Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner NAD7000 nie działa tuner FM

16 Gru 2010 14:50 2309 3
 • Poziom 10  
  Witam,
  Kupiłem jakiś czas temu bardzo fajny amplituner NAD 7000. Sprzęt jest niestety uszkodzony. Używam go, ale przeszkadza mi trochę jego zmniejszona funkcjonalność. Ma dwie zasadnicze usterki:

  1. Używam go głównie korzystając z wejścia VIDEO (podłączony jest tam komputer). W takim ustawieniu go wyłączam i włączam. Zdarza się jednak czasem, że przy włączeniu samoczynnie uruchamia się tuner FM.

  2. Nie działa tuner FM. Wygląda to tak:
  -Antena (zwykła radiowa, sprawna) jest podłączona.
  -Wskaźnik siły sygnału zawsze pokazuje MAX. Nie świeci nigdy wskaźnik STEREO. Nie świeci nigdy wskaźnik „CENTER TUNING”
  -W trybie ręcznego wyszukiwania, słychać szum i sygnał dalekich stacji
  -Po ustawieniu ręcznie na znaną częstotliwość nadawania jakiejś stacji, w tym miejscu jest znacznie „ciszej” niż na teoretycznie „pustym” paśmie. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że przy mocnym sygnale (np. RMF w Krakowie) jest na tej częstotliwości całkiem cicho, trochę tak, jakby była sama nośna (?).
  -W trybie automatycznym tuner wyszukuje stacje. Tak „Na oko” stroi trochę poniżej rzeczywistej częstotliwości nadawania, np 95.90, zamiast 96MHz. Wychodzi z mutingu z dość głośnym „pyknięciem” i słychać szum, oraz stłumioną (daleką?) stację, lub ciszę w miejscu gdzie powinna być mocna stacja. Wyniki automatycznego szukania są w miarę powtarzalne (+/- 0,05MHz).

  Tuner FM jest zbudowany na układach Sanyo LA1235 i LA3401. Czy podane objawy mówią coś Kolegom?
 • Poziom 10  
  Dziękuję za odpowiedź.

  Przełącznik wejść jest elektroniczny, na microswitchach.

  Na czym będzie polegało strojenie dyskryminatora i czy da się to wykonać bez oscyloskopu?

  Poniżej zdjęcie płyty tunera:

  Amplituner NAD7000 nie działa tuner FM

  Proszę o radę - czy to co widać na zdjęciu w okolicach kondensatorów elektrolitycznych to wylany elektrolit, czy jakiś klej?

  Amplituner NAD7000 nie działa tuner FM
 • Poziom 2  
  Brzydko to wygląda. Oczyściłbym płytkę i wymienił kondensatory - kondensatorów na ogół nie klei się do płytki i w dodatku czymś takim.
  Sprzętowi który ma parę lat nie zaszkodzi wymiana elektrolitów. Opisy strojenia dyskryminatora do znalezienia na Elektrodzie.

  Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

  Hmmm... częściej spotykałem się z poklejonymi cewkami i dławikami, kondensatory - rzadko. Abstrahując od tego - w starym sprzęcie można spokojnie założyć że kondensatory nowe będą znacznie lepsze od starych, a te tutaj na zdjęciu, z racji tego co jest pod nimi (co nie przypomina kleju), wyglądają na dość chore. Dodatkowo zalanie tym czymś innych elementów nie świadczy dobrze o perspektywach poprawnej pracy układu.