakupiłem 5x7 dot-matrix led ze wsp. katoda i zastanawiam się jak to podłączyć do ULN i 74HC595. Widać, ża masz odwrócone matryce o 90st. na panelach tak, że kolumy matrycy stały się wierszami całego wyświetlacza.
  1. Czyli ULN steruje wierszem panela(KATODA), a rejestry kolumnami panela(ANODA) (odwrotnie niż pojedynczej matrycy) ?
  2. Czy nie można było zastsować jednego ULN do sterowania wiersza całego panelu (czyli czterech matryc) ?
  3. Nie widzę żadnych rezystorów ograniczających prąd
 • #17
  Sh44dow
  Level 16  
  Na stronie mam gdzieś poglądowy schemat.
  Jeden panel 32x16 to jest logiczne 64x8. Rejestry z ULNami (1 ULN do każdego rejestru ze względu na niską wydajność prądową 74HC595) sterują kolumnami (katodami), a wierszami steruje 8 tranzystorów, których nie ma płytce z LEDami - są na płytce sterownika (ULN może nie pociagnąć dłuższego szeregu).
 • #18
  don_kovalos
  Level 11  
  Tak sie zastanawiam czy nie można byłoby przedłużyć rejestru (w pojedynczym panelu) o jeszcze jeden układ 74hc595 (+ Tranzystor do każdego wyprowadzenia), który sterowałby multiplexowo wierszem. Wtedy mikrokontroler steruje tylko długim rejestrem.
 • #20
  Kuba-Wiśnia
  Level 10  
  Czy to są wyświetlacze R, czy RG, o kolory mi chodzi. Czy są takie RGB ?
 • #22
  don_kovalos
  Level 11  
  Można jednak prosić o schemat elektryczny np z Eagle'a ? Jeśli wiersze obługują tranzystory pnp np BC557, a kolumny ULN + rejestr '505 to uzyskuję różną jasność w zależności od ilości zapalonych diod w wierszu.
 • #23
  Sh44dow
  Level 16  
  schemat poglądowy jest tutaj:
  http://silent.it.cx/home/2010/09/26/w-budowie-matryca-led-64x16/

  U mnie też spada jasność po zaświeceniu większej ilości diod w rzędzie, ale to zapewne przez tranzystory sterujące wierszami - aktualnie mam tam jakieś małe, chyba do 200-300mA i planuje je wymienić na cos "większego", wtedy powinno byc OK.
 • #24
  kamil007
  Level 12  
  Słuchaj, a jak sie robi taki programik do zmiany bitmapy na taką mapę pixeli??
  Bo to mi spędza sen z powiek :D
  Wczytujesz sobie bitmapkę, przerabiasz na monochromatyczną, czytasz linie po lini i co dalej :?:
 • #25
  Sh44dow
  Level 16  
  kamil007 wrote:
  Słuchaj, a jak sie robi taki programik do zmiany bitmapy na taką mapę pixeli??
  Bo to mi spędza sen z powiek :D
  Wczytujesz sobie bitmapkę, przerabiasz na monochromatyczną, czytasz linie po lini i co dalej :?:


  W Delphi jest gotowa klasa do obsługi bitmap. Wczytuję bitmapę i robię z niej (z całej lub z fragmentu który jest obecnie wyświetlany) tablicę wartości logicznych (1/0) o wymiarach wyświetlacza (32x32 \ 64x16) dla wygodniejszego operowania na danych. Wartość TRUE oznacza zaświeconą diodę. Podobnie z generowaniem tekstu - generuję tekst na bitmapie z pliku czcionki przenoszę klatkę do tablicy z wartościami logicznymi.
  Następnie przemapowuję tą tablicę na układ danych w pamięci sterownika i je wysyłam.
 • #26
  kamil007
  Level 12  
  Quote:
  Następnie przemapowuję tą tablicę na układ danych w pamięci sterownika i je wysyłam.

  Nie wiem czy dobrze rozumię ,ale chyba z tym mam własnie problem.
  Bo taką tablice wartości logicznych 1/0 potrafię zrobić, tylko własnie nie wiem jak ją przerobić na taki format jak potrzebuję. :| Czyli z wartości np: 1,1,1,0,0,1,1,1
  zrobić 0xE7
 • #28
  kamil007
  Level 12  
  Pisze to mocno powiedziane :D
  C++ Builder
 • #30
  kamil007
  Level 12  
  heh , wielkie dzięki naprowadziłeś mnie "chyba" na właściwe tory :D

  Dodano po 4 [godziny] 38 [minuty]:

  No fajnie działa :D .
  Tylko jak teraz tego char wyświetlić w hex, bo teraz wyświtla ładne krzaczki:|