Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przełącznik obrotowy - Impulsator lub enkoder

15 Dec 2010 11:22 2634 9
  • Level 17  
    Nie wiem nawet czy tak to można nazwać, ale może ktoś będzie wiedział czego szukam. Chodzi mi o element, który można spotkać głównie w systemach audio, do podkręcania np. głośności - pokrętło z nieograniczoną możliwością obracania, z ewentualnym lekkim skokiem na kolejnych pozycjach podczas obrotu. Trochę mi się to kojarzy z kółkiem myszki, którym też można obracać bez ograniczeń w obydwie strony. Czy istnieją takie elementy powiedzmy to "w całości" czy to sprawa mechaniczno-elektroniczna, trzeba stosować jakąś "opto" elektronikę, elementy mechaniczne itp. tarcze dziurkowane itp? Widziałem takie rozwiązania w myszach komputerowych, ale może technika poszła do przodu w tym względzie? Może gdzieś można kupić takie cudo w postaci podobnej do zwykłego przełącznika wielopozycyjnego, oczywiście z różnicą w ilości wyprowadzeń?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 36  
    Szukaj pod nazwą "Impulsator".
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie raczej, bo dla tego elementu te dwie nazwy występują równolegle. Impulsator lub enkoder. Sam z siebie nic nie da, do jego pracy jest jeszcze potrzebny odpowiedni układ elektroniczny. Schematy elektronicznych potencjometrów i przełączników znajdziesz bez trudu.
  • Level 9  
    Witam
    Przepraszam że w tym wątku ale nie chciałem nowego zakładać.
    Otóż pracuje nad moim mini projektem. Rozebrałem klawiaturę do komputera i przyciski zastąpiłem między innymi przyciskami (on)-off, (on)-off-(on).
    Chciałbym umieścić impulsato, tak aby jak przekręcę go o ileś stopni łączył i rozwierał ileś tam razy ( efekt kilkukrotnego naciśnięcia przycisku na klawiaturze).
    1. Czy do takiego zastosowania potrzebny jest dodatkowy układ?
    2. Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość stworzenia takiego ,,obrotowego przycisku" ?

Pozdrawiam
  • Level 9  
    Dzięki wielkie Błażej.
    Odezwe się tam. Wiesz może gdzie coś takiego można kupić gotowego? Niestety moje umiejętności nie są na tyle wystarczające aby coś takiego samemu zrobić.
    Autor strony. Zresztą uczestnik forum. Albo ktoś, kto podejmie się wykonanie tego na twoje zamówienie. Ogłaszają się tacy ludzie na forum.
  • Level 9  
    Dzięki.
    Powiedz mi szybko jeszcze jedną rzecz bo znalazłem teraz coś takiego:
    http://sklep.modulowo.pl/pl/p/MOD-16.Z-Przelacznik-obrotowy-Impulsator-Enkoder-z-ATtiny13/207

Czy to jest to czego szukam ? Czy trzeba było by coś w tym zmieniać? czy poprostu podłączam kabelki i będzie działać jak chce? ( boje się że jak nie będę kręcił to będzie zwierało i przycisk będę miał wciśnięty cały czas) , czy za taką cene warto kupić ?
    Wygląda bardzo podobnie to projektu mirley'a. Wygląda, że to jest to samo.