Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik obrotowy - Impulsator lub enkoder

directx11 15 Gru 2010 11:22 2346 9
  • #1 15 Gru 2010 11:22
    directx11
    Poziom 17  

Nie wiem nawet czy tak to można nazwać, ale może ktoś będzie wiedział czego szukam. Chodzi mi o element, który można spotkać głównie w systemach audio, do podkręcania np. głośności - pokrętło z nieograniczoną możliwością obracania, z ewentualnym lekkim skokiem na kolejnych pozycjach podczas obrotu. Trochę mi się to kojarzy z kółkiem myszki, którym też można obracać bez ograniczeń w obydwie strony. Czy istnieją takie elementy powiedzmy to "w całości" czy to sprawa mechaniczno-elektroniczna, trzeba stosować jakąś "opto" elektronikę, elementy mechaniczne itp. tarcze dziurkowane itp? Widziałem takie rozwiązania w myszach komputerowych, ale może technika poszła do przodu w tym względzie? Może gdzieś można kupić takie cudo w postaci podobnej do zwykłego przełącznika wielopozycyjnego, oczywiście z różnicą w ilości wyprowadzeń?

0 9
  • Pomocny post
    #2 15 Gru 2010 11:31
    ajpier
    Poziom 37  

Szukaj pod nazwą "Impulsator".

0
  • #4 15 Gru 2010 15:43
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie raczej, bo dla tego elementu te dwie nazwy występują równolegle. Impulsator lub enkoder. Sam z siebie nic nie da, do jego pracy jest jeszcze potrzebny odpowiedni układ elektroniczny. Schematy elektronicznych potencjometrów i przełączników znajdziesz bez trudu.

0
  • #5 04 Gru 2013 22:52
    marmar666
    Poziom 9  

Witam
    Przepraszam że w tym wątku ale nie chciałem nowego zakładać.
    Otóż pracuje nad moim mini projektem. Rozebrałem klawiaturę do komputera i przyciski zastąpiłem między innymi przyciskami (on)-off, (on)-off-(on).
    Chciałbym umieścić impulsato, tak aby jak przekręcę go o ileś stopni łączył i rozwierał ileś tam razy ( efekt kilkukrotnego naciśnięcia przycisku na klawiaturze).
    1. Czy do takiego zastosowania potrzebny jest dodatkowy układ?
    2. Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość stworzenia takiego ,,obrotowego przycisku" ?

Pozdrawiam

0
  • #7 05 Gru 2013 00:05
    marmar666
    Poziom 9  

Dzięki wielkie Błażej.
    Odezwe się tam. Wiesz może gdzie coś takiego można kupić gotowego? Niestety moje umiejętności nie są na tyle wystarczające aby coś takiego samemu zrobić.

0
  • #8 05 Gru 2013 00:16
    Błażej

Autor strony. Zresztą uczestnik forum. Albo ktoś, kto podejmie się wykonanie tego na twoje zamówienie. Ogłaszają się tacy ludzie na forum.

0
  • #9 05 Gru 2013 00:19
    marmar666
    Poziom 9  

Dzięki.
    Powiedz mi szybko jeszcze jedną rzecz bo znalazłem teraz coś takiego:
    http://sklep.modulowo.pl/pl/p/MOD-16.Z-Przelacznik-obrotowy-Impulsator-Enkoder-z-ATtiny13/207

Czy to jest to czego szukam ? Czy trzeba było by coś w tym zmieniać? czy poprostu podłączam kabelki i będzie działać jak chce? ( boje się że jak nie będę kręcił to będzie zwierało i przycisk będę miał wciśnięty cały czas) , czy za taką cene warto kupić ?

0
  • #10 05 Gru 2013 00:33
    Błażej

Wygląda bardzo podobnie to projektu mirley'a. Wygląda, że to jest to samo.

0