Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lenovo Y550 - podejrzewam awarię ogniw

16 Gru 2010 19:06 2624 11
  • Poziom 8  
    Witam

Od ok. 2 tyg zaobserwowałem awarię któregoś podzespołu w laptopie. Najbardziej podejrzana jest w tym wypadku bateria.

Laptop po pełnym naładowaniu przy oszczędzaniu energii wskazuje na okres ok 4 h. Zawsze było to bardzo zbliżone(3.50 h). Od tych 2 tyg. często laptop po odłączeniu od prądu (kabel sieciowy) wskazuje czas 4 h oraz 99% naładowanej baterii. I tu zaczyna się problem. Wraz z upływem czasu spada poziom naładowania baterii, aż w pewnym momencie, np. przy 70%, 60%(bardzo różnie ale zazwyczaj ponad 50%, czasami nawet 90%) laptop przechodzi w stan hibernacji. Co się okazuje po podłączeniu go do sieci, że bateria nie posiada tych np. 70% a 0%. Nie wiem czym spowodowany jest tak nagły spadek poziomu baterii.

Baterię sprawdziłem programem BatteryMon. Poniżej screen:
    Lenovo Y550 - podejrzewam awarię ogniw

Dane:
    1. laptop: lenovo ideapad y550
    2. system: win7 x64
    3. oznaczenia na ogniwach:
    SE US18650GR
    T 8A123RF07J
    4. bateria Li-ion00, model L08O6D13, NOM 11.1V = 57Wh, 6 ogniw

Bardzo proszę o sprawdzenie w/w zamieszczonego screenu i zaproponowanie najlepszego wyjścia z tej sytuacji. Wolałbym nie kupować nowej baterii, gdyż jest to koszt rzędu min 250zł, a w tym momencie nie posiadam wystarczającego kapitału.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc.

Pozdrawiam

Łukasz Sz.
  • Poziom 30  
    Najprawdopodobniej jeden z pakietow ogniw w bateri ulegl uszkodzeniu , teraz jesli bedziesz baterii uzywac potrzeba bedzie tez resetowac elektronike poki co wystarczy wymiana ogniw poniewaz elektronika nie nauczyla sie jeszcze drastycznego spadku pojemnosci. Jesli chcesz zachowac stan taki jak jest teraz tzn. nie potrzeba resetowanic elektroniki laptop powinien pracowac pod zasilaczem , i jak najszybciej powinienes wymienic ogniwa na nowe.
  • Poziom 8  
    Powiedz mi teraz, czy jest możliwość sprawdzenia, które ogniwa uległy uszkodzeniu? Czy w tym wypadku jesteś pewien w 100% że to wina baterii, a nie innego sprzętu? I ostatnie, czy muszę wymienić wszystkie 6 ogniw i jak restartować elektronikę?
    Z góry dzięki za odp

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Wiec tak, mozliwosc sprawdzenia bedzie jak rozbierzesz baterie i pomierzysz napiecia sekcji pod obciazeniem , jesli chcesz miec 100% pewnosci ze to nie bateria lub np. laptop zanies caly zestaw laptop + bateria do serwisu i oni stwierdza to na 100% , ja z drugiej strony ekranu majac dane ktore mi przedstawiasz twierdze ze wszystkie znaki wskazuja na uszkodzone ogniwa , tak trzeba wymienic komplet ogniw a co i jak zapraszam do poczytania podwieszonych tematow .
  • Poziom 8  
    Dzięki za informacje.
    Sprawdzę napięcia i myślę że wszystko będę wiedział.
    Serwis odpada, bo oczywiście mogą sprawdzić i naprawić (koszt aż 800-900zł), a w momencie gdy odmówię naprawy to muszę zapłacić za samą diagnozę ok 130zł, więc wolę to zrobić na własną rękę.
    A czy możesz podpowiedzieć mi jakie ogniwa mam kupić? najlepiej jak najwydajniejsze.
    Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za info.
    Ł.Sz.
  • Poziom 30  
    Najlepiej nowe markowe .
  • Poziom 8  
    ale jak tam z oznaczeniami?
    bo kupię najlepsze jakie będą...
    ale chodzi mi o te wszystkie dane tych ogniw?
  • Poziom 30  
    Dane sie dowiesz jak rozbierzesz baterie i zobaczysz co w srodku siedzi ;)
  • Poziom 8  
    aha...czyli nie mogę przykładowo kupić bardziej wydajnych ogniw, np. mam (dane tylko hipotetyczne) 2000mAh a kupię 3000mAh...czy można zrobić taki manewr? ;]
  • Poziom 30  
    Hmm.. wiesz mozna ale najpierw trzeba przeprogramowac elektronike a do tej pory nie podales na jakim ukladzie jest zbudowana bateria bo to w sumie od tego zalezy, odnosnie tej pojemnosci 3000mAh to uwierze w nia jak bedzie pisalo na ogniwach sony , panasonic itd. i nie beda przypominac kolorystycznie pisanki wielkanocnej ;)
  • Poziom 8  
    spoko...wiem już jak mam się kierować...
    a tak na marginesie to jak sprawdzić na jakim ukłądzie zbudowana jest bateria?
    chętnie ogarnąłbym taką informację - myślę że będzie pomocna ;)
  • Poziom 8  
    Zakupiłem nową baterię.