Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cinquecento, rozrusznik nie kręci, brzęczenie pod maską!

Tomgo1990 16 Dec 2010 13:59 7524 11
    Tomgo1990
    Level 9  
    Witam!

Nie dawno padł mi rozrusznik w CC 700, okazało się, że bendix był do wymiany, jako, że znajomy miał do sprzedania używany rozrusznik odkupiłem go od niego za flache, odkręciłem stary, wkręciłem nowy i było ok auto działało jak wcześniej. Po około 2 tygodniach wczoraj wsiadam do auta i znów rozrusznik nie kręci...
    Sprawdziłem akumulator i jest ok (lampki także przygasają po przekręceniu kluczyka) wykręciłem rozrusznik i sprawdziłem go na akumulatorze i także było ok (wysuwał się i kręcił) to mnie zdziwiło więc wkręciłem go z powrotem i postanowiłem sprawdzić okablowanie, które dochodzi do rozrusznika... Sprawdziłem po kolei najpierw najmniejszy (czerwony) kabelek podłączyłem pod żarówkę i było ok, później sprawdziłem największy (taki obudowany, czy jak to powiedzieć) pewnie każdy wie o co chodzi i z tym też było ok, później przyszła pora na kabel średniej wielkości i tu pojawił się problem gdy podłączyłem go pod żarówkę i akumulator żarówka świeciła dużo słabiej i pojawiło się dziwne brzęczenie z prawej strony silnika (stojąc przodem do maski) pomyslałem że może jakiś bezpiecznik poszedł (bo jakieś tak są) ale były ok. Jest tam także jakiś przekaźnik więc myslałem że to jego wina bo tak jakby to właśnie z tego miejsca dobiegało brzeczenie, ale wymieniłem go i tez nie pomogło... czy ktoś ma jakiś pomysł co jest tego przyczyną? Może jakieś zwarcie? Jeśli ktoś miał podobną sytuacje proszę o pomoc i w miarę możliwości łatwą instrukcje jak ewentualnie naprawić usterkę.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A sprawdziłeś, czy do rozrusznika dochodzi sygnał ze stacyjki? Sprawdziłeś, czy kostka stacyjki nie upalona? Próbowałeś odpalić rozrusznik na krótko?
    viper555
    Level 39  
    Instalację masz w porządku ,ten kabel idzie do alternatora i tam nic nie kombinuj tylko napraw rozrusznik.P
    Tomgo1990
    Level 9  
    Więc tak... kostki są ok przynajmniej wizualnie, każdą sprawdziłem po kolei.
    Prąd ze stacyjki dochodzi chyba tak jak ma bo po przekręceniu lampki przygasają i słychać jak w rozruszniku wysuwa się wałek czy jak to sie tam nazywa, ale niestety nie kręci. Na krótko też jest ok.

viper555 - no ale czy to normalne że tylko na tym kablu jest mały prąd, bo żarówka bardzo słabo świeciła no i te dziwne brzęczenie to też raczej nie jest normalne, bo przynajmniej wcześniej nic takiego nie było słychać...?
    viper555
    Level 39  
    To zobacz czy nie masz urwanej masy od silnika jest nad alternatorem i co znaczy na krótko jest ok.P
    Tomgo1990
    Level 9  
    Z tego co mi wiadomo "na krótko" to po prostu podłączenie rozrusznika po za autem czyli normalnie pod akumulator "-" na obudowę "+" na ten gwint... itd no i wszystko jest ok kręci, wysuwa, wiec chyba rozrusznik dobry, no chyba ze to nie o to chodzi w tym sprawdzeniu?

Ide zobaczyć zaraz ta mase, bo tego nie sprawdzałem, mam nadzieje że jest tam w miare dobre dojście...

Mógłby ktoś pokazać na zdjęciu albo opisać gdzie dokładnie jest ta masa, bo nie wiem, czy dobrze szukam :/
    Pogrzebałem tam troche i spróbowałem zapalić i za 1 razem zaczął kręcić rozrusznik ale coś słabo (można wywnioskować po odgłosie) a za 2 razem znowu nic i nic... Może faktycznie nie ma masy i jak szperałem to gdzieś troche docisłem kabel czy coś ale to nie wystarczyło... musiałbym dokładnie to sprawdzić i przeczyścić tylko właśnie nie wiem gdzie to jest... może ktoś wrzuci jakąś wote z google i zaznaczy gdzie ta masa by wdzięczny.
    viper555
    Level 39  
    Jaki problem ,od minusa akumulatora idzie kabel do karoserii i dalej do silnika -jest z tyłu.P
    Tomgo1990
    Level 9  
    Sprawdziłem ta mase, przeczyściłem wtyk ale nic nie dało...
    Może jeszcze ktoś ma pomysł?
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Masz padaczkę akumulator, brak "mocy rozruchowej". Podmień i zobaczysz, że zapali.
    Tomgo1990
    Level 9  
    Paweł - pisałem w 1 poście że akumulator jest ok, bo 1 rzeczą która mi przyszła na myśl to właśnie był "wyczerpany" akumulator, więc podłączyłem inny z ojca samochodu (ten na pewno jest dobry) i też nie pomogło... raczej nic nie schrzaniłem bo cieżko tam cokolwiek źle zrobić, podłączyłem go bezpośrednio z samochodu ojca bez wyciągania (na zapalonym silniku)
    Już w sumie mi sie wyczerpały pomysły, chyba jutro czeka mnie wizyta u elektryka, bo nic nie skutkuje :/
    viper555
    Level 39  
    Jak masz dobrą masę i dobry prąd to rozrusznik się skończył i to że leci o niczym nie świadczy.P
    Tomgo1990
    Level 9  
    Hm odwiedziłem też dzisiaj znajomego mechanika-elektryka z samym rozrusznikiem pojechałem myslałem że mi go jakoś sprawdzi (rozkręci, poszpera) i stwierdzi co ewentualnie jest w nim zużyte, a on tylko podłączył go pod spawarkę i włączył kilka razy i powiedział że na jego oko rozrusznik jest dobry... nie wiem czy nie miał czasu czy to taki z niego elektryk jak ze mnie i tylko tak powiedział żeby mnie zmyć czy co... nie wiem czy ryzykować i zakupić nowy (tzn używany ale sprawny) bo tu nie daleko mnie za 40zł ma koleś do sprzedania, czy jechać do elektryka? Bo nie chce tez wydać kasy na marne a później zostane z 2 dobrymi rozrusznikami jak sie okaże że to nie to jest przyczyną. Normalnie bym pewnie tak zrobił, bo wszystko przeciez sprawdziłem i wynika że faktycznie ten rozrusznik jest do du*y. Ale z drugiej strony martwi mnie te brzęczenie i słaby prad na jednym z tych kabli...