Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka: zakodowany dostęp do "darmowych" kanałów

przemo_1981 15 Gru 2010 16:12 7131 5
  • #1 15 Gru 2010 16:12
    przemo_1981
    Poziom 10  

Witam

Jestem użytkownikiem kablówki Satpol'u we Wrześni.

Posiadam pakiet analogowy, jednak dzięki wbudowanemu dekoderowi DVB-c w tv odbieram kilka programów nadawanych cyfrowo (TVP-1, TVP-2, TVP Info, TVP Polonia, Polsat, TVN, WTK)

Z tego co się orientuję, jest więcej darmowych programów cyfrowych nadawanych poprzez nadajniki naziemne (wiem jeszcze o: 4, TVP Historia, TVP Kultura). Może ktoś zna jeszcze jakieś inne?

I moje pytanie brzmi: Czy operator kablówki ma prawo kodować programy cyfrowe, które są ogólnodostępne z nadajników naziemnych???

ps. od razu ubiegnę pytania, dlaczego nie wykupię dostępu cyfrowego (dodatkowe 6zł abonamentu):
    1. bardzo mało oglądam telewizję,
    2. zrobię to gdy operatorzy będą mieli wreszcie w swojej ofercie moduły CI do tv z dekoderami DVB-t/c, bo nie mam ochoty obstawiać się dodatkowymi dekoderami i pilotami, gdy to jest zbędne!

0 5
  • #2 15 Gru 2010 17:33
    irekr
    Moderator

Ma prawo.
    Zobacz w umowie.

W Polsce niemal wszystkie sieci kablowe kodują przekazy DVB-C i do tego parują dekodery z kartami dostępowymi. Chodzi o likwidacje podkradania sygnału czy łączeniu anten naziemnych z kablówkami, co jest plagą w Polsce. Ciesz sie ze jeszcze (niedługo.....) nie będą "parowali" karty dostępowej z opłaceniem abonamentu.

Najprościej będzie zaopatrzyć się w dekoder DVB-T, we Wrześni obydwa multipleksy są odbierane ze znakomita jakością. Szczegóły na stronie www.emitel.pl i www.radiopolska.pl
    Obecnie masz na MUX-ach łacznie 10 kanałów.

Jeżeli masz odbiornik z dekoderem DVB-T z MPEG4 to włączasz antenę do telewizora i skanujesz kanały cyfrowe. Jak masz odbiornik tylko z MPEG2 to masz problem....

0
  • #3 15 Gru 2010 17:49
    przemo_1981
    Poziom 10  

Mam odbiornik z dekoderem DVB-T/C z MPEG4, dlatego też odbieram niezablokowane kanały cyfrowe.

Gdybym nie chciał mieć internetu to bym zrobił tak jak radzisz, jednak mieszkając w bloku chcąc także posiadać dostęp do internetu wybrałem z kablówki w pakiecie internet+tv analogową (tv jest praktycznie darmo w tym zestawieniu).

0
  • #4 15 Gru 2010 17:55
    irekr
    Moderator

Czyli sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.....
    Podpisując umowę z kablówką zobowiązujesz się do przestrzegania regulaminu usługi, a masz tylko usługę na przekaz analogowy. To że odbierasz cyfrowy przekaz to błąd operatora, chyba że tego przekazu celowo nie koduje.. Pozostaje tylko pytanie czy w ofercie cyfrowej jest przekaz wszystkich kanałów nadawanych cyfrowo naziemnie jako FTA.
    A żaden operator telekomunikacyjny niczego nie da za darmo......

0
  • #5 15 Gru 2010 22:05
    przemo_1981
    Poziom 10  

Z tego co rozmawiałem z operatorem, wybierając kablówkę cyfrową, otrzymuje się cyfrowe wszystkie kanały nadawane analogowo plus kilka dodatkowych.

Gdybym przesiadywał dużo przed telewizją, to bym wziął tą cyfrową, jednak częściej na tv oglądam ściągnięte filmy niż telewizję, więc analogowa plus te kilka cyfrowych w zupełności mi wystarczą.

Wiadomą sprawą jest, że karty parowane z dekoderami pozwalają na pełną kontrolę odbiorców (1 dekoder = jeden odbiornik), jednak ja na to patrzę jako użytkownik: mam w domu 2 telewizory z dekoderami DVB-T/C, jeden z nich mam powieszony na ścianie a za nim gniazdo r-tv (żadnych widzących kabli) i jak sobie pomyślę, że mam dostawiać jakąś półeczkę dla ich dekodera to..... sam rozumiesz. Operatorzy powinni iść z postępem; niech wprowadzą swoje moduły CI, niech i one będą parowane z kartami a klient to od razu doceni.

ps. Przed chwilą wróciłem od teściów (wioska koło Wrześni). Zrobili sobie prezent na gwiazdkę i kupili sobie samsunga le40c650. Podłączyłem im od razu ten tv pod zwykłego pająka i teraz mają 10 programów nadawanych cyfrowo (TVP1, TVP2, TVP Info Poznań, TVP Historia, TVP Kultura, TVN, TVN 7, Polsat, 4, TV Puls) plus 3 kanały gdzie chyba jest nadawanie testowe (pionowe, kolorowe pasy). Prędzej mieli chyba tylko 5 kanałów (analogowych).

0
  • #6 15 Gru 2010 22:28
    1 PAWEL
    Poziom 41  

U mnie jest 45 kanałów cyfrowych dostępnych 30, 15 kodowanych na kartę CI.
    Analogowych jest 63 nie pobierają opłat za cyfrowe, poza 15 kanałami na kartę CI.
    Opłacam za telewizję 29 zł.
    Cyfrowe super, czasem zdarzają się zakłócenia.
    Po 2012 i tak kanały niektóre będą za darmo, w tv naziemnej.

0
  Szukaj w 5mln produktów