Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat jednokreskowy- proszę o sprawdzenie

15 Dec 2010 14:13 16545 16
  • Level 9  
    Witam

Zrobiłem schemat jednokreskowy lecz nie wiem czy dobrze.Zasilanie jest doprowadzone do klatki schodowej(4x10mm 3 fazy) Później idzie do mieszkania tylko jedna faza.
    Prosiłbym o sprawdzenie schematu
    Schemat jednokreskowy- proszę o sprawdzenie
  • TespolTespol
  • Level 12  
    Witaj

Pytanie sprawdzające:
    Po co ci przewody do lamp 3x1,5mm2 i do gniazd 3x2,5mm2 jeśli w układzie TN-C nie masz przewodu ochronnego. Ze schematu wynika też, że gniazda są bez styku ochronnego. Zastanawia mnie też czy wyłączniki różnicowo-prądowe w tym układzie zadziałają?

To tak na szybko - do przemyślenia
  • Level 9  
    To jest tak ze rozdzielnia na klatce jest w TN-C a dalej już jest TN-S. Zrobiłem pomiary i wszystko pięknie działa.
  • TespolTespol
  • Level 43  
    Witam!

A według rysunku instalacja jest wykonana w układzie TT.
    Wskazany jest wyłacznik główny w rozdzielni, natomiast wyłącznik RCD w obwodzie oświetleniowym nie jest konieczny.
    Gniazdo ze stykiem ochronnym ma troszke inny symbol.

Kolego X-Mikex
    Quote:
    Po co ci przewody do lamp 3x1,5mm2 i do gniazd 3x2,5mm2 jeśli w układzie TN-C nie masz przewodu ochronnego.
    Czy dziś można układać instalacje odbiorcze w układzie TN-C?
    Następne pytanie w twym poście pominę milczeniem.
  • Level 9  
    Co trzeba dorysować żeby był to układ TN-C ? Połączyć linia N i PE ? Bo w rozdzielni N jest podłączone do PE.
  • Level 43  
    Witam!

Nie wiesz o czym piszesz kolego.
    Proponuję byś rozszyfrował co oznaczają poszczególne litery w nazwach układów.
    Jak to będziesz wiedział to dopiero wtedy będziesz mógł napisać, że wszystko pięknie działa.
    A przede wszystkim będziesz wiedział jak i dlaczego działa.
  • Level 43  
    Witam!

Tak ci się wydaje.
    To co ty narysowałeś jednak różni się od tego co teraz przedstawiasz.
    Czy wiesz już co te literki oznaczają?
    TN-C = ?
    TN-S = ?
    TT =?
    Dopóki tego nie będziesz wiedział to nie bedziesz wiedział co zrobiłeś.
  • Level 9  
    No właśnie, że wiem co to wszystko oznacza. Ale nie wiem jak przerobić schemat żeby dalej był jednokreskowy.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jacis napisał:
    Quote:
    Zrobiłem schemat jednokreskowy lecz nie wiem czy dobrze

Żle.
    Quote:
    Zrobiłem pomiary i wszystko pięknie działa.

Podaj jak i co mierzyłeś oraz czym. Podaj wyniki pomiarów.
    Quote:
    Ale nie wiem jak przerobić schemat żeby dalej był jednokreskowy.

Do czego to jest potrzebne?

X-Mikex napisał:
    Quote:
    Pytanie sprawdzające:

Zanim kolega zacznie zadawać pytania sprawdzające radzę samemu poddać się jakiemuś testowi- wystarczy podstawowemu, sprawdzającemu własny poziom wiedzy z elektrotechniki.
  • Level 9  
    Witam

Pomiary robiłem miernikiem Sonel MPI 511. Schemat jest potrzebny do wniosku o przyłączenie instalacji odbiorczej.
  • Level 21  
    Poza tym, jeżeli robisz kreskę do rejonu, do odbioru, to powinieneś od granicy stron rozrysować, opisana jest ona w umowie przyłączeniowej.
  • Level 9  
    Tak posiadam kwalifikacje.
    Szkoda, że nie wyjaśniłem tego na początku... Kolega poprosił mnie o pomiary w mieszkaniu. Ja instalacji elektrycznej nie robiłem ale jest zrobiona tak jak pokazałem w wcześniejszym poście w linku. Nie pierwszy raz robię pomiary więc wiem co i jak. Ale okazało się, że z mieszkania zrobili mu teren budowy, bo chciał wywalić jedną scianke działową. Założyli mu dziennik i w ogóle. I poinformował mnie, że potrzebny jest taki schemat. Myślałem ze znajdę na forum jakieś wskazówki ... chyba po to ono jest i do tego DLA POCZĄTKUJĄCYCH, a nie wymądrzanie się i zadawanie tysiące pytań ;/

PS.
    Co do roboty to nie biorę się za to czego nie potrafię. A jak już coś zaczynam to robię to dokładnie i w pełnym porządku z normami. I do tego jeszcze się uczę.

Także dziękuję za wszystkie informację.
    Pozdrawiam
  • Level 43  
    Witam!

Hola, kola kolego.
    Skąd pomysł, że nikt ci pomóc nie chce?
    Nie można jednak o problemie dyskutować, skoro pytajacy się obraża i nie chce wspólpracować a tylko czeka na gotowe rozwiązanie.
    Nie masz kolego pojęcia co robisz.
    Rysujesz jeden układ a piszesz o innym.
    Chcesz pomocy czy bezrozumnej ściągawki?

Doprowadzisz do tego, że wątek wyląduje w koszu.
  • Level 9  
    Rozumiem was ale ...
    Narysowałem tak jak narysowałem. Przeglądnąłem jeszcze raz układy sieciowe no i mniej wiecej wiem co zrobić. Ale to potrzebowałem na szybko. I mniej więcej oczekiwałem poprawy schematu. Albo szybkie naprowadzenie na błędy. Przepraszam za zachowanie ale tak to jest jak czas pogania.

Wiec
    Dopiero później znalazłem ten drugi schemat i pokazałem go na forum. I praktycznie jest taki jak powinienem zrobić. Schemat oddałem właścicielowi. Zobaczymy czy zatwierdzą. Jak coś będzie nie tak to na pewno się odezwę ;) Lecz mam wielką nadzieję ze nie będzie żadnych problemów.
    Aaa i bym zapomniał, gdy oddawałem mu cały wniosek pokazał mi ten dziennik budowy i tam był praktycznie identyczny schemat.

Pozdrawiam
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jacis napisał:
    Quote:
    I praktycznie jest taki jak powinienem zrobić.

Więc jak wyglądał ten ostateczny- dopracowany schemat?