Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB STABO XF 4012 przestrojenie z 5 na 0

WojtekCTL 07 Paź 2004 16:50 13110 6
  • #1 07 Paź 2004 16:50
    WojtekCTL
    Poziom 16  

Witam
    Kupiłem właśnie CB stacjonarne AM,FM STABO XF 4012, które to w FM chodzi na pełnych czterdziestu kanałach natomiast w AM tylko 12.Jak wiadomo w FM 4W, AM 1W. Niestety nie posiadam schematu a podobno da się przerobić aby w AM pracowało na pełnej czterdziestce z mocą 4 Waty.
    Czy ktoś dokonywał takich przeróbek i może coś doradzić w tym temacie.

• #2 07 Paź 2004 18:01
    sq6fmy
    Poziom 22  

Czesc!

Mam zdjecie XM4012 po odblokowaniu pelnych 40 kanalow na AM. Wystarczylo przelutowac bialy przewod na plytce przelacznika (na tak jak jest teraz na zdjeciu). W chwili obecnej nie pamietam dokladnie ale chyba chodzilo o to aby +8V szlo caly czas na bialy przewod a w oryginalnie przelacznik kanalow podawal napiecie na bialy tylko jak byl ustawiony kanal 4-15.

Znajac roznice miedzy XM5012 a XF5012 mysle, ze to ci wystarczy aby odblokowac twoje CB.

pozdrawiam
    Jacek

• #3 07 Paź 2004 18:48
    WojtekCTL
    Poziom 16  

Problem polega na tym,że u mnie nie ma nawet jednego białego przewodu w tym miejscu a i płytka jest inna. a jak z tym 1watem, żeby zamienić na pełne 4W.

• #4 07 Paź 2004 19:56
    sq6fmy
    Poziom 22  

Z jednym watem nic sie nie da zrobic - modulator w tym radiu jest na tranzystorze a nie na trafo wiec nic sie nie da poradzic.
    A jak znalezc "bialy przewod" to dalem Ci wskazowke. Wiesz,ze w szukanym punkcie musi sie zmieniac napiecie w momencie przelaczania z kanalu 3 na 4 (zalaczony AM) - woltomierz w lapy i heja :) Dlugo Ci nie zajmie znalezienie wlasciwego punktu - wiem bo tak wiekszosc CB odblokowuje.
    A jak juz znajdziesz na ktorej koncowce przelacznika zmienia sie napiecie wylaczajace AM to przecinasz sciezke, koncowke przelacznika zostawiasz wolna a sciezke ktora od niej odchodzila laczysz najprzypuszczalniej do +8V (tez latwo znajdziesz woltomierzem). Elektrycznie XM4012 i XF4012 na 99% sa takie same tyle, ze inaczej elementy na plycie sa rozlozone.

powodzenia
    Jacek

• #5 07 Paź 2004 23:45
    Kryptoman
    Poziom 19  

Zgadzam się iż nie da się tak poprostu "odblokować" 4W - inna konstrukcja radia , chyba że będziesz chciał upakować gdzieś w środku trafo modulacyjne.
    Ale skoro masz problem ze zdjęciem blokady to (bez urazy) wątpię abyś sobie dał radę z taką przeróbką.
    A z odblokowaniem AM to tak jak radził przedmówca - voltomierz do ręki załączasz radio na 15 kanale w AM i przełączasz na 16 kanał mierząc kolejne końcówki na przełączniku kanałów.
    Jeden pomiar na 15 kanale następny na 16 kanale.
    Na któreś nóżce przełącznika będzie zmiana napięcia po przełączeniu na 16 kanał.
    Sprawdzasz czy nie zmienia się ten stan przełączając na 17 , 18 itd aż do 3 kanału włącznie.
    Następnie robisz na stałe (zworka) taki stan na tej nóżce jaki był na 15 kanale.
    Z reguły sprowadza się to do zwarcia tej nóżki do "środkowej" sekcji przełącznika.
    Odblokwałem tak setki starszych radii i to działa.

• #6 10 Paź 2004 20:35
    WojtekCTL
    Poziom 16  

Radio uruchomione i działa bez zarzutu.Okazało się,że uszkodzenie jednego z tranzystorów powodowało iż nie pracowała synteza.Dorobiłem także przełącznik 0/5. Do odblokowania AM wystarczyło odlutować 2 przewody na płytce przełącznika.Z 1Watem też poradziłem sobie wylutowywując rezystor 15 Ohm/5W i wstawiłem zamiast niego zworę.Niestety ta operacja jest troszkę kosztem jakości modulacji ale nie jest tragicznie.Poeksperymentuję jeszcze z innymi mikrofonami.
    Okazało się też,że STABO XF 4012 różni się znacznie od modelu XM 4012.
    Dziękuję za wszystkie komentarze na ten temat.
    Pozdrawiam

• #7 12 Lip 2007 22:26
    gilong
    Poziom 18  

koledzy powiedzcie jak zrobic modulator na autotrafku?jaki rdzen i jaka przekladnia i gdzie podlaczyc?reszte sobie zrobie sam. radyjko XM 5012.pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME