Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam problem z budowa pudeł głośnikowych

07 Paź 2004 18:51 1497 13
  • #1 07 Paź 2004 18:51
    Usunięty
  • #2 07 Paź 2004 21:12
    arko_go
    Poziom 2  

To zależy jakich: popularnych subwooferów, udzielam Ci pewnych wskazówek:
    1. do wyrobu potrzeban jest plyta wiórowa taką najprędzej dostaniesz
    2. musisz ja bardzo dokładnie wyciąć, najlepiej dać ją do stolarza i zarządać odpowiednich wymiarów, taka usługa niejest zbytrnio droga.
    3. zaopatrzeć sie w wkręty do łączenia płyt gipsowych z drewnem np:(45mm)
    4. porządny klej do drewna, bedzie Ci potrzebny p rzy łączeniu ze sobą poszczególnych elementów
    5. wyżynarka do drewna

Z robieniem obudowy się nie spiesz powoli pasuj do siebie poszczególne elementy, na końcu w miejscach łączenia posmaruj to klejem zeby obudowa była szczelna. Do wyciszania polecam ci wkłady od jajek :) śą bardzo dobre

• #3 07 Paź 2004 22:48
    diyManiek
    Poziom 29  

Jeżeli jeszcze nie zacząłeś pracy, a do tego nie dysponujesz odpowiednimi maszynami to zrób tak:
    Wylicz sobie odpowiedni wymiar biorąc pod uwage grubość płyty. np. interesuje Cie kolumna o wymiarach 45x25x20. Dla ułatwienia podam Ci typowo stolarski patent:
    najpierw wyliczasz boki 45x20 dalej gora/spód 20x21,4 przod/tył 41,4x21,4 odejmujesz odpowiednio z każdej strony 18mm jeżeli robisz z wiórówy.
    Bardzo ważna sprawa to tolerancja wymiaru do 1mm noi oczywiscie cięcie "w winklu". jeżeli nie masz dobrej piły to daj płyte oraz wymiary do stolarza to Ci dotną.
    Składanie kolumny. Nawiercasz otwory co 10cm wiertłem 3mm i ładujesz wkrety o dł. 4-5cm - czarne gipsowe najlepsze oczywiscie przed złączeniem smarujesz kant wikolem lub rakolem.
    Cięcie otworu pod głosniki - wyżynarka byłaby najlepsza mozna wtedy precyzyjnie wyciac otwór praktycznie każdej wielkości. Jeżeli jej nie masz rysujesz linie i nawiercasz wiertłem dookoła tak aby zamknac okrag później dłutem nacinasz i wybijasz reszte musisz wyszlifować pilnikiem do drewna "rasztpla" lub meczyc sie papierem sciernym. Z tym jest masa roboty ale jakos zaczac trzeba... ja teraz mam konkretny warsztacik jestem zreszta stolarzem z zawodu.
    Z płyty to najlepsza na budowe kolumn jest MDF noi doskonale sie w niej pracuje.

• #4 07 Paź 2004 23:24
    sao
    Poziom 10  

no dobrze wszystko ładnie tylko zależy robienie kolumn powinno sie chyba zacząc od zaopatrzenia sie w głośniki a dopiero potem myśleć o wymiarach kolumny, wytłumianiu , plus całej masie rzeczy nie pomijając zwrotnicy.

• #5 07 Paź 2004 23:36
    eischel
    Poziom 11  

Cze. Przed budowaniem najpierw zaprojektuj obudowe do głośnika. To jest fajny program, Winisd, duża baza głośników, różne rodzaje obudów, można dodawać własne głośniki. Ja korzystam i sprawdza się bardzo dobrze. Polecam

załącznik skasowano - wirus

• #6 08 Paź 2004 13:37
    Kwaczor

Spec od akustyki

a inwestycja w narzedzia jest bardzo opłacalna. osobicie uzywam wyzynarki do wycinania wszelkiego rodzaju otworow, oraz pilarki tarczowej do ciecia płyty na określone kawałki. recznej pilarki tarczowej, nie stołowej. Koszt narzedzi made in china to wyzynarka 50zł i pilarka 140zł. znacznie ułatwia prace a wykorzystanie pilarki sprawia ze ciecie płyty jest duzo szybsze. wskazane jeszcze okulary ochronne chociazby za 2zł, bo wiory sie sypią strasznie. narzedzia zwrociły sie juz dawno, a pracuja wyzynarka 2 lata a pilarka podan rok bez zadnych usterek. warto czesto wymieniac noze w wyzynarce, to oszczedza stresu. reszta to tak jak koledzy proponują. wkrety i klej. chociaz proponuje dawac nastepujące wiertła.

wkrety 25mm (mocowanie narozników i głośników) - wiertło 2mm, lub jezeli nie trzeba to nie wiercic wcale lub tylko tak, zeby wkret załapał

wkrety 45-55mm (skrecanie płyt ze sobą) - wiertło 2,8mm. przy wiertle 3mm czesto zdarza sie, ze wkret zacznie sie obracac a nie dociagnie jak trzeba

wkrety 70mm (skrecanie płyt w duzych kolumnach) wiertło 3mm. te wkrety trzymaja jak szatan, tylko trzeba pilnowac zeby wiercenie było proste, bo wkret długi i czasami wyjdzie na zewnatrz, niszczac przy tym płyte.

uzupełnianie ubytków płyty. jezeli sa niewielkie, to uniwersalny szpachel samochodowy. jezeli są spore dziury, co sie czasem zdarza, to najlepiej wymieszac wiory z klejem do drewna. mozna dodac troche wody, ale tylko tyle ile potrzeba do łatwego rozmieszania. nakładac conajmniej 2 warstwy, bo to sie dosc mocno kurczy.

• #7 08 Paź 2004 17:40
    diyManiek
    Poziom 29  

Szpachlowanie zazwyczaj jest konieczne po złozeniu skrzynki dla pewnosci i dokładności należy wewnątrz kolumny zaszpachlowac wszystkie łączenia płyt dookoła na zewnątrz też. Ta szpachle robimy z wikolu i pyłu powstałego ze szlifowania drewna lub płyty.

• #8 08 Paź 2004 18:20
    micho a
    Poziom 35  

od bólu idzie wyrzynarką idzie pociąc ale wyjdzie zawsze krzywo tylko np mi nie zależy na wyglądzie to tne wyrzynarką :D moje kolumny zawsze wyglądają jak psu z gardła wyjęte wszyscy sie tego czepiają ale grają jak trzeba :d

• #9 03 Lis 2004 18:53
    zeberko
    Poziom 31  

A jak załatwić sprawę klejenia, kiedy obudowe robimy z płyt po starych meblach, które są laminowane i pewnie klej tak dobrze nie złapie.
    Trzeba zeszlifować warstwę laminatu i na wikol czy może jest jakaś inna sztuczka ;) a może opszeć się tylko na mocnym skręceniu wkrętami i uszczelnieniu silikonem.
    Pozdrawiam

• #10 03 Lis 2004 19:35
    Macias+-
    Poziom 20  

jeszcze nie wiecie o co czlowiekowi chodzilo a juz praktycznie kompendium wiedzy postalo :)
    okaze sie ze CiachoO chcial sie zapytac czy moze wstawic inna wysokotonowke :P

• #11 03 Lis 2004 20:45
    zeberko
    Poziom 31  

Ale ja z pytaniem co do głównej treści tego tematu :) a więc co można zrobić ze starym laminatem na płycie wiurowej: kleić, skręcać, malować, okleinować, laminować czy traktować fornirem.
    Może ktoś już to przerabiał.
    A CiachoO miał trochę czasu by sprecyzować zapytanie, my tu nie QperFilce ;)
    Cze!

• #12 07 Lut 2006 18:58
    luk1988
    Poziom 17  

a co daje te wytłumianie???
    czym można wytłumić kolumne???

• #14 07 Lut 2006 20:09
    Kwaczor

Spec od akustyki

Kolejne wykopaliska. Zamykam

Szukaj w ofercie
Zamknij