Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór elektromagnetyczny- firma, model...

16 Gru 2010 18:16 1841 9
  • Poziom 9  
    Witam,
    Poszukuje zaworu elektromagnetycznego, który spełniałby dość wysokie wymagania. Otóż temp. medium~400 °C, dość duży przekrój >6" , i najlepiej ciśnienie >8bar. Nie wiem, czy w rzeczywistości są zawory(solenoidy) spełniające te wymagania. Prawdopodobnie takie zawory wykorzystuje się w elektrowniach solarnych (CSP), gdzie medium jest rozgrzany olej. Przeszukałem trochę sieć danfossa itp itd. ,ale nic nie znalazłem.
    Byćmoże w rzeczywistości na obiekcie jest to rozwiązywane inaczej, ale jak ?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    nie spodziewałbym się tutaj zaworu z zintegrowanym napędem elektrycznym. Będzie to raczej coś z napędem "osobno" albo pneumatycznym/ hydraulicznym bo uzwojenie na 400'C jest trudno zrobić.
  • Poziom 9  
    Znalazłem coś hiszpańskiego firmy "VALVULAS JOLA" co niby spełnia moje wymagania, lecz w specyfikacji piszą, że każda opcja jest "all" i do 1250°, więc nie wiem jak na to patrzeć. Piszą, że sterowanie jest pneumatic/electric (??)(3 x 380 V. 50 Hz.) Tylko słaba dokumentacja. Jeśli ktoś by szukał do ok 300° to clark-cooper(tak dla przyszłych pokoleń- o wiele lepsza dok).
  • Poziom 28  
    Rzeczywiście zabijają dokumentacją, na przykład:http://www.valvulasjola.com/doc/en-documento-de-prueba.doc
    z ciekawości jakbyś mógł tutaj podać czy oni dostarczają napędy do tego. W sumie też ciekawe jak rozwiązują problem nagrzewania się napędu.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    z ciekawości jakbyś mógł tutaj podać czy oni dostarczają napędy do tego
    .
    Nie potrafię odpowiedzieć, informacje na stronie www są jedynie poglądowe ;/ Dalej się nie zagłębiałem.

Cytat:
    W sumie też ciekawe jak rozwiązują problem nagrzewania się napędu

No też mnie to ciekawi, bo temperatury max. medium rzędu 1250°.
    Cytat:

Jakie medium ma przepływać przez ten zawór?

Medium to rozgrzany olej temp. ~400°C. Zawory te mają być częścią projektu elektrowni termiczno-solarnej.
    Bardzo przydatne linki :D Dzięki
  • Poziom 9  
    Tak w miarę zagłębiania się w temat, zaciekawiło mnie jak rozwiązywana jest kwestia doprowadzenia sprężonego powietrza do napędu pneumatycznego. Czy jest to jakaś stacjonarna sprężarka przy zaworze, czy coś oddalonego? I czy ciśnienie regulowane jest oddzielnym zaworem, który jest pomiędzy sprężarką, a portem wejściowym napędu?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Twoje pytanie jest dość ogólne a temat jest tak rozległy, że kilka książek można by o nim napisać. Mały przykład. Masz instalację, w której masz np. kilkadziesiąt zaworów ze sterowaniem pneumatycznym proces, którym sterują zawory jest tak skomplikowany, że w danych cyklach może pracować różna ilość tych zaworów w takiej sytuacji musisz zapewnić taką ilość powietrza żeby nie przerwać procesu niezależnie od tego czy w danym momencie wysterowany jest jeden zawór czy większa ich ilość. Wtedy schemat w uproszczeniu wygląda tak: kompresor(y) (najczęściej w osobnym pomieszczeniu, często jeden nadmiarowy na wypadek awarii któregoś z pozostałych) -> bufor (zbiornik na sprężone medium o odpowiedniej pojemności) -> wstępna redukcja ciśnienia (przeważnie ok. 600 do 800Kpa) -> instalacja przesyłowa (rury o odpowiednim przekroju), która doprowadza sprężone powietrze do miejsca docelowego. W miejscu docelowym bardzo często kolejny reduktor redukujący ciśnienie do wartości odpowiedniej dla urządzenia docelowego, dodatkowo np. elementy do kondycjonowania medium, jeżeli potrzebna jest jego dobra jakość - odwadniacze, odolejacze, filtry, osuszacze -> wyspa zaworowa -> urządzenia docelowe. Dla jednego zaworu sterowanego pneumatycznie można zamontować jakiś kompaktowy zestaw zawierający to, co w uproszczeniu opisałem wyżej (z pominięciem pewnych elementów) w miejscu docelowym i problem z głowy. Tak, że jak widzisz wiele zależy od skali instalacji i od tego jak ma ona pracować.
  • Poziom 9  
    Wojtek75 - dzięki za odpowiedź. Teraz już o wiele jaśniejsze wszystko się zrobiło.