Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głowica t10 - jak podłączyć miernik poziomu sygnału?

adam313890 16 Dec 2010 16:39 3225 9
 • #1
  adam313890
  Level 12  
  Cześć
  Posiadam głowicę typu t10 i chciałbym do niej (bezpośrednio) podpiąć miernik poziomu sygnału. Wiem że trzeba się liczyć z przeróbkami tej głowicy, ale nie interesuje mnie mnie wyjście do takiego wskaźnika z np.: UL1200, gdyż sprawdzałem ten układ, nie działa przy tej głowicy (głowica posiada własne ARW).
  Jest jednak pewien problem. NIGDZIE nie mogę znaleźć schematu.
 • #2
  mkpl
  Level 37  
  Głowica nie posiada ARW bo ono jest sterowane z p.cz
  Spotkałem ją kiedyś w jakimś polskim sprzęcie z wskaźnikiem siły sygnału sterowanego z p.cz i działało
 • #3
  adam313890
  Level 12  
  Ale mi zależy na bezpośrednim podłączeniu do głowicy, BARDZO.
 • Helpful post
  #4
  mkpl
  Level 37  
  Hmm może wystarczy pomiar napięcia w.cz na wyjściu p.cz ? Wymagało by to 2 stopni. Jeden o dużej rezystancji wejściowej (żeby p.cz nie zakłócać) + detektor szczytowy na diodzie a następny już by sterował S metrem
 • #5
  SP9 UXG
  Level 15  
  W odbiorniku Amator 2 poziom sygnału był sygnalizowany miernikiem wychyłowym natomiast Amator 3 już był na trzech diodach led ... porównaj ..
 • #6
  adam313890
  Level 12  
  Jeszcze nie próbowałem z mierzeniem napięcia na p.cz. out. Dzisiaj spróbuję a jutro napiszę jak i co się działo.
  Pierwszy stopień to może być coś w stylu układu darlingtona (bo tu chyba potrzeba wzmacniacza napięciowego o dużym wzmocnieniu), a drugi to może chyba zostać pominięty bo reszta będzie na wskaźniku ledowym.
 • #7
  Driver-
  Level 38  
  Zacząłeś temat od głowicy nie podając jaki miernik masz zamiar podłączyć, dopiero później podajesz że to ma być jakiś wskaźnik na LED-ach. Co też nic nie mówi ponieważ nie wiadomo na jakim układzie masz zamiar wyświetlić poziom sygnału. Nie wiadomo jaka będzie czułość układu miernika i rozdzielczość na jedną diodę LED. To są parametry wyjściowe do obliczenia wzmocnienia wzmacniacza sygnału z uwzględnieniem progu przewodzenia diody detektora sygnału. Dopiero znając te parametry można zacząć myśleć nad układem wzmacniacza. Na macanego - połączając przypadkowe układy będziesz kombinował i nic z tego może nie wyjść.
  Na UKFie S1 to poziom -141dBm odpowiada to napięciu 0,024µV a S9+40dB = -53dBm co daje napięcie 610µV na wejściu 75Ω. Pomiędzy S1 a S9 +40db masz różnicę 88 dBm Przykładowo masz miernik na układzie LM3915 10 diodowy (bargraf/punkt), który ma dynamikę 30dB i pierwszą diodę LED zapala przy napięciu 0,447V. Więc na 10 diodach musiał byś wyświetlić sygnał co 8,8dBm a wzrost sygnału o 1S to 6dBm, więc ciężko by się to odczytywało. Można więc wyświetlić tylko od S1 do S9 +10dB co da w przybliżeniu różnicę 60dBm, wiec na 10 diodach masz przyrost ~6dBm na 1 diodę czyli co ~1S . Teraz wyliczmy wzmocnienie dla wysterowania 1 diody napięciem 447mV sygnałem S1=0,024µV. Dla uproszczenia obliczeń na razie pomijamy detektor. Czyli 447mV/0,024µV=18625000V/V (wzmocnienie = 18,625 milionów razy). Niech głowica ma wzmocnienie nawet 30dB (31,62 razy) to wzmacniacz S-metra musiał by mieć wzmocnienie 115,4dB czyli 588974,21 razy wzmacniać sygnał z wyjścia p.cz. głowicy. Jaki Darlington wzmocni tyle razy, żebyś klękał i przykucał na wyświetlaczu nic się nie pojawi.
  adam313890 wrote:
  ale nie interesuje mnie mnie wyjście do takiego wskaźnika z np.: UL1200, gdyż sprawdzałem ten układ, nie działa przy tej głowicy
  Miało prawo nie zadziałać jeśli nie zrobiłeś układu z noty aplikacyjnej UL1200. Można pominąć układ demodulatora, wyciszanie i wyjście m.cz ale cała reszta musi być. Ale nie wiadomo jaką czułość ma Twój wyświetlacz diodowy więc napięcie z nóżki 13 mogło być zbyt małe aby go wysterować. Można by dodać wzmacniacz operacyjny, który wzmocnił by napięcie na tyle aby wysterowanie wyświetlacza LED było możliwe.
  Pokaż układ wyświetlacza, schemat pośredniej tego odbiornika i dopiero wtedy można będzie powiedzieć coś więcej o rozwiązaniu problemu, bo do tej pory to tylko domysły i "gdybanie".
 • #8
  adam313890
  Level 12  
  Kolego Driver- wiem co, i jak robię. Układ ul 1200 wmontowałem dobrze. Potwierdził to mój ojciec który jest magistrem inżynierem elektronikiem, więc mi kitu nie wciśnierz. Układ ten nie współpracował z tą głowicą - cały czas na stałym poziomie był sygnał (nie pamiętam ile to było vlot ale na stałym poziomie niezależnie czy to był sygnał czy szum). Dlatego chcę pobrać ten sygnał wprost z głowicy. Wiem, że jest to możliwe i nie jest trudne ale potrzebny jest mi chemat bądź jakieś naprowadzenie w którym punkcie mogę mieżyć napięcie sygnału.
 • Helpful post
  #9
  Driver-
  Level 38  
  adam313890 wrote:
  Kolego Driver- wiem co, i jak robię. Układ ul 1200 wmontowałem dobrze. Potwierdził to mój ojciec który jest magistrem inżynierem elektronikiem, więc mi kitu nie wciśnierz. Układ ten nie współpracował z tą głowicą - cały czas na stałym poziomie był sygnał (nie pamiętam ile to było vlot ale na stałym poziomie niezależnie czy to był sygnał czy szum).
  Czyżby konstruktorzy tego układu się pomylili, a może producent, no i złośliwy sprzedawca wcisnął Ci zły układ który nie działa. Układ będzie współpracował z każdą głowicą, która ma wyjście p.cz. 10,7 MHz niezależnie od typu głowicy FM, ponieważ jest to kompletny układ do p.cz. i ma wyjście na wskaźnik poziomu sygnału. W różnych odbiornikach wskaźniki sygnału podłączone do UL1200 działają bez problemów, wiec kto tu komu wciska kit. Stałe napięcie na nóżce 13 wykazuje że układ prawdopodobnie wzbudzał się. Co może świadczyć o nieprawidłowym montażu. Po za tym jeśli stosowałeś filtry LC to należało je zestroić na częstotliwość 10,7MHz. Jeśli masz w domu fachowca to po co pytasz na forum skoro on i tak wie lepiej.
  adam313890 wrote:
  Dlatego chcę pobrać ten sygnał wprost z głowicy. Wiem, że jest to możliwe i nie jest trudne ale potrzebny jest mi chemat bądź jakieś naprowadzenie w którym punkcie mogę mieżyć napięcie sygnału.
  Nikt Ci gotowego schematu nie przedstawi bez podstawowych danych o tym czym dysponujesz. Żeby naprowadzać trzeba wiedzieć na co, nikt tu nie jest wróżką ani jasnowidzem. W temacie jest jak podłączyć miernik poziomu sygnału, pomimo mojej prośby w poprzednim poście, Ty w dalszym ciągu nie raczyłeś pokazać schematu miernika na LED-ach i schematu Twojej p.cz lub podać jakiekolwiek inne dane, które pomogły by rozwiązać problem - Twój problem. Podłączenie przed mieszaczem głowicy możesz sobie darować, bo jakiekolwiek wzmacnianie w.cz doprowadzi do wzbudzania się układu przez pasożytnicze sprzężenia z wejściem antenowym. Ponadto selektywność wzmacniacza w.cz. głowicy jest zbyt mała i miernik pokazywał by również inne sygnały z pasma FM, a nawet silne sygnały pozapasmowe. Pozostaje tylko wyjście p.cz. lecz trzeba zrobić osobny wzmacniacz p.cz. do niego detektor amplitudy i ewentualnie wzmacniacz prądu stałego. Koledzy słusznie Ci podpowiadali abyś wykorzystał układ istniejącej p.cz. w Twoim odbiorniku i tam mierzył sygnał. Ponieważ jest to jedyne sensowne i w miarę proste rozwiązanie. Lecz aby prawidłowo ten sygnał pomierzyć trzeba wiedzieć w jakim punkcie p.cz to zrobić. Jeśli podłączysz w złym punkcie np. za ogranicznikiem amplitudy to nie będziesz miał możliwości pomiaru dużych sygnałów, ponieważ pomimo wzrostu sygnału na wejściu głowicy po ograniczniku sygnał p.cz. już nie będzie wzrastał. Jeśli podłączysz w punkcie w którym mierzony sygnał będzie o zbyt niskim poziomie to też nie będzie działało poprawnie, ponieważ mierzone napięcie, nawet przy silnym sygnale na wejściu głowicy, w punkcie pomiaru może być poniżej progu zapalenia się pierwszej diody LED Twojego miernika. To tylko początek trudności, a problemów może być więcej niż się spodziewasz. Profesjonalne selektywne mierniki poziomu sygnałów mają co najmniej jedną przemianę i p.cz. a niejednokrotnie 2 przemiany i pośrednie, zdarza się że nawet więcej, chociaż więcej jak 3 nie spotkałem.
 • #10
  adam313890
  Level 12  
  Witam.
  Przepraszam że tak długo się nie odzywałem (to przez święta).
  Po dokładnej analizie okazało się, że układ ul 1200 który miałem w domu oraz układ który kupiłem, były wadliwe - uszkodzone obwody wejściowe. Sprawdziłem je przy okazji, gdy byłem u kolegi. Po podopięciu do jego tunera, ukazał się defekt tego układu (jednego i drugiego). Głowicę też sprawdziłem przy tym tunerze. Zmiana była mała na wyprowadzeniu do sterowania wskaźnikiem, ale jednak jakaś była.
  Co do reszty dziękuję za pomoc i za zainteresowanie tematem.

  P.S. Kolego Driver chciałem podpiąć to :
  http://jabel.com.pl/?8c653d7e3fdfe9ffa5844c63a57af70e,ww,90,,
  lub coś podobnego np na ul1111 tak jak w radmorze.