Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawianie prędkości odtwarzania- MDS 442 szuflada.

16 Gru 2010 19:18 4660 16
  • Poziom 24  
    Witam. Posiadam kilka modeli szuflad, 442, eksportowa 432, oraz decki zrk. Prawdopodobnie w każdym jest inna prędkość odtwarzania, albo za wolna albo za szybka.

Problem mechaniki odpada - nowe paski, czyszczony mechanizm, regulacja sprzęgieł- tu wygląda wszystko ok. Problem w tym, że nie mam punktu odniesienia. Mam dostęp do najwyższego modelu decka Sony jesli by to pomogło.

Instrukcja serwisowa powiada że:

Problem w tym, że nie posiadam miernika nierówności prędkości.

Jak dokonać takiej regulacji w domowych warunkach?

Pozdrawiam
    NP
  • Poziom 14  
    W warunkach domowych można np. na tym pewnym magnetofonie nagrać sygnał z generatora 1 kHz i następnie odtwarzając tą taśmę na magnetofonach gdzie trzeba ustawić właściwą prędkość kontrolować sygnał za pomocą miernika częstotliwości. Sygnał musi mieć wartość 1 kHz. Ale tu trzeba mieć podstawowe przyrządy jak miernik częstotliwości czy generator. Częstotliwość nie musi być 1 kHz ale musi być znana. Prościej nagrać sygnał o znanej długości i metodą prób przy odtwarzaniu dostać ten sam czas dla odtwarzania. W tych magnetofonach były różne silniki, dlatego w niektórych egzemplarzach trudno było uzyskać stabilną pracę.
  • Poziom 43  
    Kiedyś, wiele lat temu miałem podobny problem z MDS442. Nie miałem dostępu do generatora, a tym bardziej miernika częstotliwości. Rozwiązanie było proste, ale trochę uciążliwe - zmierzyłem dokładnie czas odtwarzania jednej strony kasety C60 na magnetofonie który miał poprawnie ustawioną prędkość (przynajmniej w teorii). Potem to samo zrobiłem na swoim magnetofonie. Oczywiście kaseta była ta sama. I po takim kilkukrotnym pomiarze czasu i kręceniu potencjometrem obrotów udało się uzyskać zadowalający rezultat.
  • Poziom 24  
    goldi74 myśle że to będzie najlepsze rozwiązanie :)

Powiedz mi za którym razem odtwarzania uzyskałes zadowalający efekt? :twisted:
  • Poziom 43  
    piotrekn95 napisał:
    Powiedz mi za którym razem odtwarzania uzyskałes zadowalający efekt? :twisted:

Tego nie pamiętam, bo to było kilkanaście lat temu. :D
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Bez urazy Kol. ale to trochę taka "partyzantka" - bo albo taśma testowa z sygnalem 3150Hz i genarator, albo taśma testowa ze stoboskopem - inaczej, w miarę dokładnie nie da się ustawić prawidłowej prędkości przesuwu taśmy.
  • Poziom 21  
    Najlepiej wybrać sobie za punkt odniesienia magnetofon którego ustawień możemy być pewni na 100 % że jest wszystko ok i potem nagrać sygnały testowe na nim odtwarzać na innym , jeżeli posiadamy miernik częstotliwości przykładamy go do gniazd chinch wyjście i regulujemy prędkość silnika aby pomiar był odpowiedni na wyświetlaczu miernika do sygnału który jest zamieszczony na taśmie ja np ustawiałem sobie 1 khz bo trochę zużyte głowice nawet przeniosą tą częstotliwość.
  • Poziom 24  
    A można wykorzystać do tego sygnał około 150hz??

Mam w mierniku pomiar do 200Hz.

Dodano po 41 [minuty]:

Edit: Okazało się że miernik mierzy do 20kHz :)

W takim razie zostało nagrac sygnał 3150Hz. Czy jako generatora mogę użyć komputera i zgrać na kasete? Jak to wysterować? Tak jak normalne nagranie do 0 dB??

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

marck1 na czym polega ustawianie prędkości kasetą ze stroboskopem?
    To jest specjalna kaseta testowa, do ustawiania prędkości, bez stosowania przyrządów - używałem jej często i w zupełności wystarcza.
  • Poziom 24  
    Mógłby mi ktoś nagrać kasete z odcinkiem 3150Hz oraz innymi przydatnymi w regulacji magnetofonów? Bo nie mam dostępu jednak do wzorcowego magnetofonu.
    Tak naprawdę, żeby mieć komplet taśm testowych do regulacji magnetofonu, to potrzebujesz ich 6 sztuk - teoretycznie, bo praktycznie wystarczą dwie, no może trzy, ta trzecia to "lusterko".
  • Poziom 24  
    Dzisiaj ustawiłem szuflade na równe 3150Hz, obroty idealne, równe z cd na orginalnych kasetach.

Ale pojawilo się nowe pytanie. Dlaczego gdy wcisne start, to przez chwile jest dużo wysokich a chwile potem spadają, jeszcze raz stop i play i to samo. ?
  • Poziom 43  
    To jest efekt uciekania taśmy sprzed głowicy. Przyczyną może być zużyta rolka dociskająca taśmę do wałka napędowego.
  • Poziom 24  
    No to wymiana rolki dociskowej. W mds 432 z wymienioną rolką nie ma tego efektu, czyli to będzie to.

Jezuu, 15zł kosztuje taka rolka z dociskiem, monopolisci zas...
  • Poziom 43  
    Dla pewności możesz przełożyć rolkę z tego MDS432 do MDS442. Wtedy wszystko będzie jasne.
    A mówiłem!!!, że jeszcze potrzebna kaseta testowa z lusterkiem - wtedy wszystko widać.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto