Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzy fazy z trzech gniazdek

15 Gru 2010 07:52 2113 2
  • Poziom 8  
    Witajcie.

Chciałbym poradzić się Szanownych Kolegów co do realizacji mojego pomysłu.
    Posiadam przyczepę handlową, w której mam poprowadzoną instalację 230V. Przyczepa ma jedno zewnętrzne gniazdo III-fazowe, z którego przez skrzynkę z bezpiecznikami prąd dystrybuowany jest do gniazdek 230V. Każda z faz zasila inne ganizdka elektryczne. W przyczepie nie mam żadnych urządzeń, które wymagają zasilania III-fazowego i nigdy nie będzie.

Minus tego rozwiązania jest taki, że jeśli nie mam zewnętrznego źródła prądu z wtyczką III-fazową w jakimś miejscu to lipa.

Mam zamiar zrobić sobie przejściówkę z 3 zwykłych wtyczek 230V do zewnętrznego gniazda III-fazowego w mojej przyczepie.
    Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wtyczkę 230V można włożyć na dwa sposoby i zero może być w różnych miejscach. Martwi mnie jednak linia zerowa. Bo poziom zera pomiędzy różnymi gniazdkami elektrycznymi może się różnić, co wyklucza - moim zdaniem - możliwość "skręcenia" wszystkich zer w jeden przewód. Pomysł mam taki, aby w pierwszej kolejności przy pomocy przekaźników i układu elektronicznego spowodować aby fazy i zera na wyjściu układu były w tych samych miejscach. Następnie wszystkie zera skręciłbym w jeden przewód idący do gniazda III-fazowego a kolejne fazy do kolejnych przewodów fazowych.

Co o tym sądzicie?

Chyba, że istnieje w elektryce takie urządzenie i po prostu wyważam otwarte drzwi?

Zazwyczaj gniazdko jednofazowe to za mało ... ;/
    Stąd pomysł aby brać prąd z 3 różnych gniazdek 230V albo np. chociaż z 2.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    Witam!

Gniazdo w roli przyłącza to błąd. Wtyczka z odkrytymi stykami na które podane jest napięcie to debilizm. I w tym miejscu [powinno się rad udzielanie skończyć.
    Jeżeli to jest za mało to dodam tylko, że dziś nie wolno zasilć tego przewodem bez rozdzielonego przewodu PE i N.
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator
    Mr.DEX napisał:

Posiadam przyczepę handlową, w której mam poprowadzoną instalację 230V.

Czyli chcesz igrać życiem nie tylko swoim, ale i klientów? Usiądź na chwilę spokojnie i się zastanów!
    Temat zamykam, bo pomysł jest co najmniej kuriozalny i nie przystoi go kontynuować na poważnym forum dla elektryków.