Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ruchoma głowa LED

daniel6662 16 Gru 2010 21:57 10983 5
  • Ruchoma głowa LED
    Witam wszystkich!

Chciałbym przedstawić mój pierwszy większy projekt jakim jest głowa ruchoma.
    Zaznaczam że to dopiero prototyp więc proszę o nie zadawanie pytań dlaczego kabelki nie poukładane itp.

Założenia do tego projektu są następujące:
    - ma być jak najtaniej
    - możliwość sterownia poprzez DMX512
    - musi wytrzymać w sylwestrową noc przynajmniej do 12 :D

Urządzenie składa się z następujących bloków:
    1.Zasilacz
    Nie będę się rozpisywał na jego temat bo jest to zwyczajny ATX 200w ze starego komputera, jedyną przeróbką jakiej dokonałem w nim to to, że byłem zmuszony wyciągnąć z niego sterczącą płytkę przylutowaną pionowo do płytki głównej zasilacza, i zamontować w innym miejscu obudowy.

2. Płytka sterownia diod LED
    Tu też nie ma co się rozpisywać ponieważ ta płytka została wyciągnięta z ledowego para 36. z tego para jest również płytka z diodami LED i obudowa głowy.

3. Płytka sterownika silników krokowych
    Odpowiada za zmianę sygnału DMX na impulsy sterujące dla silników PAN i TILT.
    Jej Sercem jest ATMega 162. Do odbioru sygnału wykorzystałem sprzętowy port szeregowy, i to właśnie z nim miałem najwięcej problemów. Próbowałem różnych rozwiązań ale żadne nie dawało oczekiwanych rezultatów, więc zmuszony byłem napisać coś własnego. Tak więc powstał bardzo prosty kod zajmujący sie odbiorem sygnału DMX, Wystarczyło dodać tylko kilka linijek do sterowania silnikami i gotowe. Do portu C podłączone jest dolne 8 bitów dip-swicha ustalającego adres, 9 bit podpięty jest do PD7. dip-swich znajduje się na płytce sterownika LED-ów i jest połączony z Atmegą przy pomocy tasiemki 9 żyłowej.
    Do adresu ustawionego przy jego pomocy dodawana jest liczba 4, ponieważ pierwsze 4 kanały głowy zajęte są przez para 36. Sygnał pobierany jest z wyjścia układu sn75176 który również znajduje się na płytce od ledów i jest podłączony pod RXD0 w uC. cały PORT A zarezerwowany jest dla silników, dolna połowa zajęta jest przez silnik PAN, górna TILT. Silnik PAN jest unipolarny i jest sterowany poprzez 4 tranzystory BUZ 11, Natomiast silnik TILT jest bipolarny i jest sterowany za pośrednictwem dwóch scalonych mostków H: Si9986.
    Sterowanie silników odbywa się w sposób pół krokowy, ale w przyszłości zamierzam zrobić sterowanie mikro krokowe ponieważ w tej chwili podczas ruchu jest troszkę głośno.

schematów ani programu do uC narazie nie podaje bo ten prototyp nie jest jeszcze wersją finalną. Ale jak by ktoś chciał wykonać podobne urządzenie to proszę pisać, chętnie pomogę.

poniżej zamieszczam kilka zdjęć oraz krótki filmik:
    Ruchoma głowa LED
    Ruchoma głowa LEDRuchoma głowa LED Ruchoma głowa LED Ruchoma głowa LED

Link

do moderatorów: zamieściłem ten projekt w tym miejscu bo jak wywnioskowałem z treści konkursu, dotyczy on także projektów związanych z nowym rokiem więc między innymi z sylwestrem, a ta głowa była robiona właśnie z myślą o sylwestrze.

Fajne!
  • #2 17 Gru 2010 09:00
    Adrian_C
    Poziom 17  

A ile Cie to kosztowało ?
    Czy da sie zrobić żeby było sterowane dźwiękiem ? Jak tak to jak najtaniej tez bym spróbował coś takiego zrobić. Interesujące . Tylko widzę ze to rusza się w osiach x;y a jeden silnik jest pokazany a gdzie jest drugi w par'ze?

• #3 17 Gru 2010 17:34
    daniel6662
    Poziom 20  

@Adrian_C
    1. sporo czasu i cierpliwości:D nie wydałem na to ani złotówki, wszystko miałem. Ale gdybym musiał wszystko kupować, myślę że w 200zł bym się zmieścił co przy cenie fabrycznych głów jest ceną naprawdę nie dużą.

2. Oczywiście że można dorobić sterowanie dźwiękiem. Wystarczy jakiś prosty detektor bitu, i troszkę zmian w programie dla uC. w tej chwili program zajmuje tylko 780 bajtów! Więc jest jeszcze bardzo dużo miejsca na różne programy itp.

3. Dokładnie tak. Silnik TILT(czyli ten od osi y) jest umieszczony wewnątrz obudowy para.

Może to wygląda na polepione klejem, ale w rzeczywistości wszystko jest skręcane śrubkami, ten "termoglut" jest tylko tak na wszelki wypadek:)
    i nie zapominajmy że to dopiero prototyp który ma wytrzymać tylko jedną impreze:) po nowym roku zamierzam kilka rzeczy poprzerabiać, m.in. dać jakąś osłonkę na ramiona żeby nie było widać kabli:)

pozdrawiam

• #5 24 Gru 2010 13:37
    djmtey
    Poziom 17  

Hej! Super sprawa z tą podstawką. Skąd kupiłeś silniki krokowe ? Pozdrwaiam!

• #6 26 Gru 2010 16:46
    daniel6662
    Poziom 20  

silniki pochodzą z odzysku. dolny jest ze starej drukarki igłowej, górny z jakiegoś starego gobo flower-a.
    pozdrawiam