Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer 2*12" czy 1*18.

mike1516 07 Paź 2004 15:08 4356 42
  • #1 07 Paź 2004 15:08
    mike1516
    Poziom 10  

Miałem sobie robić subwoofer estradowy na głośnikach delta 15lfc ale przemyślałem że lepiej zrobic cos lepszego niż potem wymieniac sprzęt. Problem jest w tym że nie wiem co by lepiej zagrało 1 głośnik 18" czy może dwa 12" Sprzęt bedzie grał głównie muzykę techno może z czasem będzie na nim grała kapelka na weselach ale na razie techno i trance. Potrzebuje nagłśnić salę gdzieś ok 180m2. Czy np Kappa 18 dobra byłaby do tego suba i czy bas by nie zginął na takiej sali(oczywiście dałbym dwa takie na sale). Co do 12 to jeszcze nie wiem jakie głośniki. Z ceną też nie chce przesadzać najwięcej moge wydać tyle co kosztują te kappy 18 czyli ok 700zł. Prosze o propozycje dobrego suba BR.

0 29
  • #2 07 Paź 2004 15:15
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Alez oczywiscie, ze 18 cali! poszperaj, niedawno projektowali cos na wlasnie tym glosniku. Jak nie znajdziesz (khm) lub bedziesz mial jakies pytania - to pisz. ( na stronie producenta sa tez zalecane obudowy...)

0
  • #3 07 Paź 2004 15:17
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

jezeli ma to byc typowy subwoofer to na tej 18-tce. zagra troszkę lepiej i łatwiej poskładać.

0
  • #5 08 Paź 2004 14:00
    irek2
    Poziom 40  

Ja tez bylbym za 18calowka. Tylko ze taka wymaga min 150litrow zeby zagrala. A robiac kilka malych skrzynek z glosnikami 12-15cali mamy troche latwiejsze ustawianie i przewoz. Zawodowym muzykom z czasem po prostu urywaja sie rece od dzwigania i szukaja czegos mniejszego lzejszego i co im sie do malego wanika zmiesci. Muzycy wysokiej klasy nie martwia sie tym wcale. Ale wiekszosc weselnych grajkow ma inne realia zycia.

0
  • #6 08 Paź 2004 15:14
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Zamiast jednego głośnika 18 cali duzo lepiej zagra paczka na 2 sztukach 15 cali w odpowiedniej obudowie. Przykładem jest konstrukcja MTL 215, o ile pamiętam chyba firmy ELECTRO VOICES, wymiary to 50 cm, 76 cm, 70 cm. Stosuje ja wiele firm profesjonalnych. Wadą jest to że wymaga dość dobrych głośników., a te nie należa do tanich.
    jk

0
  • #7 08 Paź 2004 15:57
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak, ale do 700 zl to nie dwa 15 calowce - bo beda slabe i do kitu...Lepiej postawic na 1 wiekszy i lepszy glosnik w tej sytuacji. Nie mozna porownywac dwoch 12" do 18" - dwa 15" to juz co innego... (mowie o porownywalnej klasie glosnikach).

0
  • #8 11 Paź 2004 19:49
    mike1516
    Poziom 10  

Czyli mam rozumieć że lepiej i głośniej zagra ta 18. Tylko w jakiej obudowie??? Prosze o podpowiedź jakie pudło było by dobre dla tego głośnika.

0
  • #9 11 Paź 2004 20:56
    diyManiek
    Poziom 29  

Mysle, ze moze lepjej pasowałaby tutaj BEYMA VM18. Kosztuje 651zł ma 400W - KAPPA18 kosztuje 706zł ma 500W. Parametry Beymy są wg. mnie troche lepsze... Obudowa ok. 170-180litrów by wypadało minimum zrobic. Kto stawia na beyme, a kto na eminenca???

0
  • #10 14 Paź 2004 09:48
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Oba głośniki podobnie zachowaja sie w standardowej dla takich głośników obudowie o objętośći ok 150 litrów, i B-R = 35 Hz. Zaletą beymiaka jest to że ma cewkę o średnicy 100 mm, i moc podawaną według "starej normy", natomiast kappa 18 ma cewkę 76 mm, i moc podawana według "nowej o 20 % większej normy) AES.
    Solidny aluminiowy kosz u beymy gwarantuje przeżycie głośnika nawet w przypadku upadku kolumny z samochodu, a mam duże wątpliwości czy "blaszak" eminence to wytrzyma....Ponadto, na takie głośniki jak beyma można bez ryzyka jego spalenia podać nawet 800W, co często robię, a głośnik siedzi w paczce BTL 118,( obecnie BTR 118, po modyfikacji) xxxxxxxxxxxxx
    STAWIAM NA BEYMA
    jk

0
  • #11 16 Paź 2004 17:43
    eqt
    Poziom 26  

"Oba głośniki podobnie zachowaja się w standardowej dla takich głośników obudowie o objętośći ok 150 litrów, i B-R = 35 Hz"
    Owszem podobnie, ale lepszy jest kappa18 ,wymaga mniejszej obudowy i mam mniejszy szczyt rezonansowy. Czyli VM18 ma wady jakie ma delta15LF. Nie widzę u ciebie konsekwencji.

"natomiast kappa 18 ma cewkę 76 mm, i moc podawana według "nowej o 20 % większej normy) AES. "
    Na jakiej podstawie tak sądzisz? Bezczelnie kłamiesz, bo juz raz ci udowodniłem że to nieprawda.

"moc podawana według "nowej o 20 % większej normy) AES. "
    20% więcej to bzdura. Zobacz choćby SM115. 400W/250W daje 60% a nie 20%.

"kappa 18 ma cewkę 76 mm"
    noi dzięki temu układ drgający jest lżejszy i Eminence jest głosniejszy. (Mąrdzejsi konstruktorzy)

"Solidny aluminiowy kosz u beymy gwarantuje przeżycie głośnika nawet w przypadku upadku kolumny z samochodu"
    Tego nic nie gwarantuje.

"Ponadto, na takie głośniki jak beyma można bez ryzyka jego spalenia podać nawet 800W"
    Nic dodać nic ując -to jest własnie cała prawda o Tobie.
    Wesz ja CZASAMI grzeję tranzystory do 200' i tez się nie palą, ale to nie ma nic wspólnego z rzeczywistym srodowiskiem pracy.
    Na głosnik serii LX (600W)podawałem nawet 800W. Wytrzymał dokładnie 30min. Teraz dostaje tylko 400W (bo 600 też nie wytrzymuje).

"http://www.silversound.info/eisscorpion.html#ofirmie.html"
    mógłbyś juz dać spokój z tą reklamą

polecasz głosnik, do którego firma BEYMA się nie przyznaje na swojej stronie główniej -dla mnie to podejrzany produkt.

0
  • #12 04 Lis 2004 00:46
    awszakan
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o 2x12" czy 1x18" to lepiej 2 głośniki po 12" tylko trzeba odpowiednią konstrukcje do tego dobrać ( w jednej obudowie po 2 basy) tak jak na fotce http://ciapaczkowy.w.interia.pl/szablon_obrazki/0000300.JPG wtedy bass zabija. Jedna obudowa na 2x12" ma 300 litrów. Cewka ma średnice 7 cm. jeden głośnik ma 200 vat w rmsie (moc nominalna) i 600 vat w muzycznej mocy. Bez problemu nagłośni tą sale.

0
  • #14 04 Lis 2004 11:21
    toadi
    Spec od akustyki

eqt napisał:
    :sm16:
    już mnie zabił ten bas

A mnie rozwalila ta kontrukcja w podanym linku buahahahahahahhaa

- nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy!

Cikawe co tym mozna naglosnic chyba garaz blaszak :) :sm30:

0
  • #15 04 Lis 2004 23:03
    awszakan
    Poziom 10  

eqt i toadi , widać że nie jesteście rozsądni, nie znacie prawdziwych basów, wy macie takie kolumny (glosniki) bez ciśnień ktore pierdzą i myślicie że takie cacko też tak pierdzi jak wasze. Jesteście głupimi bachorami.

0
  • #16 04 Lis 2004 23:54
    toadi
    Spec od akustyki

Buahahahahahaha najpierw sie pochwal ile masz lat 14 ?????????? a ile zrobiles kolumn w swoim zyciu te dwie buahahahahahaha nie osmieszaj sie zna takich wlasnie co maja prawdziwe basy ze swojego sprzetu jezdza duzym fiatem a w bagazniku altus i jest bum cyk bum cyk hehehehe jak bym chcial to uslyszec :multi: a proponuje ci wlorzyt to do swojego malucha na tylnie siedzenie podlaczyc do tej wpanialej wierzy z 3 przedluzacze od kosiarki i pojezdzij po swoim osiedlu ...................
    A jak chcesz poczuc piekny gleboki 50Hz bas to wlacz je bezposrednio do sieci :evilbat:

- nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy!

Pozdrawiam

0
  • #17 05 Lis 2004 01:12
    awszakan
    Poziom 10  

miałem rok temu 4 altusy i je powyrzucałem do śmietnika bo nie dawały dobrego basu tylko sopran. Moje kolumny nie są do samochodu bo one są większe od dużego fiata , one są na duże sale bo bass jest do niewytrzymania, altusy są dobre dla dzieci, ty jestes tym dzieciakiem ktory sie nie zna na basowych głośnikach, zrobiłem zajebiste kolumny raz a porządnie i nie musze ich zmieniać i robić drugich bo już nie da sie zrobić lepszych. Byle gowna nie zrobiłem.

0
  • #18 05 Lis 2004 09:00
    Kwaczor

Spec od akustyki

Dziwnie to wszystko brzmi... ale moze zrobimy jakies małe porównanie... Co myslisz Toadi? Chociaz do symulatora wrzucić dane tych głosników i sprawdzić jak to wygląda. :D

To by mogło być zabawne.

awszakan - ty chyba serio nie wiesz z kim rozmawiasz :sm19:
    Rzuc jakimiś parametrami innymi niż moc. Jakies strojenie, rezonans, skuteczność... impuls, wytrzymałość. Czym karmisz te swoje 800W?

0
  • #19 05 Lis 2004 10:33
    toadi
    Spec od akustyki

Nie ma najmniejszego problemu parametry do glosników gamma 15 sa ogolnie dostepne i kazdy zainteresowany sobie znajdzie ja moge pozniej zalczyc odpowiednie wykresy a jedna z moich konstrukcji jest w dziale Wlasne konstrukcje DIY pod nazwa "koje kolumny Gamma15 +APT"
    NIedlugo zostaja uzupelnione o 4 kolumny na Craaft-Solton TC15/200

Moze chociaz podasz jakiej firmy masz te glosniki w swoich kolumnach bo przychodzi mi takie cos do glowy ...... 2 takie kolumny na 30 cm glosnikach jeszcze miekkich nie sa w stanie naglosnic nawet 100m2 sali.....
    Sadzac po miekkim zawieszniu ich efektywnosc nie przkroczy 90-92 dB/w/m wiec nawet z 1000W nie masz co podskakiwac do kolumn na Gammie

0
  • #21 05 Lis 2004 13:41
    Kwaczor

Spec od akustyki

Wiem Toadi, ze nie ma problemów z parametrami. Ja moge dorzucić swoje Truvoxy, do ktorych też parametry są znane. Czekam tylko na tego wygadanego konkurenta....

0
  • #22 05 Lis 2004 13:57
    toadi
    Spec od akustyki

Witam ponownie zamieszczam jeden z wykresow do gammy15 myzle ze ten jeden w tym przypadku jest najwazniejszy ........

Wlasnie ze sie tak spytam ma moze ktos paramtry TS do soltona TC15/200 bo by sie sprzydaly

0
  • #23 05 Lis 2004 15:26
    awszakan
    Poziom 10  

Moj jeden głośnik ma pasmo przenoszenia od 25Hz , 90 dB ale w obudowie tej dochodzi aż do 138 dB.- czyli ciśnienie jest niesamowite, takiego basu wy napewno nie czuliście w klatach nawet na koncercie. Jedna kolumna ma glosniki po 8 ohm a druga po 4 omy. Najlepsze kolumny to te JBL i moje bo lepszych nie ma na świcie kolumn jak te JBL i moje.

0
  • #24 05 Lis 2004 15:33
    Kwaczor

Spec od akustyki

z prostej matematyki wynika..... :x-mas: ze jezeli przy dwukrotnym wzroscie mocy poziom cisnienia akustycznego wzrasta o 3dB.

a twoje kolumny maja nominalnie 90dB przy 1W

to zeby osiagnac 138dB... musiały by miec jakies 50000W

Cyba, ze mierzysz 5cm od suba a nie w 1m.

0
  • #25 05 Lis 2004 15:36
    micho a
    Poziom 35  

awszakan ile ty masz 12 lat ??? w żadnej kolumnie spl ci do 138 z 90 nie wzrośnie nie ma szans nawet w tubie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zastanów sie co piszesz bo szkoda mi ciebie ja mam 16 lat i wiem że jbl jest najdroższy ale nie koniecznie najlepszy

pasmo przenoszenia od 25 hz przy spl 90 db :lol: :lol: z którego wariatkowa sie urwałeś ???????? może jeszcze wszystko do 100 zł cie kosztowało

jak sie nie znasz to nie pisz a propos może chcesz kupić kolumne chodzi od 20hz-20khz na jedym lw1200 w 30 l z wzmakiem 2 wat rozwala chate koszt z 111234567 w dolarach

0
  • #26 05 Lis 2004 15:44
    eqt
    Poziom 26  

:sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38: :sm38:

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

myślałem że ze stołka zlecę.

To chyba jakaś prowokacja.....

90dB z 1W ! hahaha
    żeby osiągnąć 138dB kolumna musiałaby mieć 10^4.8 czyli 63 095 Watów
    hehehe
    25Hz hehhehehe

0
  • #27 05 Lis 2004 23:47
    awszakan
    Poziom 10  

Debile nie napisałem że na 1 m, tylko że aż do 138 dB SPL max!!!!!!!

0
  • #28 06 Lis 2004 00:00
    eqt
    Poziom 26  

sam jesteś tym o kim mówisz. nawet 1mm od membrany nie ma takiego cisnienia.

0
  • #29 06 Lis 2004 00:18
    toadi
    Spec od akustyki

Buahahahahaha dawno sie tak nie usmialem

mam prosbe de omoderatorow zaby narzie nie zamykac tego tematu ani nie przenosic do kosza :)

Bardzo lubie czasem poznac radosna tworczość naszych krajanów :)

A tak serio "awszakan" ty chyba pisujesz na co dzien literature fantastyczna (ale nie fantastyczno-naukowa bo to widac) bo takie bajki
    tu piszesz ze hej moze kiedys nakreca na postawie tych postów jakis film ............ hehehe a tak zerknijcie tutaj
    http://www.mdcs.elektroda.net/hiend/hiend.html
    Tam chyba konstruktor tego cuda byl przekonany o genialnosci swojej konstrukcji .

PS

Sa tylko dwie rzeczy nieskonczone wszechswiat i ludzka glupota , wszechswiata nie jestm pewny. A.E.

0
  • #30 06 Lis 2004 00:41
    wowka
    Poziom 28  

awszakan a czym to zasilasz ?? ta marna wieza co stoi pod biurkiem ? ile to ma ? 5000W ?? :D Rzeczywiscie bas na tym sprzecie musi "zabijac" Hahahahaha
    Moze napisz dokladnie co to za glosniki, i jaka duza jest skrzynia
    PS ciekawe kiedy zaczyna spadac wytrzymalosc mocowa, moze juz przy 50Hz :D Ale co ja ci bede jakimis bzdurami typu wytrzymalosc mocowa glowe zawracal przeciez wiesz lepiej :D Zreszta przeciez i tak nie jestes w stanie tego sprawdzic przy pomocy tej swojej wiezy :D A ta dziura w srodku miedzy glosnikami to bass-reflex ??

0