Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv7-1140ew: zbyt duża temperatura?

16 Gru 2010 15:22 8665 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    Chciałbym zapytaś się, CZY TO NORMALNE, że temperatura mojego GPU dochodzi do 74°C? Trzymam laptopa na biurku - osiąga 73°C. Kładę pod tył (gdzie mieści się wiecznie ciepły wylot powietrza) farbki plakatowe, aby polepszyć obieg powietrza - temperatura maleje do ok. 64°C. Dodaję, że był 4 miesiące temu czyszczony sprężonym powietrzem. Czy podkładka chłodząca rozwiąże sprawę?
    https://obrazki.elektroda.pl/4674780500_1292509295.jpg
  • Poziom 18  
    Witam,

A jak było przeprowadzone czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem? Jeśli to polegało tylko na dmuchaniu w radiator przez obudowę to wręcz mogłeś więcej szkody zrobić niż pożytku. Czyszczenie laptopa należy przeprowadzić rozbierając laptopa i wymontowując radiator i wentylator i dokładnie je czyszcząc a następnie zamontować z nową pastą termoprzewodzącą i nowymi termopadami lub lepiej miedzianymi podkładkami.

Dmuchając w radiator tylko wdmuchałeś zbity kurz, który wygląda jak filc pomiędzy łopatki wentylatora, taki kurz niestety nie ma gdzie uciec ponieważ wentylator jest zamknięty w obudowie a tworzony strumień powietrza przez wentylator wydmuchuje kurz poprzez radiator ponownie go zatykając. W najgorszym wypadku wentylator mógł ulec zatrzymaniu i uszkodzeniu, z czym się już spotkałem.

Kolejną sprawą jest fakt, że w niektórych laptopach (np. HP DV 2500) radiatory się z czasem lekko deformują i nierównomiernie dociskają rdzeń GPU co powoduje znaczny wzrost temperatury poprzez nierównomierne oddawanie ciepła. Należy taki radiator spróbować delikatnie nagiąć tak aby po założeniu równomiernie uciskał rdzeń GPU.

We wspomnianym wyżej HP DV 2500 (dv2699ea) z grafiką nVidia GeForce 8400M GS temperatura na GPU po wyczyszczeniu radiatora i wymianie termopadów na GPU utrzymywała sie na poziomie 60-70st. podczas normalnej pracy, mierząc odstęp między radiatorem a GPU okazało się, że że radiator się zdeformował i nie równo dociskał do GPU.

A ostatnią rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest fakt iż grafiki nVidia z przed roku 2009 mają wadę polegającą na przegrzewaniu się.

Używanie podkładek "coolerów" chłodzących raczej nie przyniesie Tobie wymiernego efektu. Na początek prawidłowo wyczyść radiator, wymień pasty termoprzewodzące i termopady i sprawdź czy obniżyła się temperatura n GPU.

--
    pozdrawiam,
    demeus
  • Poziom 29  
    Temperatura za wysoka, podane temperatury są pod obciążeniem czy w spoczynku? Jakie jest obciążenie procesora?
    Czyszczeni sprężonym powietrzem jest nieskuteczne a czasem można uszkodzić system chłodzenia lub płytę główną. Zbity kurz czasami nie da się usunąć za pomocą sprężonego powietrza. Rozbierz laptopa wyczyść system chłodzenia, zastosuj nową dobrą pastę termo przewodzącą wymień thermopady na nowe. Używanie tak przegrzewającego się laptopa w przyszłości doprowadzi do usterki układów BGA na płycie głównej. Lepiej naprawić system chłodzenia niż kupować ta podkładkę, no chyba ze za jakiś czas będziesz kupował nowego laptopa.
  • Poziom 2  
    foldback : Temperatura jest podana w spoczynku. Obciążenie procesora wynosi ok. 10%.
    demeus : Z "gorącego wydechu" powietrze wydostaje się dość silnym strumieniem i jest gorące. Niestety, jest on ustawiony ukosem do powierzchni blatu i blat strasznie się nagrzewa. Czy po twoich radach czyszczenia ten strumień się zmniejszy, lub nie będzie tak gorący?
    Moja karta graficzna to : NVIDIA GeForce 9600M GT.
    https://obrazki.elektroda.pl/6699650800_1292520728.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/7471650600_1292520730.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/6054243000_1292520732.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/8124142600_1292520734.jpg

Dodano po 18 [minuty]:

Nie wiem dokładnie, jak było przeprowadzone czyszczenie - oddałem laptopa do specjalisty informatyka - wcześniej komputer wyłączał się po ok. 5 minutach od włączenia, aż parzył. Po czyszczeniu po prostu zwiększył się strumień powietrza i teraz (po 4 miesiącach) laptop osiąga i tak mniejszą temperaturę.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    borys11118 napisał:

demeus : Z "gorącego wydechu" powietrze wydostaje się dość silnym strumieniem i jest gorące. Niestety, jest on ustawiony ukosem do powierzchni blatu i blat strasznie się nagrzewa. Czy po twoich radach czyszczenia ten strumień się zmniejszy, lub nie będzie tak gorący?

Nie wiem dokładnie, jak było przeprowadzone czyszczenie - oddałem laptopa do specjalisty informatyka - wcześniej komputer wyłączał się po ok. 5 minutach od włączenia, aż parzył. Po czyszczeniu po prostu zwiększył się strumień powietrza i teraz (po 4 miesiącach) laptop osiąga i tak mniejszą temperaturę.

Zakładając, że Twój laptop był tylko przedmuchany to po takim wyczyszczeniu jak ja podałem temperatura powinna być znacząco mniejsza, polecam pastę termo-przewodzącą Arctic Silver 5, zamiast termopadów polecam podkładki miedziane, lecz tutaj jest problem z ich doborem ponieważ trzeba je dobrać indywidualnie mierząc odstęp między rdzeniem GPU a radiatorem, w Twoim wypadku na allegro znajdziesz nowe termopady. Tylko zwróć uwagę czy radiator się nie odkształcił.
    Jak to zrobisz zdaj relację na forum czy temperatura się zmniejszyła.

Jest jeszcze jedna rzecz wgraj najnowszy bios i najnowsze sterowniki do grafiki, pośrednio też może to wpłynąć na pracę i temperaturę podzespołów laptopa.

--
    pozdrawiam,
    demeus
  • Poziom 2  
    demeus: Dzięki za radę.
    A co z tym moim niefortunnym wylotem? Czy temperatura powietrza z niego wylatującego się zmniejszy? Czy strumień się zmniejszy?
  • Poziom 18  
    Podziękujesz jak naprawisz problem :).

Zmniejszając temperaturę GPU poprzez prawidłowe wyczyszczenie radiatora i wymianę pasty i padów zmniejszasz temperaturę całego układu chłodzenia przez co wentylator nie musi pracować na podwyższonych obrotach, które to są regulowane zależnie o temperatury GPU/CPU oraz temperatura powietrza wylatującego z niego się zmniejszy.

--
    pozdrawiam,
    demeus