Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung recovery a instalacja Windows XP

15 Gru 2010 16:40 4823 7
  • Poziom 8  
    Witam !

Od niedawna jestem posiadaczem laptopa Samsung R540. Komputer został dostarczony z pre-instalowanym systemem Windows 7. Przy pierwszym uruchomieniu system się skonfigurował i wykonał swoją kopię zapasową na ukrytej partycji.
    Windows 7 nie specjalnie przypadł mi do gustu, chcę go usunąć, a na jego miejsce zainstalować Windows XP. Tylko teraz pojawia się problem. Podczas startu komputera naciskając klawisz F4 mogę wejść do trybu odzyskiwania systemu i przywrócić Windows 7, nie chcę z tego rezygnować. Pytanie: Czy instalacja Windows XP nie zablokuje mi tej możliwości ? Innymi słowy, czy po instalacji Windows XP będę mógł w razie konieczności przywrócić Windows 7 z ukrytej partycji ?
  • Poziom 19  
    Skorzystaj z programu recovery i zrób sobie kopie na płytach dvd (bodajże 2 lub 3) wtedy zawsze bedziesz mógl wrócic do siódemki.
  • Poziom 8  
    kopie już zrobiłem, tylko pytanie czy to zadziała jak będę chciał wrócić do Windows 7 ...

i co odzyskiwaniem systemu, czy po instalacji Windows XP dalej będę mógł podczas startu komputera nacisnąć F4 żeby dostać się do ukrytej partycji i przywrócić z niej Win7 ?
  • Spec od komputerów
    Po instalacj xP nie da się F4 przywrócić win7
    Dla pewności zrób też kopie partycji systemowej i MBR programem zewnętrznym.Dużo jest przypadków że DVD recovery z powodu błędu nie potrafią odzyskać systemu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    tak właśnie myślałem... a możesz podać nazwę programu którym zrobię taki obraz ? Najlepiej żeby był darmowy, albo w pełni funkcjonalny trial. Nie wiem, czy np. Acronis True Image nada się do takiej operacji ?
  • Spec od komputerów
    Najlepszy wg mnie(używam od lat) jest partimage.
    Pobierz partedmagic www.partedmagic.com (darmowy) wypal CD z pliku .iso.Uruchom komp z CD i zrób kopie programem partimage.Opisów w sieci jest dużo.Będzie komunikat o experymentalnym wsparciu dla NTFS ale sie tym nie przejmuj.Jeszcze mnie nigdy nie zawiódł, a często robie kopie i przywracam.Nie zapomnij o kopi MBR.Kopie MBR też zrób z tego liveCD i zgraj na zewnętrzny nośnik.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    OK, zaraz się za to zabiorę. Możesz mi jeszcze powiedzieć taką rzecz... zakładając że nie usunę tej ukrytej partycji. Czy jak później przywrócę MBR to będę miał dostęp do przywracania systemu przez F4 ?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    tak będzie f4