Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Omega A i problem z ABS!

leeyo 07 Paź 2004 17:01 2706 18
  • #1 07 Paź 2004 17:01
    leeyo
    Poziom 20  

Kolejny feler mojej OMEGI to uszkodzony ABS. Zanim kontrolka zaczęła świecić non stop zdarzało się, że czasami ABS jakby się włączał - zwykle następowało to przy jeździe przy dużej prędkości (kontrolka przestawała świecić przy dużj prędkości!). Od pewnego czasu jednak świeci non stop a ja powoli zbieram się do sprawdzenia co jest grane. Wyczytałem na forum, ż winny może być któryś z czujników. Ostatnio jednak rozmawiałem z jednym mechanikiem, który zasugerował mi, że również może się okazać, iż poziom płynu hamulcowego jest nieprawidłowy...

Ja mam zamiar na początek pomierzyć czujniki - ew przeody, którymi są podłączone do komputera, ale co zrobić jeżeli się okaże że są w porządku???

0 18
  • #2 07 Paź 2004 18:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Paź 2004 22:01
    manta
    Poziom 39  

poziom płynu to może jemu trzeba zmierzyć a tak naprawde to mocno zajmij się czujnikami i ich stanem ew. zasilaniem. :o

0
  • #4 07 Paź 2004 22:13
    Stanisław Chwalisz
    Spec od samochodów

Sprawdzić można oscyloskopem jak się go ma, wystarczy omomierzem p
    o rozłączeniu wtyczek czujnik powinien mieć około 1050 omów.
    Wykonaj ten krok zabaczymy, co dalej-potem.

0
  • #5 08 Paź 2004 21:33
    leeyo
    Poziom 20  

Oki - jutro pomierzę czujniki - omomierzem!!! A tak wracając do pomysłu z oscyloskopem - to skąd miałbym wziąć zasilanie podczas jazdy :P

Rocznik 1992

Pozdrowienia

0
  • #6 09 Paź 2004 07:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 09 Paź 2004 15:54
    Stanisław Chwalisz
    Spec od samochodów

No tak Ty masz ja mam,ale postowicz ma tylko kluczyki od swojego auta.
    Brak też odpowiedzi.

0
  • #8 09 Paź 2004 18:20
    leeyo
    Poziom 20  

Czujniki pomierzyłem - wszystkie mają nieco ponad 1Kom! Nie wiem czy mogło dojść np do uszkodzenia kabla którym cewka jest podłączona do komputera. Jak się dostać do komputera??? Przypominam Omega A 92!

Chyba teraz trzeba by było podłączyć oscyloskop pod każdą z cewek? Coś wykombinuję, żeby dało się. Jeżeli możecie podpowiedzieć na co zwrócić uwagę to będę wdzięczny! Na oscyloskopie ma być przebieg kwadratowy z częstotliwością zależną od prędkości koła??? Jaka amplituda???

Pozdrowienia

0
  • #9 11 Paź 2004 10:46
    leeyo
    Poziom 20  

To już wszystko co było można zrobić???

Nie wierzę.

A tak na poważnie napiszcie co jeszcze mogę w tym temacie zdziałać!

Pozdrowienia
    Maciek

0
  • #10 11 Paź 2004 23:10
    sigi
    Spec od samochodów

Rozbierz przekaźnik od ABS i popraw w nim luty. Przekaźnik jest koło lewego podszybia obok przekaźnika pompy paliwa. Ten od ABS jest bliżej nadkola.

Pozdrawiam.

0
  • #11 14 Paź 2004 15:13
    DJCHUCKY
    Poziom 19  

Mam ten sam problem w mojej Omedze A z roku też92.
    Usterka ta sama. Kontrolka świeci się non stop a podczas którejś jazdy przy prędkosci 90 Km/h zgasła potem zaczęła pulsować jak kierunkowskaz i zapaliła się ponownie.
    Przeprowadze te same operacje co proponujecie i będe pisał co jest.

Acha mierzyłem też czujniki omomierzem i wyszło w przyblizeniu na każdy około 950 Ohm.

0
  • #12 15 Paź 2004 08:52
    steffy
    Poziom 17  

Sprawdźcie czy czujniki nie są brudne. Sól, błoto i smoła potrafią "zmulić" czułość i dlatego przy większych prędkościach coś tam miga.

0
  • #13 15 Paź 2004 11:57
    DJCHUCKY
    Poziom 19  

No właśnie.
    Ostatnio jak odkręcałem koła z tyłu to zobaczyłem że tylne czujniki przy moście są tak obklejone syfem że prawie ich nie widać.

Najpierw się wezmę chyba za ich czyszczenie.

0
  • #14 15 Paź 2004 12:01
    DJCHUCKY
    Poziom 19  

Tylko że u mnie sytuacja wygląda innaczej.

U mnie to kontrolka ABS śiwci się przez cały czas odkąd kupiłem tę omegę.

CZasami podczas jazdy ona zaczyna migać a czasami po odpaleniu silnika miga. Gaśnie i się zapala i tak raz było aż przez 2minuty.

Ale ABS nie działa.

0
  • #15 22 Paź 2004 13:29
    leeyo
    Poziom 20  

Jestem po pomiarach oscyloskopem! Na każdym czujniku generuje się sinusoida wiec wszystko z czujnikami raczej OK. Pomiaru dokonywałem wpinając się równolegle do czujnika i pomiar robiłem na włączonym silniku! Dziwnie jednak się stało, że czujka z tylnego prawego koła miała dużo niższą amplitudę niż pozostałe. Zakładam więc że doszło do uszkodzenia kabla pomiędzy czujką a sterownikiem ABS.
    Teraz mam pytanie: czy sterownik ABS i komputer wtryskowy to jedno i to samo urządzenie??? Chodzi mi o to, żeby pomierzyć czujki tuż przy wtyku do sterownika ABS, ale nie wiem gdzie to jest. Wydaje mi się, że jest to to samo co komputer wtryskowy - przynajmniej numeracja doprowadzeń na schemacie by to sugerowała.

Proszę o odpowiedź jak ktoś to wie!

Pozdrowienia

0
  • #16 22 Paź 2004 15:57
    leeyo
    Poziom 20  

Znalazłem w końcu ten sterownik - w przypadku omegi 2.6 92r. jest on pod siedzeniem kierowcy!
    Pomierzyłem kable pomiędzy czujnikami a sterownikiem oraz pomiedzy sterownikiem a przekaźnikami - wyszło na to, że wszystko OK. Zainteresowałem się więc zasilaniem no i sprawa się zakończyła z powodzeniem! Na wejściu zasilania jest przekaźnik, który fizycznie znajduje się pod maską po stronie kierowcy (tuż przy szybie). Pomierzyłem najpierw sam przekaźnik i wyszło na to że jest przerwa na cewce. Rozebrałem go i okazało się, że jedna nóżka z cewki ma zimny lut - to od razu tłumaczy dlaczego wcześniej ABS się sporadycznie załączał! Poprawiłem lut i wszystko zaczęło działać!

...Czyli SIGI miał rację :)

Pozdrowienia i dzięki za natchnienie twórcze :P

LEEYO

0
  • #18 25 Paź 2004 14:07
    DJCHUCKY
    Poziom 19  

A ja wczoraj naprawiłem ABS.
    Jeszcze nie za każdym razem idealnie chodzi ale przynajmniej wiem że działa.

Jeszcze jest taki problem że czasami lampka abs odrazu po odpaleniu silnika nie gaśnie tylko gdzieś po 20 s a podczas chamowania spowrotem się zapala.
    ALe wystarczy otworzyć maskę i poruszać tym przekaźnikiem lub w jego okolicy i abs gaśnie.

Czyli chyba usterką będzie ten przekaźnik.

Oczyściłem też wszystkie przewody masowe.

Wczoraj testowałem sobie ABS na asfalcie , piachu, do przodu i do tyłu.
    Pedał lata jak szalony.

Teraz jeszcze chciałbym wiedzieć jak za pomocą jakiegoś włącznika mógłbym wyłączać i włączać sobie ABS nie powodując jego uszkodzenia.

Wie ktoś może jak?

0
  • #19 08 Sty 2009 17:29
    Mateusz Chmielewski
    Poziom 9  

witam mam omege z 1990/1996 skladak abs dzialal kiedy go kupilem ale po deszczach zwariowal i przestal dzialac wszystkie czujniki sprawdzilem i sa ok poprzeczyszczalem nawet magnesy i nadal nic jak nie dzialal tak nie dziala myslalem ze jest gdzies wilgoc wszystkie oprzewody i sterowniki suszylem ale nie przynioslo to zadnej poprawy nie wiem co dalej robic

0