Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy NE555 może przetwarzać częstotliwość na impulsy??

masteriusz 15 Dec 2010 22:18 3616 6
    masteriusz
    Level 21  
    Mam problem na jakich elementach realizować opisany poniżej ukłąd:

Układ będzie miał na wejście podawaną częstotliwość a na wyjściu układu mają pojawić się impulsy zależnie od f-wejściowej.
    Tak jak na rysunku:
    Czy NE555 może przetwarzać częstotliwość na impulsy??

chciałbym aby próg X przy którym na wyjściu pojawiaja się impulsy zamiast stanu wysokiego był regulowany tak samo ilośc impulsów.

Myslałem o NE555 i jakimś filtrze LC
    wacekzgor
    Level 15  
    Wszystko zależy od dokładnie sprecyzowanych wymagań jakie chcemy uzyskać od naszego układu. A więc ile tych impulsów wyjściowych ma być w stosunku do impulsów wejściowych, kształt i amplituda impulsów, przesunięcie czoła lub opadającego zbocza impulsów w stosunku do imp. wejściowych, inne wymagania np. pakiet drgań gasnących. Z załączonego wykresu niewiele wynika. Mimo tego wydaje mi się, że układ wymaga 2 układów czasowych. Mam wrażenie, iż po sprecyzowaniu wymagań i ograniczeń układ jest łatwy do realizacji.

Układ czasowy 555 – w konfiguracji monowibratora - może pracować jako komparator częstotliwości. Jeśli założymy, iż pragniemy wykrywać częstotliwość 4 Hz musimy dobrać elementy układu tak, aby uzyskać stałą czasową monowibratora T=1/f a więc równą ¼ sekundy.
    Po dobraniu i wartości elementów na podstawie wyliczeń z wzoru T[s]=1,1*R[Ω]*C[F] /pojemność w faradach jest bardzo rzadko stosowana; najczęściej stosujemy mniejsze jednostki takie jak np. µF; 1 µF = 1/1000000F/, praktycznym sprawdzeniu działania układu /kondensatory elektrolityczne mogą mieć pojemność nawet o 100% większą niż podana na obudowie wartość, ponadto posiadają upływność/ i skorygowaniu wartości elementów należy zbadać jaki prąd pobiera zastosowany wyświetlacz w najniekorzystniejszym przypadku, a więc gdy palą się wszystkie segmenty wyświetlacza, oraz jakie jest napięcie zasilające jego anody. Jeżeli prąd pobierany przez wyświetlacz przekracza dopuszczalny prąd wyjściowy układu czasowego 555 / dla większości układów w wersji bipolarnej wynosi on 0,2 A/należy zastosować wzmacniacz wyjściowy prądu. A więc wtórnik emiterowy w postaci tranzystora /najczęściej wystarcza tranzystor o dopuszczalnym prądzie wyjściowym 1A/ którego kolektor podłączamy do źródła napięcia zasilania wyświetlacza, emiter do anod wyświetlacza zaś bazę przez rezystor 300 – 1000 omów do wyjścia układu czasowego/wyprowadzenie 3/, a także przez rezystor 1 – 15 kiloomów do minus zasilania, najczęściej jest to również masa układu. Napięcie zasilania wtórnika musi być większe o 0,6V niż zmierzone napięcie na wspólnym punkcie zasilania anod wyświetlacza inaczej może być widoczny spadek intensywności świecenia. Układ prawdopodobnie będzie wymagał elementów formujących impulsy wyzwalające monowibrator /z reguły wystarcza jedna bramka Schmidta lub odpowiedni układ tranzystorowy/ a także zabezpieczające przed przedostawaniem się na wejście monowibratora wysokonapięciowych impulsów wyzwalających jeśli będę pobierane z przerywacza lub cewki zapłonowej, które mogą zniszczyć zastosowany układ scalony.
    Po przekroczeniu zadanej przez nas częstotliwości zaczną pojawiać się krótkie impulsy przerw w zasilaniu wyświetlacza które powinny być tym bardziej widoczne im więcej częstotliwość impulsów - podawanych na wejście monowibratora – odbiega od założonej granicznej.

Zbuduj klasyczny generator na układzie 555 przykładowo 1 Hz oraz układ doładowywania i rozładowywania jego pojemności odpowiedzialnej za częstotliwość i poeksperymentuj podając ujemne krótkie impulsy z różnymi częstotliwościami na owe wejścia. Podawanie – na bazę T2 impulsów rozładowujących pojemność C wydłuża czas ładowania do osiągnięcia 2/3 Vcc. Przy pewnej częstotliwości biorąc pod uwagę wartość rezystora R22 nie będzie możliwe osiągnięcie takiego poziomu. Wymuszanie przewodzenie tranzystora T1 podawaniem krótkich ujemnych impulsów powoduje skrócenie czasu ładowania pojemności C do 2/3 Vcc. W cyklu rozładowania pojemności do poziomu 1/3 Vcc jest odwrotnie.
    Cała przyjemność w samodzielnym osiągnięciu pożądanego wyniku.
    masteriusz
    Level 21  
    Może inaczej :) napiszę do czego ma mi posłużyć taki układ :)

Ma działać troszkę jak shift light...a dokładniej, mam wyświetlacz biegów w motocyklu i chcę aby przy obrotach mocy max aktualnie wyświetlany bieg migał a po przekroczeniu tych obrotów zaczął migać szybciej. wyświetlacz jest oparty w LED 7-segmentowy ze wspólną anodą więc wystarczy sterować + od wyświetlacza.
    zmierzę jaka jest częstotliwość na wejściu obrotomierza przy tych obrotach. wydaje mi się, że częstotliwość migania będzie na poziomie około 4Hz i 8Hz.
    wacekzgor
    Level 15  
    Kiedyś miałem układ z monowibratorem, ale teraz nie mogę znaleźć schematu.

Zbuduj na układzie 555 klasyczny generator krótkich impulsów dobierając elementy tak aby otrzymać impulsy o częstotliwości 4 Hz oraz wypełnienu ok. 5 – 10 % i wyposaż go w układ zasilania anod wyświetlacza tak jak na rysunku niżej. Dioda Zenera podana na rysunku: dla przypadku gdy anody wyświetlacza zasilane są napięciem 5 V. Jeśli potrzebna jest inna jego wartość: należy odpowiednio dobrać diodę Zenera.
    Jeśli uda nam się zrealizować w ten sposób mieszacz cyfrowy, nie wykluczone, że uzyskamy potrzebny nam efekt. Prawdopodobnie też będziemy musieli uformować sygnał wejściowy podawany na wyprowadzenie 5 w ciąg krótkich ujemnych impulsów. A więc na bazę tranzystora sterującego podajemy krótkie impulsy dodatniej polaryzacji. Układu nie sprawdzałem w praktyce.
    Zyczę uzyskania pożądanych wyników.
    masteriusz
    Level 21  
    dość długo nei pisałem miałem troszke spraw na głowie i odłożyłem ten projekt.

bawiłem siew symulatorze na tym ne555 rózne aplikacje itp i jest jedna zasadnicza sprawa na niskich obrotach układ tez będzie migał efekt świecenia można uzyskać przy F=0 i F=bardzo wysokiej gdzie ludzkie oko nie zauważy migania...

obliczyłem ze impulsator w motocyklu daje 2 impulsy na obrót wału jednak to informacja dka komputera a z komputera jest wyprowadzenie do obrotomierza i zapewne tam jest niższa częstotliwość. pomierzę to i napiszę.

myslalem nad LM2917 i w tedy napięcie steruje załączeniem układu migania.

w zasadzie aby uprościc ukłąd zrezygnuję z dwóch częstotliwości migania, niech jest jedna około 2Hz tak ładnie wyglądało na symulacji :)
    wacekzgor
    Level 15  
    Drogi Twoim Rodzicom Motocyklisto,
    tak dziwnie składa się, iż włączyłem się do realizacji projektu, który – po przemyśleniu - nazwałbym wręcz samobójczym. Osobiście proponuję zarzucenie go ze względów bezpieczeństwa jazdy. Chciałbym jednak aby pomysł został zrealizowany, ale tylko w postaci urządzenia bezpiecznego dla kierowcy.
    Motocyklista przy szybkości 200 km/h: w ciągu sekundy pokonuje odległość 55 m.
    Migające światełko znane jest w dziedzinie hipnozy jako czynnik wprowadzający w stan transu (niektórzy nazywają go snem hipnotycznym). W warunkach zmęczenia lub niedospanej nocy jesteśmy szczególnie podatni na zapadanie w stany mikrosnu. W tym czasie mamy oczy otwarte, ale nie widzimy drogi.
    Przy prędkości powyżej 100 km/godz: nie wolno ani na chwilę odrywać wzroku od drogi, którą jedziemy.
    Obrotomierz, który chcesz zainstalować na motocyklu będzie angażował twoją uwagę oraz wzrok kosztem obniżenia zdolności obserwacji drogi i zachowania się jej użytkowników.
    Proponuję natomiast inne rozwiązanie: bardziej bezpieczne i funkcjonalne. Idea odczytu byłaby taka sama, ale zamiast wzroku sygnały odbierałby zmysł słuchu w postaci dźwiękowych piknięć zamiast błysków diody.
    W kasku możesz zainstalować odbiornik /UKF, bleutoth lub na podczerwień/, zaś niewielki nadajnik podłączysz do wyjścia obrotomierza.
    Życzę zbudowania bezpiecznego urządzenia oraz szerokiej drogi.
    Pozdrawiam