Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak połączyć zerwany światłowód?

zhu 11 Paź 2004 14:19 26744 38
    dariuszm2
    Poziom 34  
    Cześć.
    Nie bardzo mi się chciało dokładnie czytać wszystkie posty.

Co do połączenia to pierwszym krokiem należałoby ustalić co to za światłowód (jednomodowy, wielomodowy, gradientowy). Najtrudniej połączyć jednomodowy. Spawarka byłaby najodpowiedniejszym narzędziem, ale istnieją złączki (nie pamiętam w tej chwili nazwy) - wygląda to jak słomka napełniona żelem, które dają możliwość połączenia "na wcisk", ale trzeba mieć nóż do przycinania.
    Takie złącze po połączeniu trzeba zabezpieczyć przed wilgocią w tzw mufie.
    Co do tłumienia to przy spawie (jednomodowy) tłumienie złącza nie może przekraczać 0.15 dB, przy pigtajlu (ktoś o tym wspominał) 0.5 dB

Co do tego jak zrobić złącze na słupie to stosuje się tzw. zapasy technologiczne pozwalające na zdjęcie takiego złącza ze słupa, zarobienia kabla i połączenia go.

Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
    Kapsis
    Poziom 25  
    dariuszm2 napisał:
    Cześć.
    Nie bardzo mi się chciało dokładnie czytać wszystkie posty.

Co do połączenia to pierwszym krokiem należałoby ustalić co to za światłowód (jednomodowy, wielomodowy, gradientowy). Najtrudniej połączyć jednomodowy. Spawarka byłaby najodpowiedniejszym narzędziem, ale istnieją złączki (nie pamiętam w tej chwili nazwy) - wygląda to jak słomka napełniona żelem, które dają możliwość połączenia "na wcisk", ale trzeba mieć nóż do przycinania.
    Takie złącze po połączeniu trzeba zabezpieczyć przed wilgocią w tzw mufie.
    Co do tłumienia to przy spawie (jednomodowy) tłumienie złącza nie może przekraczać 0.15 dB, przy pigtajlu (ktoś o tym wspominał) 0.5 dB

Co do tego jak zrobić złącze na słupie to stosuje się tzw. zapasy technologiczne pozwalające na zdjęcie takiego złącza ze słupa, zarobienia kabla i połączenia go.

Pozdrawiam.

nie zawsza sa zapasy kabla[oczywiscie nieslusznie]bo to polska i robia wbrew normom,albo zostawiaja w pojedynczych miejscach na calej linii otk
  • TermopastyTermopasty
    adamjur1
    Poziom 40  
    Z opisu wynika że zastosowana technologia to:
    albo VDI rozprowadzana przez Legrand-Fael - Katalog legranda na 2004 rok str 613, może lokalny dystrybutor ( w Wielkopolsce jest to Nowa France) naprowadzi Cię na kogoś kto to kupił i wykonuje,. Jest to technologia całkowicie "polowa" osprzęt i wyposazenie to uchwyt pozycjonujący i zaciskarka.

albo 3M ( mam certyfikat VOLITION 3M) robilem szkolenie w tym zakresie ale dla niewielkich ilości zarabianych włókien nie zakupiłem walizki z osprzętem tylko zlecam zaprzyjaźnionej firmie.

i Tobie dokładnie to samo radzę. Nie ma sensu i możliwości opanowania technologii dla jednego złącza. A swoja drogą to chyba ktoś gwarancję na to dał i powinien za niewielkie pieniądze taka pogwarancyjna usługe wykonać.
    Pozdr. J.
    dariuszm2
    Poziom 34  
    Cześć.
    Cena spawu (to będzie najlepsze rozwiązanie) światłowodu jednomodowego nie powinna przekroczyć 100zł, przy większej ilości nawet 40zł). Tak mniej więcej biorą firmy zajmujące się światłowodami.
    Jak Jesteś zainteresowany to poszukam i zobaczę jak nazywają się te złączki które opisywałem (w miarę dobre).

Co do zapasów - nie zdażyło mi się przez 4 lata spawania i pomiarów aby na złączu takiego zapasu nie było - inaczej się nie da - światłowód to nie miedziak - nie da się go naciągnąć założyć złączki i przez to uzyskać połączenie. Czasami jak włókno bywało niejednorodne spawawało się go i po 20 razy, aby uzyskać spaw w granicach normy. Dodam, że przy 10 spawach na linii wartość jednego nie może przekroczyć 0.08dB.
    Pozdrawiam.
    zhu
    Poziom 22  
    Witam , jeżeli możesz , poszukaj jakie złączki stosowałeś do połączeń , i jak najtaniej można sprawdzić czy światłowód jest "drożny" tzn. czy nie ma po drodze przerwy np. w ziemi : jakieś źródło światła na początku a na końcu żeby światłowód świecił - bez pomiaru mocy lub z pomiarem , ale to pewnie już droga sprawa ?
    może ktoś ma na zbyciu jakiś tester do sprawdzania światłowodów - jestem zainteresowany kupnem - lub może coś polecić , b.proszę o info.
    interesuje mnie też zakup noża do światłowodu - jakiej firmy są w miarę solidne i pewne w użyciu ?
    sieć jest duża , po gwarancji i firma chce zainwestować w sprzęt i materiały do eksploatacji , nie jest to naprawa jednorazowa - awarie są też inne i będzie ich więcej , na dzisiaj potrzebne są złączki do napraw światłowodów i tester do sprawdzania .
    midas78
    Poziom 19  
    Dokładnie o to mi chodzi.
    w Polsce możesz to kupić w firmie Lanster (www.lanster.com). Ale niestety sprzedają to po 6 czy 12 sztuk.
    Samo włożenie światłowodu jest proste. Ale trzeba mieć czym go uciąć (jak ciachniesz nożyczkami to na pewno nie zadziała).
    Lanster czasami również zajmuje się spawaniem światłowodów, ale nie wiem czy ci się to będzie opłacać.
    Założę się, że inni producenci również proponują podobne rozwiązanie. A dam sobię rękę uciąć, że taniej niż AMP (Lanster).

Cena pojedyńczego spawu może wynieść ok. 100PLN, ale pewnie trzebaby doliczyć dojazd. Narzędzia AMP do światłowodów są bardzo dobre jakościowo, ale też bardzo drogie.
    Złącze Corelink jest wypełnione żelem i z tego co pamiętam ten żel zabezpiecza przed wilgocią (ale za to ręki nie dam).
    ACULA
    Poziom 34  
    Chyba bardziej zabezpiecza przed odbiciami itp. Żel ma własności żbliżone do światłowodu dlatego nie zachodzi złącze światłowód-powietrze-światłowód i nie ma tak drrastycznych odbić, ale ładnie przechodzi przez żel ;)
    dariuszm2
    Poziom 34  
    Cześć.
    Zobaczę i dam znać.
    Zaznaczam jednak, że aby uzyskać połączenie (w miarę dobre), trzeba go dobrze uciąć (żel nie wystarczy).
    Jak sprawdzić - to zależy od rodzaju światłowodu - jednomodowego nie Sprawdzisz świecąc np lampką. Gradientowy - można stosując np laserek - ale i to na krótkich odległościach.
    Dodam, że kolega robiąc pigtajle świecił lampką z jednej strony (jednomodowy) i z drugiej patrzył przez lupę (ale to tylko do 40m) i dla sprawdzenia czy pigtajl nie jest całkiem do bani.
    Dokładniejsze pomiary zostaje reflektometr - ale to droga zabawka.
    Pozdrawiam.
    dominostaszek
    Poziom 1  
    Witam, mam taki problem musze zrobic prezentacje na studia na temat urzadzenia do przesylu obioru i rozszerzania sieci w pomieszczeniach typu modemy rutery: hdsl shdsl sdsl w miedzi i swiatlowodzie. A mam problem ze znalezieniem w sieci jakis firm konkretnych i katalogow z cenami. Jak ktos zna takie strony firm lub cos co pomoglo by mi zrobic taka prezetacja bo przyznam jestem w tym temacie zielony, a czas mnei nagli bo musze zrobic to na srode. Prosilbym o podanie mi jakis linkow przydatnych do tego. Z gory dzieki. moje gg:10277898