Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wykres w excelu lub czyms podobnym

07 Paź 2004 17:36 1995 11
  • Poziom 25  
    prubuje zrobic wykres przekroju mapy, tzn:
    mam w dwuch kolunach dane, w jednej Km co 0.1 a w drugiej pisze wysokosc n.p.m. np 560, z tym ze nie do kazdego Km jest przypisana wysokosc.
    i jak wygenerowac taki wykres zeby na jednej osi Y byly wysokosci a na X km ? bo jak daje normalny liniowy to cuda wychodza, przy punktowym niebardzo bo musze to polaczyc, prosze o wszelka pomoc

P.S.
    a jak by sie jeszce dalo zeby te krawedzie byly zaokraglone, zeby wszytsko tak plynni przechodzilo jak gory na mapie ;) hyba ze znacie jakis inny programik w kturym moglbym to wykonac
  • Spec od komputerów
    Wystarczy Excel.
    Zaznaczasz kulumny z danymi, wybierasz kreatora wykresu:
    Krok 1 - wybierasz typ wykresu warstwowy pierwszy
    Krok 2 - zakładka serie usuwasz serie "km" (pozostaje tylko wysokości), w etykiety osi kategorii X "wpisujesz" przez zaznaczenie myszką kolumnę z kilometrami
    Krok 3 - wpisujesz nazwę wykresu nazwy osi itp (wg potrzeb)
    Krok 4 - gdzie ma być wykres (najlepiej jako obiekt w bieżącym arkuszu)
    I powstaje Ci coś takiego:
  • Poziom 25  
    mam excel 2003
  • Spec od komputerów
    Wykres nie będzie ciągły bo masz miejsca puste (jakimś km odpowiada puste pole), wpisz tam coś (przecież jakaś wartość tam występuje choćby zero).
    Wg Twoich wartości (z dopisanymi zerami) wykres wygląda tak.
    Żeby miało to ręce i nogi każdej wartości km musi odpowiadać jakaś wartość wysokości lub usuń puste miejsca a wykres będzie taki.
  • Poziom 25  
    w tym problem, ze chce zeby to on sobie obliczyl co tam ma byc, zeby wyszla linia do pkt do pkt., nie jestem w stanie wypelnic wszytskich pol :(
  • Spec od komputerów
    Na podstawie czego Excel ma Ci wyliczyć tą wartość !?
    Musiałbyś wprowadzić jakąś formułę np co 0,1 km wysokośc zwiększa się o 10 m czy coś w ty stylu, Excel sam niczego nie zrobi !
    Możesz wprowadzić formułę obliczającą różnicę miedzy dwoma wartościami i poprzez podzielenie na ilość komórek niewypełnionych (+1) wpisującą w wolne pola wartość wynikającą z dodania wartości komórki poprzednie i wyliczonej w formule wartości.
    Trochę to namotane ale jak zobaczysz zrzut to powninno Ci się wyjaśnić.
    Wymaga to jednak trochę pracy bo "zakresy" pustych komórek są u Ciebie różne i trzeba ręcznie zmieniać formułę dla następnych pól.
  • Poziom 25  
    :( nie da sie hyba jak chce, podzialka z KM musi byc regularna jak co 0.1 to konsekwentnie 0.2.0.3 etc. jak co 0,3 to nastepnie 0.6 0.9 o12 etc.
    a przy rozwiazaniu z wartoscia 0 to przeciez na mapie tak nie spada do zera :(
    a moze jakims innym programem to mozna wygenerowac ?
  • Spec od komputerów
    Zmieniłem poprzedni post myślę, że tą metodą można bezproblemowo rozwiązać Twój problem, wymaga jednak trochę pracy ale efekt jest dobry.
  • Poziom 25  
    :( wklejam dokladnie to co Ty dla tych samych pul i wywala blad "podano za malo agrumentow dla tej funkcji
  • Poziom 25  
    tez zmienilem powyzszego posta
  • Poziom 25  
    dobra zrobilem to tak C5 + ($C$13 - $C$5) / (13 - 5)
    wielkie dzieki

P.S.
    ma ktos pomysl czy by sie nie dalo zaokraglic tych kantow na wykresie ?