Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy NE555 może przetwarzać częstotliwość na impulsy??

masteriusz 15 Gru 2010 22:18 3322 6
  • #1 15 Gru 2010 22:18
    masteriusz
    Poziom 21  

Mam problem na jakich elementach realizować opisany poniżej ukłąd:

Układ będzie miał na wejście podawaną częstotliwość a na wyjściu układu mają pojawić się impulsy zależnie od f-wejściowej.
    Tak jak na rysunku:
    Czy NE555 może przetwarzać częstotliwość na impulsy??

chciałbym aby próg X przy którym na wyjściu pojawiaja się impulsy zamiast stanu wysokiego był regulowany tak samo ilośc impulsów.

Myslałem o NE555 i jakimś filtrze LC

0 6
  • #2 16 Gru 2010 01:19
    wacekzgor
    Poziom 15  

Wszystko zależy od dokładnie sprecyzowanych wymagań jakie chcemy uzyskać od naszego układu. A więc ile tych impulsów wyjściowych ma być w stosunku do impulsów wejściowych, kształt i amplituda impulsów, przesunięcie czoła lub opadającego zbocza impulsów w stosunku do imp. wejściowych, inne wymagania np. pakiet drgań gasnących. Z załączonego wykresu niewiele wynika. Mimo tego wydaje mi się, że układ wymaga 2 układów czasowych. Mam wrażenie, iż po sprecyzowaniu wymagań i ograniczeń układ jest łatwy do realizacji.

Układ czasowy 555 – w konfiguracji monowibratora - może pracować jako komparator częstotliwości. Jeśli założymy, iż pragniemy wykrywać częstotliwość 4 Hz musimy dobrać elementy układu tak, aby uzyskać stałą czasową monowibratora T=1/f a więc równą ¼ sekundy.
    Po dobraniu i wartości elementów na podstawie wyliczeń z wzoru T[s]=1,1*R[Ω]*C[F] /pojemność w faradach jest bardzo rzadko stosowana; najczęściej stosujemy mniejsze jednostki takie jak np. µF; 1 µF = 1/1000000F/, praktycznym sprawdzeniu działania układu /kondensatory elektrolityczne mogą mieć pojemność nawet o 100% większą niż podana na obudowie wartość, ponadto posiadają upływność/ i skorygowaniu wartości elementów należy zbadać jaki prąd pobiera zastosowany wyświetlacz w najniekorzystniejszym przypadku, a więc gdy palą się wszystkie segmenty wyświetlacza, oraz jakie jest napięcie zasilające jego anody. Jeżeli prąd pobierany przez wyświetlacz przekracza dopuszczalny prąd wyjściowy układu czasowego 555 / dla większości układów w wersji bipolarnej wynosi on 0,2 A/należy zastosować wzmacniacz wyjściowy prądu. A więc wtórnik emiterowy w postaci tranzystora /najczęściej wystarcza tranzystor o dopuszczalnym prądzie wyjściowym 1A/ którego kolektor podłączamy do źródła napięcia zasilania wyświetlacza, emiter do anod wyświetlacza zaś bazę przez rezystor 300 – 1000 omów do wyjścia układu czasowego/wyprowadzenie 3/, a także przez rezystor 1 – 15 kiloomów do minus zasilania, najczęściej jest to również masa układu. Napięcie zasilania wtórnika musi być większe o 0,6V niż zmierzone napięcie na wspólnym punkcie zasilania anod wyświetlacza inaczej może być widoczny spadek intensywności świecenia. Układ prawdopodobnie będzie wymagał elementów formujących impulsy wyzwalające monowibrator /z reguły wystarcza jedna bramka Schmidta lub odpowiedni układ tranzystorowy/ a także zabezpieczające przed przedostawaniem się na wejście monowibratora wysokonapięciowych impulsów wyzwalających jeśli będę pobierane z przerywacza lub cewki zapłonowej, które mogą zniszczyć zastosowany układ scalony.
    Po przekroczeniu zadanej przez nas częstotliwości zaczną pojawiać się krótkie impulsy przerw w zasilaniu wyświetlacza które powinny być tym bardziej widoczne im więcej częstotliwość impulsów - podawanych na wejście monowibratora – odbiega od założonej granicznej.

Zbuduj klasyczny generator na układzie 555 przykładowo 1 Hz oraz układ doładowywania i rozładowywania jego pojemności odpowiedzialnej za częstotliwość i poeksperymentuj podając ujemne krótkie impulsy z różnymi częstotliwościami na owe wejścia. Podawanie – na bazę T2 impulsów rozładowujących pojemność C wydłuża czas ładowania do osiągnięcia 2/3 Vcc. Przy pewnej częstotliwości biorąc pod uwagę wartość rezystora R22 nie będzie możliwe osiągnięcie takiego poziomu. Wymuszanie przewodzenie tranzystora T1 podawaniem krótkich ujemnych impulsów powoduje skrócenie czasu ładowania pojemności C do 2/3 Vcc. W cyklu rozładowania pojemności do poziomu 1/3 Vcc jest odwrotnie.
    Cała przyjemność w samodzielnym osiągnięciu pożądanego wyniku.

0
  • #3 17 Gru 2010 09:31
    masteriusz
    Poziom 21  

Może inaczej :) napiszę do czego ma mi posłużyć taki układ :)

Ma działać troszkę jak shift light...a dokładniej, mam wyświetlacz biegów w motocyklu i chcę aby przy obrotach mocy max aktualnie wyświetlany bieg migał a po przekroczeniu tych obrotów zaczął migać szybciej. wyświetlacz jest oparty w LED 7-segmentowy ze wspólną anodą więc wystarczy sterować + od wyświetlacza.
    zmierzę jaka jest częstotliwość na wejściu obrotomierza przy tych obrotach. wydaje mi się, że częstotliwość migania będzie na poziomie około 4Hz i 8Hz.

0
  • #4 25 Gru 2010 02:05
    wacekzgor
    Poziom 15  

Kiedyś miałem układ z monowibratorem, ale teraz nie mogę znaleźć schematu.

Zbuduj na układzie 555 klasyczny generator krótkich impulsów dobierając elementy tak aby otrzymać impulsy o częstotliwości 4 Hz oraz wypełnienu ok. 5 – 10 % i wyposaż go w układ zasilania anod wyświetlacza tak jak na rysunku niżej. Dioda Zenera podana na rysunku: dla przypadku gdy anody wyświetlacza zasilane są napięciem 5 V. Jeśli potrzebna jest inna jego wartość: należy odpowiednio dobrać diodę Zenera.
    Jeśli uda nam się zrealizować w ten sposób mieszacz cyfrowy, nie wykluczone, że uzyskamy potrzebny nam efekt. Prawdopodobnie też będziemy musieli uformować sygnał wejściowy podawany na wyprowadzenie 5 w ciąg krótkich ujemnych impulsów. A więc na bazę tranzystora sterującego podajemy krótkie impulsy dodatniej polaryzacji. Układu nie sprawdzałem w praktyce.
    Zyczę uzyskania pożądanych wyników.

0
  • #6 27 Mar 2011 20:44
    masteriusz
    Poziom 21  

dość długo nei pisałem miałem troszke spraw na głowie i odłożyłem ten projekt.

bawiłem siew symulatorze na tym ne555 rózne aplikacje itp i jest jedna zasadnicza sprawa na niskich obrotach układ tez będzie migał efekt świecenia można uzyskać przy F=0 i F=bardzo wysokiej gdzie ludzkie oko nie zauważy migania...

obliczyłem ze impulsator w motocyklu daje 2 impulsy na obrót wału jednak to informacja dka komputera a z komputera jest wyprowadzenie do obrotomierza i zapewne tam jest niższa częstotliwość. pomierzę to i napiszę.

myslalem nad LM2917 i w tedy napięcie steruje załączeniem układu migania.

w zasadzie aby uprościc ukłąd zrezygnuję z dwóch częstotliwości migania, niech jest jedna około 2Hz tak ładnie wyglądało na symulacji :)

0
  • #7 01 Kwi 2011 21:00
    wacekzgor
    Poziom 15  

Drogi Twoim Rodzicom Motocyklisto,
    tak dziwnie składa się, iż włączyłem się do realizacji projektu, który – po przemyśleniu - nazwałbym wręcz samobójczym. Osobiście proponuję zarzucenie go ze względów bezpieczeństwa jazdy. Chciałbym jednak aby pomysł został zrealizowany, ale tylko w postaci urządzenia bezpiecznego dla kierowcy.
    Motocyklista przy szybkości 200 km/h: w ciągu sekundy pokonuje odległość 55 m.
    Migające światełko znane jest w dziedzinie hipnozy jako czynnik wprowadzający w stan transu (niektórzy nazywają go snem hipnotycznym). W warunkach zmęczenia lub niedospanej nocy jesteśmy szczególnie podatni na zapadanie w stany mikrosnu. W tym czasie mamy oczy otwarte, ale nie widzimy drogi.
    Przy prędkości powyżej 100 km/godz: nie wolno ani na chwilę odrywać wzroku od drogi, którą jedziemy.
    Obrotomierz, który chcesz zainstalować na motocyklu będzie angażował twoją uwagę oraz wzrok kosztem obniżenia zdolności obserwacji drogi i zachowania się jej użytkowników.
    Proponuję natomiast inne rozwiązanie: bardziej bezpieczne i funkcjonalne. Idea odczytu byłaby taka sama, ale zamiast wzroku sygnały odbierałby zmysł słuchu w postaci dźwiękowych piknięć zamiast błysków diody.
    W kasku możesz zainstalować odbiornik /UKF, bleutoth lub na podczerwień/, zaś niewielki nadajnik podłączysz do wyjścia obrotomierza.
    Życzę zbudowania bezpiecznego urządzenia oraz szerokiej drogi.
    Pozdrawiam

0