Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczeństwo - Laser - Laserworld ES-50G

TomeQ14 16 Gru 2010 20:26 1976 4
  • #1 16 Gru 2010 20:26
    TomeQ14
    Poziom 8  

Siemka wszystkim.
    Mam pewien problem, otóż za namową kumpla(bardzo na ten laser napalonego) - kupiliśmy laser Laserworld ES-50G.

Daje parametry, pewnie pierwsze 2 coś będą więcej znaczyć.

Diody: chłodzone powietrzem max. 50mW, min. 40mW zielony (532nm)
    * klasa ochrony lasera: 3b
    * sterowanie: DMX 512, automatyczna oraz kontrola dźwiękiem
    * system wychyleń: open loop galvos 10kpps
    * kanały DMX: 4 kanały
    * podstawowe wzory: 25 ( powierzchni, tunele, siatki, fale...)
    * wychylenie promienia: +/- 25°
    * promień: 3mm/1mrad
    * akcesoria: kabel zasilający, podręcznik użytkownika, interlock, przełącznik
    * zasilanie: 220V - 240V AC
    * energochłonność: 15W
    * wymiary: 240 x 230 x 130 mm (D x S x W )
    * waga: 3.6 kg

No więc szukam tak i szukam, czytam i czytam...
    pełno stron o tym, że lasery 3b są niebezpieczne, po przeczytaniu instrukcji to już w ogóle WYSTRASZONY byłem, bo laser kupiliśmy głównie pod robienie jakichś imprez (w tym najbliższy sylwek), a tutaj nagle pisze że nie należy świecić po ludziach.

Czytałem już inny temat, w którym niezupełnie było to wszystko wyjaśnione.
    Chciałbym więc spytać kogoś, kto ma kontakt z takimi urządzeniami - czy jest to bezpieczne, w jakich warunkach, a jeśli nie - to czy idzie za pomocą nie wiem... jakichś rozpraszaczy jakoś ograniczyć niebezpieczeństwo?

Proszę o jakieś konkretne odpowiedzi.

Dzięki, Tomek.

Drogi Tomku... jeśli raz jeszcze napiszesz coś, co uznam za obraźliwe dla kogokolwiek... nagrodzę Cię statusem użytkownika obserwowanego z poziomem ostrzeżeń +1.
    pol102

0 4
  • #2 16 Gru 2010 21:42
    c4r0
    Poziom 36  

Odpowiedź jest prosta, aczkolwiek niewątpliwie niesatysfakcjonująca. Świecenie takim laserem po ludziach (po oczach) jest niebezpieczne i nie powinno się tego robić. Taka jest prawda z teoretycznego punktu widzenia. Z praktycznego punktu widzenia prawda jest taka, że na co drugiej imprezie takie lasery walą po oczach i przeważnie nikt nie narzeka, co nie znaczy że to jest bezpieczne ani że nikomu się nic nie stało ("laserowe" uszkodzenia wzroku nie zawsze są od razu zauważalne).

Więc jeszcze raz: odpowiedź oficjalna brzmi "nie należy świecić po oczach". Ale wiadomo, że zrobisz jak zechcesz. Szansa, że ktoś oślepnie nie jest duża, ale jest, a jak ktoś się przyczepi to nie masz żadnego wytłumaczenia i nie masz na kogo zwalić winy.

0
  • #3 17 Gru 2010 14:23
    TomeQ14
    Poziom 8  

Mhm, rozumiem...

A to chodzi tylko o sytuacje, kiedy wiązka pada bezpośrednio na oko, tak?

Bezpieczeństwo - Laser - Laserworld ES-50G

Patrzenie na laser w takiej sytuacji jak na rysunku nr 1 jest bezpieczne?

Bo w takim razie będę musiał jakoś odpowiednio laser ustawić powyżej ludzi razem z dymiarką...

0
  • #4 17 Gru 2010 15:31
    rzadek24
    Poziom 13  

W sytuacji 1 obserwator ogląda tylko poświatę jaką tworzy strumień światła a nie patrzy się prosto w niego. Tak więc jest to bezpieczne. Co do sytuacji 2 to uszkodzenie oczu jest najbardziej prawdopodobne w przypadku mocnego lasera i małej odległości. Wiadomo że jak poświecisz komuś w oczy laserkiem z bazaru za 5 zł z odległości 30 metrów to nic mu nie będzie. Najlepiej wiązkę prowadzić nad głowami ludzi tak aby nie powodowała zagrożenia ale jednocześnie by publika mogła podziwiać nasze laserowe show! Posiadam laser 60 mW i przy odrobinie uwagi, nie mam zadnych problemów z eksploatacją :)

0
  • #5 19 Gru 2010 22:16
    998757
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów